Finansowanie kampanii wyborczej

Bez wyroku skończyła się w poniedziałek, 5 lipca, rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym. Sądy okręgowe z Łodzi i Koszalina pytały, czy nakaz dokonywania wpłat na konto komitetu wyborczego jedynie czekiem, przelewem lub kartą płatniczą jest zgodny z konstytucją. I czy przepadek na rzecz skarbu państwa kwot wpłaconych gotówką nie narusza zasad państwa prawa.

Zakwestionowane przepisy pochodzą z ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw z 1993 r. i dotyczą finansowania kampanii wyborczej. Stanowią, że wpłata od osoby fizycznej na finansowanie kampanii wyborczej może być dokonana jedynie czekiem, przekazem lub kartą płatniczą.

Porady prawne
Natomiast wpłaty gotówkowe przyjęte przez komitety wyborcze przepadają na rzecz skarbu państwa. Sądy sugerują, że taki stan prawny pozbawia obywateli niemających kont bankowych możliwości finansowania komitetów wyborczych, które popierają, i że obowiązek posiadania konta bankowego ogranicza prawo do uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności oraz narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.


Rzeczpospolita 06.07.2004


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika