Finansowanie aplikacji bez podatku
Prawnik, za którego pracodawca zapłacił koszty aplikacji, nie musi z tego tytułu płacić podatku dochodowego
Tak orzekł 29 sierpnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację kancelarii Jara & Partners. Zapytała, czy ponoszone przez nią koszty aplikacji zatrudnionych są ich przychodem i czy musi odprowadzać od nich zaliczki na podatek dochodowy. Uważała, że takiego obowiązku nie ma, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Zwalnia on od podatku wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.
(...)- Nie ma żadnego powodu, by ograniczać zakres zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT do form kształcenia wymienionych w rozporządzeniach wydanych na podstawie kodeksu pracy i ustawy o systemie oświaty. Przyznał to nawet minister finansów w piśmie z 30 kwietnia 2008 r. (nr DD 3/033/10/KDJ/08/173) - powiedział Marcin Chomiuk, aplikant radcowski, który występował w podwójnej roli: pełnomocnika kancelarii oraz uczestnika postępowania. Dodał, że wykładnia Izby Skarbowej w Warszawie narusza ustawę zasadniczą. Gdyby uznać ją za prawidłową, to zakres ulgi z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT tak naprawdę byłby uregulowany w dwóch rozporządzeniach. Tymczasem z art. 217 konstytucji wynika, że ulgi muszą być określone w ustawach.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?