Fiskus dostanie terminale. Mandat zapłacisz kartą

20.4.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Do kary doliczana będzie opłata i prowizja za autoryzację transakcji.

Osoby przyłapane na wykroczeniu skarbowym otrzymają możliwość zapłacenia mandatu kartą bankomatową. Teraz nie ma takiej opcji. Ukarany dostaje mandat kredytowy, a nałożoną kwotę musi samodzielnie wpłacić w ciągu 7 dni na podane konto.

Za szybkim płaceniem mandatów opowiada się resort sprawiedliwości. Ministerstwo przygotowało już odpowiedni projekt rozporządzenia, który został przekazany pod obrady rządu. Zmiany mają obowiązywać po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Porady prawne

Wykroczenie skarbowe – co to takiego?

Mówimy o nim wtedy, gdy naszym zaniedbaniem czy celowym działaniem narazimy budżet państwa na stratę, której wysokość nie przekracza pięciokrotności najniższej pensji –  czyli 6930 zł. Popełniamy je np. nie płacąc w terminie należnego podatku, unikając zapłaty cła lub akcyzy.

Mandat za wykroczenie może wlepić pracownik urzędu skarbowego, inspektor kontroli skarbowej oraz funkcjonariusz i inspektor celny. Maksymalna kara to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, zatem 2772 zł.

Mandat kartą z dodatkową opłatą

Zatrzymany będzie miał oczywiście wybór, w jakiej formie chce dostać mandat. Celnik będzie musiał poinformować nas o dostępnych możliwościach. Jeśli nie skorzystamy z zapłacenia kartą, to będziemy mogli zapłacić karę w ciągu 7 dni np. na poczcie. Gdy zdecydujemy się jednak na płatność bezgotówkową, to oprócz kary uiścimy też opłaty i prowizje za autoryzację transakcji i przekazanie wpłaconej kwoty na właściwy rachunek bankowy. Wysokość opłat jest jeszcze nieznana. Ich wysokość ma zależeć od umowy," jaką Ministerstwo Finansów podpisze z operatorem terminali.

Można też odmówić przyjęcia mandatu

Funkcjonariusze wlepiający mandat muszą również poinformować zatrzymanego, że może nie przyjąć grzywny. Wtedy sprawa trafi jednak do sądu, gdzie kary mogą być nawet dziesięć razy wyższe niż w przypadku mandatu.

Sędzia może nałożyć karę pieniężną w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli od 138,6 zł do 27720 zł. Ile konkretnie możemy zapłacić? Przy ustalaniu wysokości grzywny sąd weźmie pod uwagę naszą sytuację majątkową. Czyli w uproszczeniu im więcej zarabiamy, tym kara będzie wyższa.

Nowe przepisy pomogą na granicach

Proponowany nowy sposób uiszczania kary grzywny pomoże przede wszystkim celnikom, którzy mają do czynienia z wykroczeniami, popełnionymi przez cudzoziemców przebywających czasowo w Polsce. To właśnie urzędy celne i funkcjonariusze tych służb dostaną przenośne terminale w pierwszej kolejności. Dotyczyć to będzie wszystkich rodzajów przejść granicznych, czyli przejść lądowych, morskich oraz lotniczych. Teraz często zdarza się, że zagraniczni sprawcy wykroczeń skarbowych nie dysponują gotówką w polskiej walucie. Ściągnięcie grzywny jest wówczas utrudnione, ponieważ wymaga wszczęcia postępowania na drodze sądowej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne