Dyżury nadal na starych zasadach

Rząd, planując zmiany w służbie zdrowia, musi pamiętać nie tylko o podwyżkach pensji, ale także o dodatkowych wynagrodzeniach dla lekarzy za pracę bez należnego odpoczynku po dyżurach

Do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu trafił właśnie pozew o symboliczną złotówkę. Chodzi o rekompensatę za brak odpoczynku, który się należy lekarzowi po dyżurach. Sprawa może się okazać znacznie poważniejsza, gdy sąd uzna, że lekarzowi przysługuje wynagrodzenie za pracę w czasie, w którym zgodnie z kodeksem pracy powinien mieć wolne.

(...)Ciągle po ośmiogodzinnym dniu pracy lekarze zostają na 16-godzinny dyżur w nocy i dopiero następnego dnia rano mogą wyjść z pracy za zgodą ordynatora. Najczęściej zostają jednak na kolejnych kilka godzin.

Porady prawne

-Dyżury są nadal organizowane zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej -mówi nam pragnący zachować anonimowość lekarz z jednego z większych krakowskich szpitali. - Lekarz po dyżurze musi pytać ordynatora o zgodę na zakończenie pracy. Nie ma też mowy o braniu wolnego za niedzielne dyżury.

Rzeczpospolita 4.07.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika