Genetycznie zmodyfikowane rośliny dopuszczone także w Polsce
Pomidory o przedłużonej świeżości i spowolnionym procesie dojrzewania, bawełna, rzepak, ziemniaki i soja z odpornością na herbicydy, ziemniaki i kukurydza odporne na szkodniki - to tylko niektóre genetycznie zmodyfikowane rośliny (GMO) dopuszczone na rynek polski. Zdaniem specjalistów, żywność produkowana z takich surowców jest niedostatecznie sprawdzona pod względem zdrowotnym. Uważają oni, że dopóki nie ma jednoznacznych dowodów wykluczających negatywne cechy GMO, nie powinno się wprowadzać ich na nasz rynek.
Zdania na temat roślin czy żywności genetycznie zmodyfikowanej są podzielone. Pierwszym zapisem o GMO w Polsce był art. 37a ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska z 1980 r., znowelizowanej w 1997 r., przewidujący obowiązek uzyskania zezwolenia ministra środowiska na zamierzone uwolnienie GMO do środowiska w celach eksperymentalnych lub wprowadzenie do obrotu produktu modyfikowanego. Ustawa była wielokrotnie nowelizowana.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?