12.2.2009

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Gigantyczne oszustwo bankowo-leasingowe

30 podejrzanych usłyszało do tej pory ponad 100 zarzutów wyłudzenia kredytów i leasingów. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Poznaniu i innych wielkopolskich miastach kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, która została rozbita jesienią ubiegłego roku. Oszuści wyłudzili ponad 4 mln złotych. Oficerowie śledczy zabezpieczyli na poczet przyszłych kar lub roszczeń majątek podejrzanych o podobnej wartości.

Policjanci z CBŚ zatrzymali w poniedziałek w Poznaniu i w kilku wielkopolskich miastach 8 osób podejrzewanych o oszustwa, wyłudzenia kredytów oraz leasingów. To kolejna grupa osób zamieszanych w przestępstwa finansowe. Łączna suma wyłudzonych pieniędzy z banków i firm leasingowych z Wielkopolski oraz Dolnego Śląska sięga około 4 mln zł.

Porady prawne

Niektóre zatrzymane w poniedziałek osoby należą do zorganizowanej grupy przestępczej. Osoby te, w powiązaniu z innymi, tworzyły ekipę wyspecjalizowaną w oszustwach i wyłudzeniach. Wśród zatrzymanych jest np. kierownik jednego z oddziałów banku. Mężczyzna ten miał bogatą wiedzę o procedurach bankowych i pomagał w przygotowaniu oraz finalizowaniu kredytów. Pozostałe osoby to właściciele firm, księgowy, pośrednik kredytowy i rzeczoznawcy. Podczas przeszukania mieszkań i biur policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar majątek wartości ponad 2 mln złotych - były to pieniądze w różnych walutach, samochody, motocykle i quady. Śledczy ustanowili również hipoteki na nieruchomościach.

Jednym z ciekawszych „przekrętów" było wyłudzenie 800 tys. złotych na zakup okazałej willi, za którą w rzeczywistości zapłacili 500 tys. złotych. Nadwyżka pozostała w rękach oszustów do podziału. Można jedynie dodać, że w kupionej willi podejrzani planowali uruchomić agencję towarzyską. Chcieli w ten sposób zainwestować w nowy biznes.

Oficerowie CBŚ analizowali wiele dokumentów, żeby znaleźć dowody przestępstwa. Były to zaświadczenia o zatrudnieniu i osiąganych dochodach, operaty szacunkowe oraz wyceny nieruchomości. Sprawdzali również inne dokumenty, które umożliwiały otrzymanie z firm leasingowych i banków pieniędzy na zakup domów, mieszkań, samochodów lub maszyn budowlanych. Pod lupą policyjnych fachowców od przestępstw finansowych znalazły się sprawy z lat 2002-2006. W tych sprawach kwoty jednorazowego oszustwa sięgały nawet do miliona złotych.

Szefem i mózgiem grupy przestępczej był zatrzymany pod koniec ubiegłego roku mieszkaniec Gostynia. On oraz jego najbliżsi współpracownicy mieli wiedzę na temat dokumentacji i procedur obowiązujących w instytucjach udzielających kredytów. Mieli także w tych instytucjach niezbędne kontakty. Kolejni członkowie grupy zajmowali się fałszowaniem i kompletowaniem dokumentów.

Inna wtajemniczona osoba zajmowała się werbowaniem podstawionych kredytobiorców, tak zwanych "słupów". Byli to przede wszystkim bezrobotni, którzy za kilkaset złotych udostępniali dowody osobiste i firmowali swoimi nazwiskami wnioski kredytowe. Po przyznaniu kredytu odbierali gotówkę i oddawali swoim mocodawcom.

Dotychczas zatrzymano 30 podejrzanych, którym postawiono łącznie ponad 100 zarzutów. Osoby te będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, korupcję, fałszerstwa dokumentów oraz wyłudzenie kilku milionów złotych. Za te przestępstwa grozi do 10 lat więzienia oraz wysokie kary finansowe. 

Źródło: www.policja.pl / CBŚ, 29 stycznia 2009 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zlikwidowali podziemną plantację marihuany

Zlikwidowali podziemną plantację marihuany

Policjanci z CBŚ zlikwidowali plantację konopi indyjskich i udaremnili wprowadzenie na rynek narkotykowy kilkuset tysięcy działek marihuany. Uprawa zorganizowana była pod ziemią. W specjalnie przystosowanym, betonowym silosie z zamaskowanymi wejściami rosło kilkaset krzaków marihuany. (...)

CBŚ wyjaśniło sprawę napadu sprzed 9 lat

CBŚ wyjaśniło sprawę napadu sprzed 9 lat

Zatrzymano 8 osób, związanych z tzw. gangiem żoliborskim, odpowiedzialnych za napad, podczas którego oblano kwasem kobietę - urzędniczkę państwową. Dochodzenie prowadzone w tej sprawie w 2000 roku zostało umorzone, a sprawców brutalnego napadu nie wykryto. Nie odłożono jednak tej sprawy (...)

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

Policjanci z CBŚ KGP w ramach walki z przestępczością narkotykową zlikwidowali uprawę konopi indyjskich na terenie Pleszewa. Na 970 metrach kwadratowych funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 9 tys. roślin w różnej fazie wzrostu. Próbki roślin trafiły do badań laboratoryjnych. Natomiast sama (...)

CBŚ rozbiło grupę handlarzy narkotyków

CBŚ rozbiło grupę handlarzy narkotyków

Policjanci z CBŚ zatrzymali 8 osób podejrzanych o handel narkotykami w Krakowie. Marihuana, kokaina i amfetamina rozprowadzane były w lokalach, ale trafiały także do indywidualnych odbiorców. Podejrzanym zostały przedstawione zarzuty handlu narkotykami, za co grozi kara od 3 do 10 lat więzienia.Od (...)

Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli

Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli

25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem (...)

100 tys. zarzutów w 9 lat - to efekty pracy CBŚ

100 tys. zarzutów w 9 lat - to efekty pracy CBŚ

Prawie 100 tysięcy zarzutów karnych dla 34 tysięcy podejrzanych. Likwidacja 129 laboratoriów narkotyków. Na rynek nie trafia ponad 3 tony narkotyków. Zabezpieczone mienie ma wartość ponad 1,7 mld zł. Oto najkrótsza charakterystyka 9 lat skuteczności Centralnego Biura Śledczego KGP.Trochę (...)

15 osób wyłudziło 2 mln złotych

15 osób wyłudziło 2 mln złotych

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 15 osób, które od 2002 do 2006 roku wyłudziły ponad 2 miliony złotych z banków i firm leasingowych w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli wart ponad 2 miliony zł majątek podejrzanych. (...)

Policjanci CBŚ rozbili grupę handlującą kobietami

Policjanci CBŚ rozbili grupę handlującą kobietami

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami z komendy miejskiej Policji w Elblągu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi. Młode kobiety trafiały do klubów nocnych na terenie Niemiec i były zmuszane do uprawiania prostytucji. (...)

Odbarwiali olej opałowy - kolejna realizacja CBŚ

Odbarwiali olej opałowy - kolejna realizacja CBŚ

Kolejne cztery osoby usłyszały zarzuty w śledztwie prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Krajową w Lublinie, dotyczącym odbarwiania i nielegalnego handlu olejem opałowym. Trzy osoby zatrzymano w Poznaniu, a jedną w Koszalinie. Do tej pory w tej sprawie 16 osobom przedstawiono 38 zarzutów. (...)

CBŚ zlikwidowało fabrykę dopalaczy

CBŚ zlikwidowało fabrykę dopalaczy

Pierwszą w Polsce nielegalną fabrykę dopalaczy zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Zabezpieczyli specjalistyczną linię do produkcji dopalaczy, substancje do ich produkcji, 20 litrów prekursorów do produkcji amfetaminy i kradziony sprzęt elektroniczny. W ręce funkcjonariuszy (...)

Oszukiwali Skarb Państwa na ogromną skalę

Oszukiwali Skarb Państwa na ogromną skalę

Zorganizowaną grupę przestępczą działającą na południu Wielkopolski rozbili policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Dotychczas zatrzymano dziewięciu podejrzanych, którzy poprzez sieć fikcyjnych firm wprowadzili do obrotu ogromne ilości paliwa z niewiadomego źródła. Oszukali także Skarb (...)

CBŚ kontra fałszerze pieniędzy

CBŚ kontra fałszerze pieniędzy

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzy osoby, dwie kobiety i mężczyznę, podejrzewane o wprowadzanie do obrotu podrobionych pieniędzy. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Do tej sprawy zatrzymano już kilkanaście osób, a funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań.Do (...)

Przełom w operacji

Przełom w operacji "Kurtyzana"

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili grupę przestępczą zajmującą się czerpaniem korzyści z nierządu i handlem ludźmi. Zatrzymali siedmiu jej członków, w tym organizatora i kierownika grupy. Sześciu podejrzanych trafiło już do aresztu.Od maja policjanci zajmowali się (...)

Zatrzymani urzędnicy starostwa powiatowego

Zatrzymani urzędnicy starostwa powiatowego

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali wczoraj w Gnieźnie 5 osób, z których troje to aktualnie pracujący urzędnicy starostwa powiatowego. Wszyscy są podejrzani o przyjmowanie łapówek w zamian za rejestrację pojazdów na podstawie podrobionych lub niekompletnych dokumentów. Według (...)

Policja zabezpieczyła kilogram narkotyków

Policja zabezpieczyła kilogram narkotyków

Blisko kilogram narkotyków, w tym heroinę, amfetaminę i marihuanę ujawnili i zabezpieczyli policjanci Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Lublinie CBŚ KGP. Do sprawy zatrzymany został 42-latek. Wartość zabezpieczonych narkotyków szacowana jest na (...)

Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.

Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.

Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się odbarwianiem i nielegalnym handlem olejem opałowym. Jedna osoba została zatrzymana przez policjantów w Szczecinie, a druga dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury. Zorganizowana grupa przestępcza (...)

Lekarze zatrzymani za korupcję

Lekarze zatrzymani za korupcję

Dwóch lekarzy ze szpitala klinicznego białostockiego Uniwersytetu Medycznego i pośrednika zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Lekarze za pieniądze wystawiali przestępcom zwolnienia i poświadczali nieprawdę w dokumentacji medycznej. Przez swoje działanie umożliwiali im m.in. ubieganie (...)

Zlikwidowana rozlewnia nielegalnego alkoholu

Zlikwidowana rozlewnia nielegalnego alkoholu

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej oraz warmińsko-mazurscy funkcjonariusze rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się odkażaniem skażonego spirytusu i wprowadzaniem go do obrotu, jako spożywczego. Policjanci zatrzymali 8 osób, w tym 3 (...)

Policjanci CBŚ zatrzymali telefonicznych oszustów

Policjanci CBŚ zatrzymali telefonicznych oszustów

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali czterech mężczyzn, którym zarzuca się oszustwo na szkodę jednego z operatorów sieci komórkowych. Szacuje się, że w wyniku ich przestępczej działalności operator poniósł straty na ponad 900 tys. złotych. Decyzją prokuratury oszuści (...)

Mundurowi popracują o 10 lat dłużej?

Mundurowi popracują o 10 lat dłużej?

Donald Tusk chce rozmawiać z policjantami o reformie emerytur mundurowych. Do spotkania może dojść jeszcze w tym tygodniu. - Jesteśmy w stanie zgodzić się na wydłużenie pracy o pięć, a nawet dziesięć lat - mówił Gazecie Wyborczej Antoni Duda, przewodniczący związku zawodowego policjantów. (...)

Zlikwidowali podziemną plantację marihuany

Zlikwidowali podziemną plantację marihuany

Policjanci z CBŚ zlikwidowali plantację konopi indyjskich i udaremnili wprowadzenie na rynek narkotykowy kilkuset tysięcy działek marihuany. Uprawa zorganizowana była pod ziemią. W specjalnie przystosowanym, betonowym silosie z zamaskowanymi wejściami rosło kilkaset krzaków marihuany. (...)

CBŚ wyjaśniło sprawę napadu sprzed 9 lat

CBŚ wyjaśniło sprawę napadu sprzed 9 lat

Zatrzymano 8 osób, związanych z tzw. gangiem żoliborskim, odpowiedzialnych za napad, podczas którego oblano kwasem kobietę - urzędniczkę państwową. Dochodzenie prowadzone w tej sprawie w 2000 roku zostało umorzone, a sprawców brutalnego napadu nie wykryto. Nie odłożono jednak tej sprawy (...)

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

Policjanci z CBŚ KGP w ramach walki z przestępczością narkotykową zlikwidowali uprawę konopi indyjskich na terenie Pleszewa. Na 970 metrach kwadratowych funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 9 tys. roślin w różnej fazie wzrostu. Próbki roślin trafiły do badań laboratoryjnych. Natomiast sama (...)

CBŚ rozbiło grupę handlarzy narkotyków

CBŚ rozbiło grupę handlarzy narkotyków

Policjanci z CBŚ zatrzymali 8 osób podejrzanych o handel narkotykami w Krakowie. Marihuana, kokaina i amfetamina rozprowadzane były w lokalach, ale trafiały także do indywidualnych odbiorców. Podejrzanym zostały przedstawione zarzuty handlu narkotykami, za co grozi kara od 3 do 10 lat więzienia.Od (...)

Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli

Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli

25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem (...)

100 tys. zarzutów w 9 lat - to efekty pracy CBŚ

100 tys. zarzutów w 9 lat - to efekty pracy CBŚ

Prawie 100 tysięcy zarzutów karnych dla 34 tysięcy podejrzanych. Likwidacja 129 laboratoriów narkotyków. Na rynek nie trafia ponad 3 tony narkotyków. Zabezpieczone mienie ma wartość ponad 1,7 mld zł. Oto najkrótsza charakterystyka 9 lat skuteczności Centralnego Biura Śledczego KGP.Trochę (...)

15 osób wyłudziło 2 mln złotych

15 osób wyłudziło 2 mln złotych

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 15 osób, które od 2002 do 2006 roku wyłudziły ponad 2 miliony złotych z banków i firm leasingowych w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli wart ponad 2 miliony zł majątek podejrzanych. (...)

Policjanci CBŚ rozbili grupę handlującą kobietami

Policjanci CBŚ rozbili grupę handlującą kobietami

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami z komendy miejskiej Policji w Elblągu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi. Młode kobiety trafiały do klubów nocnych na terenie Niemiec i były zmuszane do uprawiania prostytucji. (...)

Odbarwiali olej opałowy - kolejna realizacja CBŚ

Odbarwiali olej opałowy - kolejna realizacja CBŚ

Kolejne cztery osoby usłyszały zarzuty w śledztwie prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Krajową w Lublinie, dotyczącym odbarwiania i nielegalnego handlu olejem opałowym. Trzy osoby zatrzymano w Poznaniu, a jedną w Koszalinie. Do tej pory w tej sprawie 16 osobom przedstawiono 38 zarzutów. (...)

CBŚ zlikwidowało fabrykę dopalaczy

CBŚ zlikwidowało fabrykę dopalaczy

Pierwszą w Polsce nielegalną fabrykę dopalaczy zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Zabezpieczyli specjalistyczną linię do produkcji dopalaczy, substancje do ich produkcji, 20 litrów prekursorów do produkcji amfetaminy i kradziony sprzęt elektroniczny. W ręce funkcjonariuszy (...)

Oszukiwali Skarb Państwa na ogromną skalę

Oszukiwali Skarb Państwa na ogromną skalę

Zorganizowaną grupę przestępczą działającą na południu Wielkopolski rozbili policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Dotychczas zatrzymano dziewięciu podejrzanych, którzy poprzez sieć fikcyjnych firm wprowadzili do obrotu ogromne ilości paliwa z niewiadomego źródła. Oszukali także Skarb (...)

CBŚ kontra fałszerze pieniędzy

CBŚ kontra fałszerze pieniędzy

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzy osoby, dwie kobiety i mężczyznę, podejrzewane o wprowadzanie do obrotu podrobionych pieniędzy. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Do tej sprawy zatrzymano już kilkanaście osób, a funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań.Do (...)

Przełom w operacji

Przełom w operacji "Kurtyzana"

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili grupę przestępczą zajmującą się czerpaniem korzyści z nierządu i handlem ludźmi. Zatrzymali siedmiu jej członków, w tym organizatora i kierownika grupy. Sześciu podejrzanych trafiło już do aresztu.Od maja policjanci zajmowali się (...)

Zatrzymani urzędnicy starostwa powiatowego

Zatrzymani urzędnicy starostwa powiatowego

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali wczoraj w Gnieźnie 5 osób, z których troje to aktualnie pracujący urzędnicy starostwa powiatowego. Wszyscy są podejrzani o przyjmowanie łapówek w zamian za rejestrację pojazdów na podstawie podrobionych lub niekompletnych dokumentów. Według (...)

Policja zabezpieczyła kilogram narkotyków

Policja zabezpieczyła kilogram narkotyków

Blisko kilogram narkotyków, w tym heroinę, amfetaminę i marihuanę ujawnili i zabezpieczyli policjanci Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Lublinie CBŚ KGP. Do sprawy zatrzymany został 42-latek. Wartość zabezpieczonych narkotyków szacowana jest na (...)

Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.

Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.

Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się odbarwianiem i nielegalnym handlem olejem opałowym. Jedna osoba została zatrzymana przez policjantów w Szczecinie, a druga dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury. Zorganizowana grupa przestępcza (...)

Lekarze zatrzymani za korupcję

Lekarze zatrzymani za korupcję

Dwóch lekarzy ze szpitala klinicznego białostockiego Uniwersytetu Medycznego i pośrednika zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Lekarze za pieniądze wystawiali przestępcom zwolnienia i poświadczali nieprawdę w dokumentacji medycznej. Przez swoje działanie umożliwiali im m.in. ubieganie (...)

Zlikwidowana rozlewnia nielegalnego alkoholu

Zlikwidowana rozlewnia nielegalnego alkoholu

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej oraz warmińsko-mazurscy funkcjonariusze rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się odkażaniem skażonego spirytusu i wprowadzaniem go do obrotu, jako spożywczego. Policjanci zatrzymali 8 osób, w tym 3 (...)

Policjanci CBŚ zatrzymali telefonicznych oszustów

Policjanci CBŚ zatrzymali telefonicznych oszustów

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali czterech mężczyzn, którym zarzuca się oszustwo na szkodę jednego z operatorów sieci komórkowych. Szacuje się, że w wyniku ich przestępczej działalności operator poniósł straty na ponad 900 tys. złotych. Decyzją prokuratury oszuści (...)

Mundurowi popracują o 10 lat dłużej?

Mundurowi popracują o 10 lat dłużej?

Donald Tusk chce rozmawiać z policjantami o reformie emerytur mundurowych. Do spotkania może dojść jeszcze w tym tygodniu. - Jesteśmy w stanie zgodzić się na wydłużenie pracy o pięć, a nawet dziesięć lat - mówił Gazecie Wyborczej Antoni Duda, przewodniczący związku zawodowego policjantów. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Pobicie podczas aresztowania

Pobicie podczas aresztowania

Aresztowano mnie o 6 i przewieziono do komendy CBŚ w P. Tam jeden z funkcjonariuszy, zaczął mnie wyzywać używając wulgarnych słów i zaczął mnie bić jak jeszcze miałem skute ręce z tyłu, uderzał (...)

Fałszywa notatka służbowa

Fałszywa notatka służbowa

CBŚ z miasta X na mój temat sporządziło fałszywą notatkę służbową. W notatce napisano, że dnia ... funkcjonariusz A z funkcjonariuszem B udali się do CBŚ w mieście Y celem ustalenia, kto (...)

Zatrzymanie dowodów z dokumentów

Zatrzymanie dowodów z dokumentów

W dniu dzisiejszym zadzwonił do mnie pan z CBŚ informując mnie, że na zlecenie prokuratury ma zabezpieczyć dokumenty mojego klienta (któremu świadczę usługę księgową na podstawie umowy) dotyczące (...)

Uprawnienia prokuratora do zatrzymania osoby

Uprawnienia prokuratora do zatrzymania osoby

Mój znajomy został w godzinach rannych zatrzymany przez CBŚ na wniosek prokuratora. Po całodniowym przesłuchaniu przez CBŚ i prokuraturę został zwolniony, nie postawiono mu żadnych zarzutów a (...)

Uprawnienia policjantów

Uprawnienia policjantów

U mnie w domu odbyła się awantura ze wspólnikiem z firmy. Było bardzo głośno, a ponieważ były to godziny nocne po 24.00, sąsiadka wezwała policję do awantury w domu. W międzyczasie wspólnik (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie (...)

Przeszukanie pomieszczeń

Przeszukanie pomieszczeń

W jaki sposób można wnieść zażalenie i do kogo na postępowanie policji podczas przeszukania domu? Co to znaczy "uzasadnione przyczyny do przeszukania"? Czy policja powinna przedstawić powód tego (...)

Kopia raportu z przeszukania

Kopia raportu z przeszukania

W piątek 25 maja zapukała do moich drzwi Policja z nakazem przeszukania mieszkania w poszukiwaniu "nielegalnej działalności/produkcji". Niczego nie znaleziono; ktoś najprawdopodobniej wprowadził (...)

Niezgodne z prawem zatrzymanie

Niezgodne z prawem zatrzymanie

Jak mogę bronić się przed zabraniem przez policję, jak mogę dowieść swojej niewinności? Dlaczego policjanci wierzą osobie wzywającej policję, jeśli nie mają żadnych dowodów ani świadków? (...)

Odznaka policyjna

Odznaka policyjna

Czy Każdy może posiadać, sprzedawać, kupować odznakę policyjną? Przedmiot potocznie określany jako „odznaka policyjna” w myśl przepisów prawa stanowi znak identyfikacji indywidualnej (...)

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu? Zgodnie z ustawą o o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (...)

Pokrycie kosztów badania wariograficznego

Pokrycie kosztów badania wariograficznego

Poszedłem ze znajomymi na dyskotekę i mojego kolegę zaczepił agresywnie zachowujący się człowiek. Agresor pierwszy rozpoczął kontakt fizyczny, wywiązała się szarpanina podczas której chciałem (...)

Kłopotliwy sąsiad

Kłopotliwy sąsiad

Mam sąsiada, który wypłoszył mi lokatorów z wynajmowanego mieszkania. Nie chcę aby następny lokator również zerwał umowę. Z tego powodu zamierzam - przy każdej kłopotliwej sytuacji-wzywać (...)

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Do służby w Policji zostałam przyjęta z dniem 20.09.1995 roku. Obecnie zajmuje stanowisko eksperta. Z dniem 24 lipca 2006 roku zostałam mianowana na stopień nadkomisarza Policji. Od dnia 20 lipca (...)

Dodatkowy urlop policjanta

Dodatkowy urlop policjanta

Ile wynosi urlop dodatkowy dla policjantów? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r w sprawie urlopów policjantów, wymiar corocznego płatnego (...)

Pobicie podczas aresztowania

Pobicie podczas aresztowania

Aresztowano mnie o 6 i przewieziono do komendy CBŚ w P. Tam jeden z funkcjonariuszy, zaczął mnie wyzywać używając wulgarnych słów i zaczął mnie bić jak jeszcze miałem skute ręce z tyłu, uderzał (...)

Fałszywa notatka służbowa

Fałszywa notatka służbowa

CBŚ z miasta X na mój temat sporządziło fałszywą notatkę służbową. W notatce napisano, że dnia ... funkcjonariusz A z funkcjonariuszem B udali się do CBŚ w mieście Y celem ustalenia, kto (...)

Zatrzymanie dowodów z dokumentów

Zatrzymanie dowodów z dokumentów

W dniu dzisiejszym zadzwonił do mnie pan z CBŚ informując mnie, że na zlecenie prokuratury ma zabezpieczyć dokumenty mojego klienta (któremu świadczę usługę księgową na podstawie umowy) dotyczące (...)

Uprawnienia prokuratora do zatrzymania osoby

Uprawnienia prokuratora do zatrzymania osoby

Mój znajomy został w godzinach rannych zatrzymany przez CBŚ na wniosek prokuratora. Po całodniowym przesłuchaniu przez CBŚ i prokuraturę został zwolniony, nie postawiono mu żadnych zarzutów a (...)

Uprawnienia policjantów

Uprawnienia policjantów

U mnie w domu odbyła się awantura ze wspólnikiem z firmy. Było bardzo głośno, a ponieważ były to godziny nocne po 24.00, sąsiadka wezwała policję do awantury w domu. W międzyczasie wspólnik (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie (...)

Przeszukanie pomieszczeń

Przeszukanie pomieszczeń

W jaki sposób można wnieść zażalenie i do kogo na postępowanie policji podczas przeszukania domu? Co to znaczy "uzasadnione przyczyny do przeszukania"? Czy policja powinna przedstawić powód tego (...)

Kopia raportu z przeszukania

Kopia raportu z przeszukania

W piątek 25 maja zapukała do moich drzwi Policja z nakazem przeszukania mieszkania w poszukiwaniu "nielegalnej działalności/produkcji". Niczego nie znaleziono; ktoś najprawdopodobniej wprowadził (...)

Niezgodne z prawem zatrzymanie

Niezgodne z prawem zatrzymanie

Jak mogę bronić się przed zabraniem przez policję, jak mogę dowieść swojej niewinności? Dlaczego policjanci wierzą osobie wzywającej policję, jeśli nie mają żadnych dowodów ani świadków? (...)

Odznaka policyjna

Odznaka policyjna

Czy Każdy może posiadać, sprzedawać, kupować odznakę policyjną? Przedmiot potocznie określany jako „odznaka policyjna” w myśl przepisów prawa stanowi znak identyfikacji indywidualnej (...)

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu? Zgodnie z ustawą o o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (...)

Pokrycie kosztów badania wariograficznego

Pokrycie kosztów badania wariograficznego

Poszedłem ze znajomymi na dyskotekę i mojego kolegę zaczepił agresywnie zachowujący się człowiek. Agresor pierwszy rozpoczął kontakt fizyczny, wywiązała się szarpanina podczas której chciałem (...)

Kłopotliwy sąsiad

Kłopotliwy sąsiad

Mam sąsiada, który wypłoszył mi lokatorów z wynajmowanego mieszkania. Nie chcę aby następny lokator również zerwał umowę. Z tego powodu zamierzam - przy każdej kłopotliwej sytuacji-wzywać (...)

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Do służby w Policji zostałam przyjęta z dniem 20.09.1995 roku. Obecnie zajmuje stanowisko eksperta. Z dniem 24 lipca 2006 roku zostałam mianowana na stopień nadkomisarza Policji. Od dnia 20 lipca (...)

Dodatkowy urlop policjanta

Dodatkowy urlop policjanta

Ile wynosi urlop dodatkowy dla policjantów? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r w sprawie urlopów policjantów, wymiar corocznego płatnego (...)

Uprawnienia zatrzymanego przez policję

Uprawnienia zatrzymanego przez policję

Ostatnio często poruszam się pieszo po moim mieście w godzinach nocnych lub po prostu po zmroku. Zdarza się, że jestem zatrzymywany przez patrole policji i wypytywany o to lub owo. Niestety nie zawsze (...)

FORUM PRAWNE

Zagrać w karty z CBŚ.

Zagrać w karty z CBŚ. Wczoraj podali w TV że CBŚ zawija za granie w pokera sportowego!? To możliwe? Statystyki CBŚ będą teraz znacznie lepsze;] lufter Ktoś zabardzo umoczył i wezwał CBŚ:P ariadna1 (...)

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja Mam problem z pośrednikiem (SendIt) firmy kurierskiej UPS. Wysyłałam za pośrednictwem tej firmy przesyłki, ok 450 od marca 2012 roku do końca września (...)

Środki przymusu bezpośredniego

Środki przymusu bezpośredniego Witam państwa serdecznie, pokrótce opiszę sytuację jaka miała miejsce po czym zadam kilka pytań. Byłbym bardzo wdzięczny za profesjonalną odpowiedź, która by (...)

NAĆPANY KIEROWAŁ SAMOCHODEM I MIAŁ NARKOTYKI NA PÓŹNIEJ

NAĆPANY KIEROWAŁ SAMOCHODEM I MIAŁ NARKOTYKI NA PÓŹNIEJ 08,11,2013 W PIĄTKOWY WIECZÓR POLICJANCI Z REFERENTU RUCHU DROGOWEGO ZATRZYMALI 25 LETNIEGO MĘŻCZYZĘ ,KTÓRY KIEROWAŁ SAMOCHODEM BĘDĄC (...)

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, w (...)

nie chcę wyroku za friko co zrobić? wszystko opisałem

nie chcę wyroku za friko co zrobić? wszystko opisałem Prowadzący śledztwo: W dniu 14 marca 2005 roku zostałem zatrzymany w Kaliszu w areszcie pod zarzutem kradzieży auta marki mercedes bus, wraz (...)

rewizja komputera

rewizja komputera policja ma prawo przeprowadzić rewizję podczas nieobecności właściciela, gdy znajduje się tam ktoś inny? co jeśli w domu jest tylko nie letni. nie może, muszą mieć przede (...)

Art. 258 KK

Art. 258 KK Witam serdecznie, Chciałbym na wstępie przedstawić swoją sytuację: W 2010 R. zakupiłem samochód osobowy. Do pewnego momentu wszystko wyglądało standardowo. Znalazłem ogłoszenie (...)

Fałszerstwo dokumentów

Fałszerstwo dokumentów Policja znalazla w moim komputerze sklad swiadectwa ukonczenia szkoly wieczorowej.I chce mnie oskarzyc o przygotowanie do falszerstwa.Ja tylko uczylem sie jak poslugiwac sie programem (...)

Żenada na campusie-100zł na spożycie

Żenada na campusie-100zł na spożycie Ostatnio odmówiłem przyjęcia mandatu wynoszącego 100zł za spożycie alkoholu na... campusie:-). Z grupki osób liczącej około 10 osób policjanci zawołali (...)

Zagrać w karty z CBŚ.

Zagrać w karty z CBŚ. Wczoraj podali w TV że CBŚ zawija za granie w pokera sportowego!? To możliwe? Statystyki CBŚ będą teraz znacznie lepsze;] lufter Ktoś zabardzo umoczył i wezwał CBŚ:P ariadna1 (...)

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja Mam problem z pośrednikiem (SendIt) firmy kurierskiej UPS. Wysyłałam za pośrednictwem tej firmy przesyłki, ok 450 od marca 2012 roku do końca września (...)

Środki przymusu bezpośredniego

Środki przymusu bezpośredniego Witam państwa serdecznie, pokrótce opiszę sytuację jaka miała miejsce po czym zadam kilka pytań. Byłbym bardzo wdzięczny za profesjonalną odpowiedź, która by (...)

NAĆPANY KIEROWAŁ SAMOCHODEM I MIAŁ NARKOTYKI NA PÓŹNIEJ

NAĆPANY KIEROWAŁ SAMOCHODEM I MIAŁ NARKOTYKI NA PÓŹNIEJ 08,11,2013 W PIĄTKOWY WIECZÓR POLICJANCI Z REFERENTU RUCHU DROGOWEGO ZATRZYMALI 25 LETNIEGO MĘŻCZYZĘ ,KTÓRY KIEROWAŁ SAMOCHODEM BĘDĄC (...)

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, w (...)

nie chcę wyroku za friko co zrobić? wszystko opisałem

nie chcę wyroku za friko co zrobić? wszystko opisałem Prowadzący śledztwo: W dniu 14 marca 2005 roku zostałem zatrzymany w Kaliszu w areszcie pod zarzutem kradzieży auta marki mercedes bus, wraz (...)

rewizja komputera

rewizja komputera policja ma prawo przeprowadzić rewizję podczas nieobecności właściciela, gdy znajduje się tam ktoś inny? co jeśli w domu jest tylko nie letni. nie może, muszą mieć przede (...)

Art. 258 KK

Art. 258 KK Witam serdecznie, Chciałbym na wstępie przedstawić swoją sytuację: W 2010 R. zakupiłem samochód osobowy. Do pewnego momentu wszystko wyglądało standardowo. Znalazłem ogłoszenie (...)

Fałszerstwo dokumentów

Fałszerstwo dokumentów Policja znalazla w moim komputerze sklad swiadectwa ukonczenia szkoly wieczorowej.I chce mnie oskarzyc o przygotowanie do falszerstwa.Ja tylko uczylem sie jak poslugiwac sie programem (...)

Żenada na campusie-100zł na spożycie

Żenada na campusie-100zł na spożycie Ostatnio odmówiłem przyjęcia mandatu wynoszącego 100zł za spożycie alkoholu na... campusie:-). Z grupki osób liczącej około 10 osób policjanci zawołali (...)

Gry karciane i kościane w Pubach i Restauracjach-zakazane czy też nie?.

Gry karciane i kościane w Pubach i Restauracjach-zakazane czy też nie?. Hej, mam pytanie czy granie w karty lub kości w knajpie do piwka, lub po posiłku, jest zakazane? Nie na pieniądze, bez żadnego (...)

Porady prawne