Działania Ministerstwa Infrastruktury w zakresie modernizacji dworców kolejowych

27.10.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

W nawiązaniu do prezentacji wyników kontroli stanu technicznego i przygotowania kolejowych obiektów dworcowych do obsługi pasażerów, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli informujemy, że Kontrola NIK dotyczyła okresu od 2001 do końca lutego 2008 roku.   Ministerstwo Infrastruktury w celu poprawy sytuacji w zakresie stanu dworców kolejowych od początku 2008 roku podjęło następujące działania: 

w przygotowanej przez resort infrastruktury zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe" oraz ustawy o transporcie kolejowym wprowadzono przepis umożliwiający finansowanie lub współfinansowanie ze środków publicznych wydatków na budowę lub przebudowę dworców kolejowych w zakresie bezpośrednio związanym z obsługa podróżnych. W dniach 23 -24 października 2008 r. odbędzie się III czytanie ustawy.  

Porady prawne

Jakkolwiek obecne przepisy umożliwiają już przekazywanie dworców kolejowych samorządom, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało przepisy, które usprawnią ten proces. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury w nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe" umożliwiają przekazywanie dworców kolejowych jednostkom samorządu terytorialnego na ich wniosek.  

Tylko w roku 2007 PKP SA sprzedały i wydzierżawiły dwadzieścia trzy średnie i małe dworce kolejowe samorządom oraz inwestorom prywatnym. Do tej pory nowych właścicieli znalazło już ponad sto dworców kolejowych.  

Dzięki nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego PKP możliwe będzie współfinansowanie z budżetu państwa przebudowy ponad 30 dworców kolejowych w związku z organizacją EURO 2012. Cztery dworce planowane są do przebudowy jako projekty deweloperskie: Katowice, Warszawa-Zachodnia, Warszawa-Wschodnia i Poznań Główny. Zmodernizowany będzie również przystanek osobowy Warszawa-Stadion integralnie związany z obsługą EURO 2012.  

Wszystkie modernizowane dworce będą dostosowywane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Źródło: www.mi.gov.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne