Fundusz Świadczeń Socjalnych w upadającej firmie
Jestem główną księgową w upadającym przedsiębiorstwie. Czy jestem zobowiązana do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w bieżącym roku i co mam zrobić ze środkami tego funduszu po zakończeniu likwidacji?
Odpowiedzi na postawione pytanie należy szukać w art. 64 ustawy z 28 lutego 2003 r. o prawie upadłościowym i naprawczym (Dz. U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z jego przepisami mienie przeznaczone na pomoc dla pracowników upadłego przedsiębiorcy i ich rodzin, stanowiące zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym środki pieniężne funduszu, nie wchodzi w skład masy upadłości. Tak samo należy traktować przypadające po ogłoszeniu upadłości raty zwrotu wcześniej udzielonych pożyczek na cele mieszkaniowe, wpłaty odsetek bankowych od środków tego funduszu oraz opłaty pobierane od korzystających z usług i świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu socjalnego upadłego pracodawcy. Składniki tego mienia wyznacza sędzia komisarz.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?