Doręczenie wyroku oskarżonemu pozbawionemu wolności

Zgodnie z art. 524 par. 1 kodeksu postępowania karnego, termin do wniesienia kasacji dla stron wynosi 30 dni od daty doręczenia stronie wyroku wraz z uzasadnieniem. Doręczenie wyroku jest obowiązkiem sądu także wówczas, gdy wyrok został wydany w postępowaniu odwoławczym. Zgodnie z art. 419 par. 2 kodeksu postepowania karnego, jeżeli oskarżony pozbawiony wolności nie był obecny przy ogłoszeniu na rozprawie orzeczenia kończącego postepowanie w sprawie, a nie miał obrońcy, orzeczenie to doręcza się oskarżonemu.

Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2003r. wskazuje jednak, że doręczenie orzeczenia oskarżonemu pozbawionemu wolności jest konieczne także wówczas, gdy miał obrońcę z urzędu. Od chwili doręczenia biegnie bowiem termin do złożenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, a od tego doręczenia - do wniesienia ewentualnej kasacji.

Postanowienie SN w tej kwesti brzmi następująco:

Oskarżonemu, który jest pozbawiony wolności i z tego powodu nie brał udziału w postępowaniu przed sądem odwoławczym, należy doręczyć odpis wyroku sądu odwoławczego także wtedy gdy miał obrońcę z urzędu; dzień tego doręczenia jest początkiem biegu terminu do zgłoszenia wniosku o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem w celu wniesienia kasacji.

Porady prawne

Postanowienie Sądu Najwyższego, Izba Karna z dnia 28 marca 2003r., sygn. III KZ 71/02.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika