24.3.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Drogi cukier to zmowa cenowa?

Postępowanie sprawdzające, czy na rynku cukru nie doszło do zmowy cenowej, prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rozpoczęto je na wniosek ministra rolnictwa Marka Sawickiego – informuje Gazeta Prawna.

Już rozesłaliśmy ankiety do kilku przedsiębiorców z prośbą o informacje dotyczące rynku. Skierowaliśmy je zarówno do przedsiębiorców produkujących cukier, jak i sprzedawców. O wynikach postępowania będziemy mogli mówić za kilka tygodni – mówi dla dziennika Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK.

Urząd będzie mógł podjąć kroki prawne w sytuacji, gdy zebrane informacje potwierdzą, że zawyżona cena jest wynikiem nadużycia pozycji dominującej przez któregoś z producentów cukru lub nielegalnego porozumienia, tzw. zmowy cenowej.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

UOKiK zachęca do donosów...

UOKiK zachęca do donosów...

Ruszył program dla sygnalistów Wiesz o zmowie przedsiębiorców? Możesz anonimowo zawiadomić UOKiK. Ruszył pilotażowy program pozyskiwania informacji od tzw. sygnalistów.UOKiK czeka na zgłoszenia pod numerem telefonu 22 55 60 500  lub mailowe, na adres sygnalista@uokik.gov.pl. Niedozwolone porozumienia przedsiębiorców są szkodliwe dla wszystkich uczestników (...)

UOKiK ukarał za kartel

UOKiK ukarał za kartel

Ustawianie wyników przetargów, zmowa cenowa i podział rynku – to praktyki stosowane przez trzy spółki zajmujące się dostawą produktów dla górnictwa. W efekcie kopalnie musiały płacić dwukrotnie wyższe ceny za te towary. Prezes UOKiK nałożyła na uczestników porozumienia – Minova Ekochem, A. Weber i Schaum-Chemie Mikołów – kary o łącznej wysokości ponad 18 mln (...)

Zmowy cenowe na kolei. Pięciu ukaranych przedsiębiorców

Zmowy cenowe na kolei. Pięciu ukaranych przedsiębiorców

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje stwierdzające nieprawidłowości podczas przetargu na modernizację linii kolejowej Warszawa Okęcie-Radom. Decyzje dotyczą przetargu organizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe w 2011 r. Przedmiotem zamówienia było zaprojektowanie i wybudowanie zintegrowanego systemu sterowania i kierowania ruchem kolejowym na linii Warszawa Okęcie-Radom. Na realizację zamówienia (...)

Zmowa budowlana ukarana

Zmowa budowlana ukarana

Plannja zawarła z dziewięcioma kontrahentami niedozwolone porozumienie - uznała Prezes UOKiK. Za ograniczanie konkurencji na rynku sprzedaży pokryć dachowych przedsiębiorcy zapłacą łącznie prawie 90 tys. zł. Blachy dachówkowe są jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Ich sprzedażą na terenie Polski zajmuje się m.in. Plannja. W związku z podejrzeniem ograniczania przez (...)

Zmowa cenowa producentów wózków

Zmowa cenowa producentów wózków

Producenci wózków dziecięcych Coneco oraz Tutek nie pozwalali dystrybutorom detalicznym na sprzedawanie swoich produktów po cenach niższych niż te, które same ustaliły. Prezes UOKiK wydał dwie decyzje stwierdzając stosowanie praktyki ograniczającej konkurencję Coneco i Tutek, to przedsiębiorstwa produkujące i dystrybuujące wózki dziecięce. Wątpliwości Urzędu wzbudziły działania (...)

Zmowa cenowa w AMP Polska. Firma ukarana

Zmowa cenowa w AMP Polska. Firma ukarana

Czy musimy trzymać się cen sugerowanych przez Państwa na stronie? Czy możemy narzucać swoje marże? Bardzo proszę o trzymanie się sugerowanych przez nas cen detalicznych. Proszę o ich niezwłoczne poprawienie na Państwa stronie internetowej. To fragment korespondencji świadczącej o zmowie cenowej. Niedozwolone porozumienie zawarł dystrybutor akcesoriów sportowych - AMP Polska oraz jego (...)

Zmowa cenowa udowodniona. Będzie duża kara dla znanej firmy

Zmowa cenowa udowodniona. Będzie duża kara dla znanej firmy

Spółka Gerda zawarła niedozwolone porozumienie z dystrybutorami swoich produktów. Decyzję Prezes UOKiK potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował Urząd w komunikacie. Przedsiębiorca ustalał ceny produkowanych przez siebie drzwi Drzwi Wyrok sądu dotyczy decyzji z grudnia 2009 roku. Prezes UOKiK stwierdziła wówczas, że Gerda wraz z 45 dystrybutorami jej produktów (...)

Decyzja UOKiK: zmowa na rynku farb drukarskich

Decyzja UOKiK: zmowa na rynku farb drukarskich

Spółka Flint Group Polska, jeden z największych w kraju przedsiębiorców oferujących farby i akcesoria drukarskie, zawarła niedozwolone porozumienie z dystrybutorami swoich produktów. Prezes UOKiK nałożyła na przedsiębiorców kary w łącznej wysokości blisko 700 tys. zł Zgodnie z prawem antymonopolowym zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie lub (...)

Dystrybutor ustalał ceny minimalne. UOKiK interweniuje

Dystrybutor ustalał ceny minimalne. UOKiK interweniuje

Dystrybutor wyposażenia łazienek - spółka Excellent przez 10 lat narzucała swoim partnerom handlowym ceny dalszej odsprzedaży produktów. W rezultacie niedozwolonego porozumienia konsumenci mogli być zmuszeni do płacenia wyższych cen za produkty takich marek jak: Excellent, Actima, Hansgrohe, Villeroy&Boch czy Huppe. Na przedsiębiorcę została nałożona kara finansowa w wysokości (...)

Kary za zmowę przetargową. Ćwierć miliona złotych grzywny

Kary za zmowę przetargową. Ćwierć miliona złotych grzywny

Sześciu przedsiębiorców w niedozwolony sposób wpływało na wyniki zamówień publicznych na utrzymanie zieleni przydrożnej i czystości pasów drogowych zarządzanych przez GDDKiA w woj. łódzkim. Zgodnie z prawem zabronione jest ustalanie przez uczestników przetargów warunków składanych ofert. Przedsiębiorcy mają obowiązek działać samodzielnie i nie mogą uzgadniać swoich poczynań. (...)

Orlen Oil zapłaci ogromną karę za zmowę cenową

Orlen Oil zapłaci ogromną karę za zmowę cenową

Spółka Orlen Oil ustalała ze swoimi dystrybutorami ceny środków smarnych marki Platinum, używanych w motoryzacji. Niedozwolone porozumienie trwało od 2003 roku. [na zdjęciu: Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK] Na przedsiębiorcę została nałożona kara finansowa w wysokości blisko 2 mln zł. Zgodnie z prawem antymonopolowym producenci nie mogą narzucać dystrybutorom cen (...)

Żądaj odszkodowania za naruszenie konkurencji

Żądaj odszkodowania za naruszenie konkurencji

Implementacja dyrektywy Celem uchwalonej ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji jest transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa (...)

Gerda podejrzana o zmowę cenową

Gerda podejrzana o zmowę cenową

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe, w trakcie którego sprawdzi czy Gerda Polska i dystrybutorzy jej produktów naruszyli prawo. Zarzut dotyczy ustalania cen odsprzedaży drzwi antywłamaniowych Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w czerwcu bieżącego roku na podstawie informacji uzyskanych przez UOKiK w trakcie ogólnokrajowego (...)

Odszkodowanie za szkody związane z naruszeniem konkurencji

Odszkodowanie za szkody związane z naruszeniem konkurencji

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, tzw. private enforcement. Poszkodowani przez zmowy lub nadużywanie pozycji dominującej będą mogli domagać się odszkodowania za poniesione straty. Z powództwem do sądu będą mogli wystąpić także konsumenci, którzy np. kupowali drożej produkty objęte (...)

UOKiK daje szansę uczestnikom karteli

UOKiK daje szansę uczestnikom karteli

Jesteś lub byłeś uczestnikiem kartelu i chcesz uniknąć kary finansowej? Umożliwia to program łagodzenia kar leniency. To ostatni moment dla osób zarządzających przedsiębiorstwami, żeby uniknąć indywidualnej odpowiedzialności finansowej. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grożą surowe kary finansowe. Wysokość sankcji ustalana jest indywidualnie do każdej sprawy (...)

Blokada zmów cenowych uderzy w uczciwych przedsiębiorców

Blokada zmów cenowych uderzy w uczciwych przedsiębiorców

Prawnicy boją się, że przepis, który miał zapobiegać zmowom cenowym, uderzy w uczciwych przedsiębiorców. Grozi im utrata wadium, liczonego nierzadko w milionach złotych(...)- Niestety, sformułowanie to jest wyjątkowo nieostre i trudno mi znaleźć jakąkolwiek przyczynę nieuzupełnienia dokumentów, która nie leżałaby po stronie wykonawcy - mówi radca prawny (...)

Nowelizacja zamówień publicznych nie wyeliminuje zmów cenowych

Nowelizacja zamówień publicznych nie wyeliminuje zmów cenowych

Od 24 października zaczną obowiązywać nowe przepisy, które pozwolą zamawiającym zatrzymywać wadium wpłacone przez przedsiębiorcę, jeśli ten nie uzupełni na czas dokumentów. (...)A co, jeśli uzupełni, ale celowo w taki sposób, że nadal nie będą potwierdzać spełniania warunków? – pyta Piotr Trębicki, radca prawny z kancelarii Gessel.   Rzeczpospolita (...)

Naśladownictwo cenowe to nie zmowa cenowa

Naśladownictwo cenowe to nie zmowa cenowa

PKO BP, ING Bank Śląski, MultiBank i Bank Millenium podniosły w ostatnim czasie ceny swoich usług. Niedługo drożej będzie też w Pekao SA i w Banku Zachodnim WBK, choć w tym ostatnim będą też obniżki. Najczęściej w górę idą opłaty za prowadzenie konta, wypłatę pieniędzy z obcych bankomatów czy korzystanie z kart. Zdaniem Agnieszki Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji (...)

Zmowa cenowa wśród sprzedawców zegarków

Zmowa cenowa wśród sprzedawców zegarków

Ponad 1,1 mln zł łącznych kar za zmowy cenowe. Dwaj dystrybutorzy zegarków znanych marek w niedozwolony sposób ustalali ze swoimi dystrybutorami minimalne ceny oferowane konsumentom przez sprzedawców detalicznych. Prawo antymonopolowe zakazuje zawierania porozumień ograniczających konkurencję. Należą do nich m.in. zmowy cenowe, których skutkiem jest wyższa cena produktów i usług (...)

Parlament Europejski: Ratujmy pszczoły!

Parlament Europejski: Ratujmy pszczoły!

Albert Einstein ostrzegał, iż "jeśli pszczoły znikną, wkrótce to samo stanie się z ludźmi". Sytuacja w pszczelarstwie zaczyna być dość dramatyczna.  Naukowcy szacują, iż produkcja światowej żywności w ponad trzech czwartych uzależniona jest od kondycji sektora pszczelarskiego. Dzisiaj posłowie PE przyjęli projekt rezolucji w sprawie sytuacji w sektorze pszczelarskim.Neil (...)

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

  Którzy podatnicy mają obowiązek stosowania kas fiskalnych? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku VAT należnego przy zastosowaniu kas (...)

Kto i kiedy musi montować kasy fiskalne?

Kto i kiedy musi montować kasy fiskalne?

  Czego dotyczyrozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r.? W zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku VAT należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak Minister Finansów na mocy (...)

Czy będzie tańszy cukier?

Czy będzie tańszy cukier?

Mniejsza produkcja, niższe ceny. Mimo naszego sprzeciwu UE przeprowadzi reformę rynku cukru. Koalicja przeciwników reformy się rozpadła, bo inne państwa potrafiły wynegocjować korzystne dla siebie rozwiązania. gazeta.pl 25.11.2005 r. cukier, rynek cukru, cukrownie, unia, ceny

Krajowa Grupa Spożywcza w budowie

Krajowa Grupa Spożywcza w budowie

Koferencja W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyła się pod koniec marca konferencja poświęcona finalizacji budowy Krajowej Grupy Spożywczej, w której udział wzięli wicepremierzy Jacek Sasin, minister aktywów państwowych oraz Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi. - "Dziś w obliczu zmian, które pociąga za sobą wojna na Ukrainie widać jak ważna (...)

Dla kogo kasy fiskalne w 2008 roku?

Dla kogo kasy fiskalne w 2008 roku?

  Jakie przepisy regulują, którzy podatnicy powinni zainstalować kasy fiskalne? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku VAT należnego przy (...)

Kasy fiskalne jeszcze poczekają...

Kasy fiskalne jeszcze poczekają...

Skąd się wziął obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku VAT należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących?  W zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku VAT należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.  Jednak (...)

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać w 2021 roku i jakie warunki spełnić, żeby skorzystać z preferencji. ##baner## Kto może płacić ryczałt? Od 2021 roku więcej przedsiębiorców będzie mogło wybrać (...)

Ceny żywności wciąż będą rosły

Ceny żywności wciąż będą rosły

Rok temu bochenek chleba kosztował 2 zł, teraz już 2,5 a za kilka tygodni będzie kosztował 3 zł. Kostka masła zdrożała z 4,5 zł do 5,5 zł. Kilogram cukru tylko w ciągu ostatniego miesiąca skoczył z 1,9 zł do 2,5. Kiedy to się skończy? Nie w najbliższym czasie.(...)  Gwałtowne podwyżki cen to tragedia dla konsumentów, ale również paradoksalnie szansa dla Unii (...)

Rząd pracuje nad konsolidacją sektora rolno-spożywczego

Rząd pracuje nad konsolidacją sektora rolno-spożywczego

– "W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, jakie znajdują się w nadzorze państwa" – powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Konsolidacja sektora Konsolidacja sektora odbywać się ma w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która już dziś jest obecna co najmniej na kilku (...)

Jak daleko powinna zajść standaryzacja?

Jak daleko powinna zajść standaryzacja?

Chcesz wysuszyć włosy w podróży, pada Ci telefon, tymczasem wtyczka nie pasuje do obcego gniazdka. Szukasz płyty w sklepie internetowym za granicą, już ją masz, chcesz płacić, tymczasem okazuje się, że najwyraźniej Twój kraj, hm... nie leży w Europie? Normalizacja nam pomaga. Te same podstawowe przepisy dla wszystkich oznaczają konkurencyjność, innowacje i niższe ceny dla konsumentów. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

W celu obliczenia zabezpieczenia celnego potrzebujemy stawki podatku akcyzowego na poszczegolne alkohole. Proszę o podanie wysokosci stawek akcyzowych na nastepujace produkty: wodka, spirytus, wino, piwo, (...)

Sektor Transportu a pomoc de minimis

Sektor Transportu a pomoc de minimis

Jestem małym podatnikiem w rozumieniu art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Moim podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej, który faktycznie wykonuję, jest (...)

Kontrola UOKiK

Kontrola UOKiK

Na jakiej podstawie inspektor UOKiK może przeprowadzić kontrolę w prywatnej firmie (np. przedsiębiorstwo taksówkowe)? Jakich dokumentów i informacji może żądać? Jakim dokumentem powinien się (...)

Koszty publikacji w rejestrze UOKiK

Koszty publikacji w rejestrze UOKiK

Z tego co się orientuję przedsiębiorca przegrywający sprawę o uznanie wzorca umownego za niedozwolony zobowiązany jest do poniesienia m.in. kosztu publikacji klauzuli w rejestrze prowadzonym przez (...)

Skarga na Prezesa UOKiK

Skarga na Prezesa UOKiK

Do kogo można kierować skargi na nieprawidłowe działanie Prezesa Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Prezes Urzędu jest centralnym organem administracji rządowej właściwej w sprawach ochrony (...)

Rozwiązanie umowy o kredyt konsumencki

Rozwiązanie umowy o kredyt konsumencki

Moja mama lat 68 została zaproszona na prezentację produktów firmy Z.. Tam zachęcona podpisała wniosek o zakup i o zawarcie umowy kredytowej bankiem, który jest traktowany przez bank jako umowa, (...)

Zwrot składki ubezpieczenia na życie.

Zwrot składki ubezpieczenia na życie.

Chciałbym zrezygnować z ubezpieczenia na życie które wziąłem w banku. Niedawno złożyłem pismo oświadczające że rezygnuję i że żądam zwrotu części składki ubezpieczeniowej. Czy bank może (...)

Bezpieczeństwo produktów a obowiązki dystrybutora

Bezpieczeństwo produktów a obowiązki dystrybutora

Jakie obowiązki ciążą na dystrybutorze w zakresie bezpieczeństwa dostarczanych przez niego produktów? Dystrybutor jest zobowiązany działać z należytą starannością w celu zapewnieniabezpieczeństwa (...)

Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa a czyn nieuczciwej konkurencji

Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa a czyn nieuczciwej konkurencji

Czy czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnianie przez pracownika tajemnicy przedsiębiorstwa, w którym był zatrudniony? Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czynem (...)

Metki odzieżowe

Metki odzieżowe

Witam. Mam może trochę nietypowe pytanie ale myślę że znajdę odpowiedź. Mianowicie zastanawiam się jak od strony prawnej wygląda sytuacji gdy przeszyjemy/zamienimy metkę producenta ubrania na (...)

Zróżnicowanie stawki podatku od nieruchomości

Zróżnicowanie stawki podatku od nieruchomości

Podatnik złożył wniosek o wpisanie do uchwały w sprawie określenia stawek podatkowych następującego zapisu: \"od gruntów związanych z działalnością gospodarczą przeznaczonych w miejscowym (...)

Opłata przy reklamacji z tytułu gwarancji

Opłata przy reklamacji z tytułu gwarancji

Prowadzimy serwis sprzętu komputerowego. Klient przysłał do nas komputer z żądaniem jego naprawy w ramach gwarancji. Po rozkręceniu komputera i wykonaniu diagnozy stwierdziliśmy, że sprzęt jest (...)

Zajęcie udziałów w spółce przez komornika

Zajęcie udziałów w spółce przez komornika

Komornik zajął udziały w spółce z o. o. Zajęte udziały należą do jednego ze wspólników, przeciwko któremu indywidualnie jest prowadzona egzekucja komornicza. Czy komornik ma obowiązek zbycia (...)

Sprzedaż w zakresie przedsiębiorstwa

Sprzedaż w zakresie przedsiębiorstwa

Jak zrozumieć art. 554 kc? Czy sprzedaż w zakresie działalności przedsiębiorstwa należy rozumieć jako sprzedaż rzeczy fizycznych czy do tego odnosi się również sprzedaż usług. Jak rozumieć (...)

Sprzedaż piwa w pociągu

Sprzedaż piwa w pociągu

Prowadzę wagon gastronomiczny WARS na trasie pociągu międzynarodowego. Rozporządzenie Ministra Komunikacji z dnia 7 maja 1983 r. (Dz. U. z dnia 12 maja 1983 r. Nr. 25, poz. 120) zezwala na sprzedaż (...)

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Do niedawna w moim mieście funkcjonował sklep z piwem na wynos. Wiosną został zamknięty, a na jego miejsce powstał nowy. W sklepie tym sprzedaje się piwo od rana do północy, a nawet i dłużej. (...)

Egzekucja z dochodu akcji imiennych

Egzekucja z dochodu akcji imiennych

Posiadam wpisy zajęcia praw i pożytków dotyczące akcji imiennych dłużników. Spółka nie przynosi zysków. Mam natomiast nabywcę (akcjonariusza tej spółki), który gotowy jest nabyć prawa i (...)

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż dostępu do Internetu. Chcę sprzedać "dostęp do rynku", tzn. przekazać abonentów mojej usługi (...)

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Na terenie administrowanym przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej, w wielopiętrowym budynku mieszkalnym, znajduje się lokal gastronomiczny z koncesją na sprzedaż alkoholu (status lokalu - własnościowe (...)

Sprzedaż praw z akcji imiennych

Sprzedaż praw z akcji imiennych

Komornik na podst. art. 911 (7) kpc ogłosił sprzedaż zajętych praw majątkowych dłużnika wynikających z posiadania akcji imiennych z wolnej ręki. Postanowienie sądu brzmiało następująco: Na (...)

Sprzedaż ciagła

Sprzedaż ciagła

Przedsiębiorca. Czym charakteryzuje się sprzedaż ciągła i jakie przepisy regulują taką sprzedaż? Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada (...)

Sprzedaż premiowa

Sprzedaż premiowa

Firma sprzedaje usługi. W celu uatrakcyjnienia swojej oferty rozdystrybułowała kupony rabatowe, których przedstawienie warunkuje otrzymanie rabatu cenowego. Czy w/w sprzedaż usług jest sprzedażą (...)

Sprzedaż podlegająca opłacie targowej

Sprzedaż podlegająca opłacie targowej

Czy sprzedaż towaru w domu klienta na jego zamówienie np. telefoniczne jest handlem obwoźnym i czy podlega opłacie targowej z tytułu prowadzonego handlu? Zagadnienie opłaty targowej reguluje Ustawa (...)

Użyczenie a sprzedaż bezprzetargowa

Użyczenie a sprzedaż bezprzetargowa

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wykonująca w imieniu Skarbu Państwa prawo własności, w 2000 r. użyczyła, na podstawie umowy użyczenia, nieruchomość trzem osobom reprezentującym Społeczny Komitet (...)

Sprzedaż nieruchomości niebędącej środkiem trwałym

Sprzedaż nieruchomości niebędącej środkiem trwałym

Na potrzeby działalności gospodarczej użytkuję wybudowany przez siebie pawilon handlowy (prowadzę w nim sklep). Pawilon spełnia definicję środka trwałego, ale nie ująłem go w ewidencji środków (...)

Postępowanie dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Postępowanie dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Jak wygląda postępowanie, dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych? Aby cofnąć zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych (...)

Opłata za zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Opłata za zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorca mający własny punkt gastronomiczny posiadał ważne zezwolenie na sprzedaż alkoholu (wszystkie 3 rodzaje) do końca 2010 r. W urzędzie pojawił się w lutym z nowym wnioskiem o wydanie (...)

Podatek VAT od sprzedaży mieszkania

Podatek VAT od sprzedaży mieszkania

Dana osoba jest właścicielem kilku nieruchomości (działek, mieszkań), które były nabywane forma oszczędności w ramach majątku prywatnego. Chciałaby część z nich spieniężyć. Czy jeśli (...)

Zezwolenie na alkohol

Zezwolenie na alkohol

Chcemy otworzyć sklep z alkoholami pow. 18%, pon. 18%, piwo, wino. Ile kosztują poszczególne koncesje na alkohol, jeśli chce się prowadzić sprzedaż detaliczną w sklepie? Przedsiębiorca rozpoczynający (...)

Podatek VAT od sprzedaży działek budowlanych

Podatek VAT od sprzedaży działek budowlanych

Jestem właścicielem kilku działek budowlanych. Obecnie zamierzam je sprzedać. Czy to prawda że od transakcji tej będę musiał odprowadzić podatek VAT? Nadmieniam, że jestem osobą fizyczną i (...)

FORUM PRAWNE

Ceny cukru spadają!

Ceny cukru spadają! Witam! W końcu jakaś pozytywna wiadomość! Ceny cukru bedą spadąć, jak zapewniają media! Szkoda tylko, że Polak mądry po szkodzie! Czy rzeczywiście jest szansa że ceny (...)

Cukier - wprowadzono limity na zakup cukru , a ceny nadal rosną !

Cukier - wprowadzono limity na zakup cukru , a ceny nadal rosną ! Jeszcze 3 miesiące temu kilogram cukru kosztował 2,40 zł. Dziś cena przekracza 4 zł i będzie nadal rosła. Okazuje się bowiem, (...)

Ceny WODY idą w górę !!!!

Ceny WODY idą w górę !!!! Cześć!!! Słuchajcie mam news! Drenowanie kieszeni Polaków wydaje się nie mieć końca. Po podwyżkach cen cukru, paliw czy chleba w górę idą CENY WODY - i to nawet (...)

12 prostych zaleceń zmniejsza ryzyko raka o połowę leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna

12 prostych zaleceń zmniejsza ryzyko raka o połowę leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna Liczba zachorowań na nowotwory w Polsce wzrasta ? wprowadzenie 12 prostych zaleceń (...)

Pobieraczek - wezwanie do zapłaty i niekompletne dane. Pomocy!!!

Pobieraczek - wezwanie do zapłaty i niekompletne dane. Pomocy!!! Witam! Potrzebuję pilnej porady Myślę, że sprawa jest niektórym z państwa znana, bo była kiedyś nagłaśniana przez media. Chodzi (...)

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja Mam problem z pośrednikiem (SendIt) firmy kurierskiej UPS. Wysyłałam za pośrednictwem tej firmy przesyłki, ok 450 od marca 2012 roku do końca września (...)

Czuje sie oszukany przez PZU

Czuje sie oszukany przez PZU ,,Jak żyć ma człowiek? Kto, komu i jakich udziela rad w Pieśni XI i w innych pieśniach Jana Kochanowskiego? Wykorzystaj w wypracowaniu stosowne konteksty filozoficzne (...)

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

program leniency - na czym to polega?

program leniency - na czym to polega? Hej mam pytanie, na czym dokładnie i szczegółowo polega program leniency dla firm? Czy opłaca się tak naprawdę z niego korzystać i przyznawać się do łamania (...)

Gdzie zgłosić nieuczciwego producenta?

Gdzie zgłosić nieuczciwego producenta? Wczoraj podczas, pieczenie kurczaka w rękawie w piekarniku, dostałem jako element finalny gotowanego kurczaka. Pomimo tego że kurczak był w przyprawach bez (...)

telefon od intrum justitia

telefon od intrum justitia Witam. Niejakie intrum justitia wykupiło moj dług od operatora komorkowego, dwa dni temu zadwoniła do mnie niemiła babka i wyjaśniła sprawe i spytała czy chce załatwic (...)

Szanowni Państwo! Piszę z zapytaniem o prawomocność roszczeń serwisu Pobieraczek.pl...

Szanowni Państwo! Piszę z zapytaniem o prawomocność roszczeń serwisu Pobieraczek.pl... Szanowni Państwo! Piszę z zapytaniem o prawomocność roszczeń serwisu Pobieraczek.pl... Szanowni Państwo! Piszę (...)

Zadaj pytania specjaliście - UOKIK odpowiada!

Zadaj pytania specjaliście - UOKIK odpowiada! Świetna okazja, aby uzyskać odpowiedzi na pytania związane z prawami i obowiązkami konsumentów! Wszystkie wątpliwości i problemy wyjaśniać będzie (...)

Kara UOKiK dla Metrohouse & Partnerzy 2013 rok.

Kara UOKiK dla Metrohouse & Partnerzy 2013 rok. Za co dokładnie UOKiK dał karę 90.000,0 zł dla Metrohouse & Partnerzy ?????

AERO 2 dostało karę od UOKiK - Darmowy internet do końca 2016 roku.

AERO 2 dostało karę od UOKiK - Darmowy internet do końca 2016 roku. Bardzo ważna informacja. Sieć AERO 2 nie pokryła takiej ilości Pl jak miała i nie tylko osób ma dostep do ich sieci ile miało (...)

Reklamacja z rękojmi z żądaniem zwrotu gotówki, a samowolna naprawa.

Reklamacja z rękojmi z żądaniem zwrotu gotówki, a samowolna naprawa. Witam, dnia 03.11.2018 złożyłem osobiście reklamację w sklepie sportowym na zakupione markowe buty. Buty były założone dosłownie (...)

ORANGE - rachunek ponad 52 tys zł?

ORANGE - rachunek ponad 52 tys zł? Witam serdecznie, Nie jestem prawnikiem, nie mam większego pojęcia o kwestiach prawnych aniżeli udało mi się w życiu wyczytać z racji zainteresowania tą dziedziną. (...)

4 miliony złotych kary dla PZU!!

4 miliony złotych kary dla PZU!! Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK z przed 2 lat, ponad to, utrzymana została również kara finansowa nałożona na ubezpieczyciela(PZU (...)

Klauzule niedozwolone

Klauzule niedozwolone Witam, mam takie pytanie. Jeżeli w regulaminie wysyłkowym pewnego znanego sklepu znalazłam coś co nie powinno się tam w żadnej mierze znaleźć, i widzę że ten sklep nabija (...)

Proszę o pomoc jak poradzić sobie ze stroną "Pobieraczek"

Proszę o pomoc jak poradzić sobie ze stroną "Pobieraczek" Bardzo proszę o pomoc i opnię czy mam zapłacić firmie za rejestracje na stronie za rok z góry w kwocie 94,80 PLN. https://www.pobieraczek.pl/.Jestem (...)

Porady prawne