Dopalacze usunięte nielegalnie. Będą odszkodowania?

Blisko 1400 sklepów sprzedających dopalacze zamknięto niezgodnie z prawem. Właściciele mogą teraz dochodzić odszkodowania od państwa.

Gazeta Wyborcza przypomina, że wszystkie sklepy zamknięto na podstawie jednej decyzji wydanej przez zastępcę Głównego Inspektora Sanitarnego. W decyzji GIS nakazał zaprzestanie działalności obiektów służących produkcji oraz sprzedaży wskazanych wyrobów.

Na jej podstawie zamknięto w Polsce prawie 1400 sklepów. Właściciele 600 z nich się odwołali.

- Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego w decyzji należy wskazać konkretnego adresata. Główny Inspektor Sanitarny nie powinien więc wydawać jednej decyzji o zamknięciu wszystkich sklepów. Powinien był wydać tyle decyzji, ile sklepów chciał zamknąć – wyjaśnia na łamach Gazety Wyborczej mec. Igor Służałek, który reprezentuje trzy zamknięte sklepy ze Śląska. 

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gini 2013-07-29 12:27:36

    Odszkodowania będą wypłacane po wyborach :). Ciekawe, czym GIS uzasadnia odwlekanie rozpatrzenia odwołań. Sprzedawcom dopalaczy przewlekłość postępowania jest na rękę, bo każdy dzień zwiększa ich roszczenia. Dopalacze to i tak pikuś w stosunku do odszkodowań jakie przyjdzie płacić za popis rządu w sprawie automatów do gier.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika