O rządowych planach informatyzacji administracji publicznej pisze dzisiejsza „Gazeta Prawna”. Zasadniczym celem tej reformy jest umożliwienie obywatelom załatwiania spraw większości spraw w sposób wirtualny, bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędach. Rządowe plany oprócz zwiększenia ilości spraw możliwych do załatwienia przez Internet zakładają także poprawę standardów platform elektronicznych oraz popularyzację takiej formy załatwiania spraw. Docelowo ma to doprowadzić do redukcji zatrudnienia w organach administracji publicznej. Rządowy Plan Informatyzacji Państwa spotkał się jednakże z dość krytycznym przyjęciem przez ekspertów. Podkreślają oni, że osiągnięcie wyznaczonych w nim celów jest w rzeczywistości raczej niemożliwe i może skutkować nie tyle ograniczeniem biurokracji, co jej wzrostem.
E-administracja sposobem na likwidację biurokracji?
Powiązane artykuły
Jak wysłać pismo ogólne online?
Podanie, wniosek, zażalenie, żądanie czy wyjaśnienie – nie musisz iść do urzędu, by złożyć tam tego rodzaju pisma. Nie potrzebujesz umawiania wizyty. Pieczątkę zamień na Profil Zaufany, (...)
Transgraniczne przetwarzanie danych
Istotą mechanizmu „punktu kompleksowej współpracy” jest ustanowienie jednego, konkretnego organu ochrony danych, który w pierwszym rzędzie odpowiada za nadzór (...)
Czego dotyczy zasiedzenie?
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)
Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność
Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany przez (...)
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
Praktyczny przewodnik o różnicach między czynnościami zwykłego zarządu a przekraczającymi zwykły zarząd rzeczą wspólną. Aktualne przepisy, orzecznictwo i przykłady z 2025 roku.
Reprezentacja Wspólnoty Mieszkaniowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Ustawa o własności lokali stoi na gruncie swobody kształtowania sposobu zarządu w dużych Wspólnotach Mieszkaniowych, tj. takich wspólnotach, w których lokali wyodrębnionych wraz (...)
Okres wypowiedzenia - Ile wynosi i kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia?
Regulacje Kodeksu pracy przewidują zasadniczo dwa wypadki, których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Pierwszy wynika z art. 36 § 6 k.p., zgodnie z którym strony mogą (...)
Jakie są sposoby realizacji weksla?
Szybkie uzyskanie gotówki jest niezwykle ważne dla sprawnie działającego przedsiębiorcy. Niekiedy przynajmniej już samo zaspokojenie części wierzytelności jest zasadniczym czynnikiem pozwalającym (...)
Sądowy dział spadku - kiedy i jak go przeprowadzić?
Wszystko o sądowym dziale spadku w 2025 roku. Kiedy warto się ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne, ile kosztuje i jak przebiega postępowanie. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
Kompletny przewodnik po przedawnieniu roszczeń w 2025 roku. Terminy przedawnienia, skutki, ochrona konsumentów, mediacja i zawezwanie do próby ugodowej.