ETPC przeciwko przemocy w rodzinie
Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpoznaje sprawę, która może doprowadzić do ustanowienia nowego standardu przeciwdziałania przemocy domowej.
Nahide Opuz, obywatelka Turcji, zwróciła się do Strasburga po tym, jak jej matka została zamordowana przez męża po latach nieustannej przemocy domowej (trwającej od 1995 r. do 2001 r.). Matka zgłaszała incydenty na policję. Następnie skargi wycofywała pod groźbą dalszych pobić. Brak reakcji skończył się tragicznie.
Opuz skarży się, że bierność władz tureckich wobec przemocy domowej stanowi naruszenie pozytywnych obowiązków polegających na chronieniu ofiar przed takimi nadużyciami. Twierdzi, że naruszony został art. 2 konwencji (prawo do życia), art. 3 (zakaz tortur, poniżającego lub nieludzkiego traktowania), art. 13 (brak skutecznego środka odwoławczego) oraz art. 14 (zakaz dyskryminacji).
(...)Interights, międzynarodowa organizacja praw człowieka z siedzibą w Londynie, złożyła w sprawie Opuz opinię przyjaciela sądu. Twierdzi, że w tego typu sprawach obowiązek wszczęcia postępowania i prowadzenia procesu nie powinien spoczywać na ofierze. Zawiadomienie od jakiejkolwiek wiarygodnej osoby powinno wystarczać, by władze podjęły działania. Nawet w razie wycofania skargi przez ofiarę powinny mieć obowiązek kontynuowania postępowania.
(...)W Polsce obowiązuje ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Czy w razie ustanowienia standardu strasburskiego nasza ustawa będzie z nim zgodna? Już teraz mówi się, że niektóre jej przepisy mają charakter ogólny i niekoniecznie prowadzą do pożądanych rezultatów (np. dotyczące obowiązku zawiadamiania o przypadkach przemocy). Problemem jest także poziom wykonania ustawy - czy faktycznie ofiary mogą korzystać ze wszystkich praw, które przewiduje.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?