Dłużnik zostanie bez kredytu

Upadły konsument - w okresie spłacania wierzycieli i wykonywania planu spłaty - nie będzie mógł wziąć pożyczki czy podpisać z bankiem umowy kredytowej.

Wraz z dniem ogłoszenia upadłości konsument nie będzie miał prawa do zaciągania nowych kredytów. Zmiany takie proponują posłowie z sejmowej Komisji Przyjazne Państwo, którzy przesłali do Sejmu projekt nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego. Celem zmian jest zabezpieczenie interesów dłużników oraz wierzycieli - czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

W odróżnieniu od obecnego stanu prawnego nowela wprowadzi rozwiązanie, zgodnie z którym w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli upadły konsument nie będzie mógł dokonywać czynności przekraczających granice zwykłego zarządu.

Posłowie z Komisji Przyjazne Państwo uznali ponadto, że ograniczenie związane z zakazem zakupów na raty lub zakupów z odroczoną płatnością jest niewystarczające. Upadły konsument otrzyma w związku z tym zakaz zaciągania bez zezwolenia sądu umów kredytu i pożyczki z bankami, instytucjami kredytowymi oraz finansowymi.

Autorzy projektu wychodzą bowiem z założenia, że jeżeli osoba fizyczna nie była w stanie spłacić kredytów przed ogłoszeniem upadłości, to tym bardziej nie będzie w stanie tego zrobić w trakcie spłaty wierzycieli na podstawie planu spłaty.

Pożyczka będzie możliwa jedynie w uzasadnionych przypadkach, a o jej udzieleniu zadecyduje sąd. W okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli będzie np. możliwość zaciągnięcia zobowiązania niezbędnego do utrzymania własnego oraz osób, w stosunku do których ciąży na dłużniku obowiązek dostarczania środków utrzymania - głosi jeden z nowych przepisów projektu ustawy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika