Dłuższa praca za wyższą emeryturę? Większość się zgadza

Popiera takie rozwiązanie 59 procent ankietowanych. Pozostali z zapytanych zadowolą się niższym świadczeniem, aby tylko pracować krócej.

Taki jest wynik sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gazety Prawnej.

- To rewelacja. To badanie pokazuje, że Polacy podejmują racjonalne decyzje, jeśli im się pokaże rzeczywisty wybór - komentuje dla dziennika wyniki dr Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze.

Według ekonomistów zaczynamy kalkulować w sprawie najważniejszych życiowych decyzji. - Polacy liczą, ile będą dostawać na emeryturze w porównaniu z dotychczasowym wynagrodzeniem i jak trudno im będzie w związku z tym związać koniec z końcem - mówi gazecie Prawnej główny ekonomista Invest-Banku Wiktor Wojciechowski.

Porady prawne

Z badania wynika też, że tylko 22 proc. Polaków popiera likwidację przywilejów emerytalnych. Najwięcej osób chce utrzymania przywilejów dla policjantów (40 proc.) i nauczycieli (29 proc.), choć te ostatnie i tak wygasają. - Zapewne odsetek osób przeciwnych przywilejom byłby większy, gdyby zostali poinformowani, ile dokładnie w skali roku do tych przywilejów dokładają - mówi gazecie Wiktor Wojciechowski.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marbella 2014-03-31 22:59:00

    Uważam, że podwyższenie wieku emerytalnego nie uratuje bankructwa systemu, a przede wszystkim nie mylmy tego z reformą. Reforma to likwidacja wszystkich "świętych krów",na których przywileje emerytalne przez lata składało się całe społeczeństwo. Nie bardzo wiem w imię czego? A co z KRUS-em, czy nadal ma się dobrze? Kolejni rządzący doprowadzili do bankructwa systemu emerytalnego. Przedostatnim był chyba niejaki Miller, który chcąc wygrać wybory włączył do grup uprzywilejowanych kolejne święte krowy t.j. mundurowych. Udało się i SLD wybory wygrał. Ostatnim, który wbił gwóźdź do trumny był PiS, który ze strachu o wynik wyborczy nic z tym nie zrobił. Nie zauważyłam,żeby rząd przyjął program polityki prorodzinnej państwa na wzór Wlk. Bryt.czy Francji. Tam nie ma problemu z zastępowalnością pokoleń. Cóż system musi upaść, kiedy w kraju zostaną tylko politycy, związki zawodowe i starcy.

  • Stary 2014-03-28 22:56:05

    Kto to jest ta większość?? Czysta populistyka i kłamstwo statystyczne. To jak w tym powiedzeniu, że połowa polaków zdradza. Jeśli nie ja to ... moja żona. Dziwię się że redakcja szanowanej gazety wpuszcza się w takie głupie polemiki tracąc tylko wiarygodność. Doskonale wiecie, że ta reforma , tak jak i poprzednie to tylko zatkanie , w dodatku doraźne dziury budżetowej kosztem tych którzy już bronić się nie mogą, czyli ludzi starych. Ludzi którym obecna klasa rządząca w większości zawdzięcza swój dobrobyt , wykształcenie i obecny status. Teraz zamiast z troską pochylić się nad swoimi rodzicielami i dobroczyńcami wdeptują ich butami w błoto kłamiąc o reformie. Która to już kolejna??? I kto uwierzy że choć na jotę poprawi los nas, ludzi ciężko pracujących? Może pasibrzuchy za biurkami urzędów państwowych zgadzają się dłużej pracować, bo to nie oni muszą stanąć i zmierzyć się codziennie z ciężką pracą. Tą której sami tak bardzo się boją że wolą dłużej pracować niż ją stracić i być zmuszonymi do pracy produkcyjnej.

  • YO 2014-03-28 20:52:17

    ALE JA NIEZGADZAM SIĘ


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika