Handlujesz na terenie Unii? Zobacz, co się zmieniło z nowym rokiem

Momentem powstania obowiązku podatkowego dla podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest moment wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż. Jeżeli przedsiębiorca nie wystawi faktury w tym terminie obowiązek rozliczenia się z fiskusem powstanie 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano WDT.

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) obowiązek podatkowy jest od początku tego roku uzależniony od wystawienia faktury. Co ważne przedsiębiorcy mają więcej czasu na czynności dokumentacyjne. Obecnie faktura potwierdzająca WDT powinna być wystawiona do 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym transakcje te miały miejsce. Dokonywanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oznacza dla przedsiębiorcy możliwość zastosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług. Takie preferencyjne rozliczenie VAT-u będzie jednak możliwe dopiero po spełnieniu pewnych wymogów.

Wewnątrzwspólnotową dostawą towarów określa się transakcję sprzedaży na rzecz kontrahentów z innych krajów UE. Ma ona miejsce, kiedy łącznie spełnione są poniższe warunki:

  1. towary wywożone są z Polski na terytorium innego kraju UE,
  2. wywożone produkty muszą spełniać definicję towarów, a wywóz nastąpić musi w wykonaniu ich dostawy (na chwilę obecną nie dotyczy to prezentów o malej wartości, próbek, drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych),
  3. dostawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT UE (warunek ten nie musi być spełniony, gdy sprzedawany jest nowy środek transportu),
  4. nabywca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski albo osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która została zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (jak wyżej, warunek ten nie obowiązuje przy nabywaniu nowego środka transportu).


Rozliczenie dostawy w ramach WDT

W przypadku sprzedaży kwalifikujących się jako WDT, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wystawienia faktury dokumentującej taką dostawę. Jeżeli przedsiębiorca nie wystawi jednak faktury, to wtedy obowiązek podatkowy powstanie i tak 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano takiej dostawy (czyli po upływie terminu na wystawienie faktury). Należy pamiętać, aby wystawiając fakturę numer, za pomocą którego sprzedawca jest identyfikowany dla podatku VAT, poprzedzić literami PL. Analogicznie postąpić trzeba z numerem unijnego kontrahenta.

Najważniejszym jednak warunkiem dającym sprzedawcy prawo do zastosowania stawki 0 procent VAT jest posiadanie przez niego dowodów (dokumentów) potwierdzających, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dokumentacją taką musi dysponować przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.

Obowiązujące nowości w przepisach

Od tego roku obowiązek podatkowy nie jest już powiązany z otrzymaniem - bądź nie - całości lub części zapłaty jeszcze przed dokonaniem dostawy w ramach WDT. Jednym słowem, takie otrzymanie nie rodzi już obowiązku podatkowego, ponadto nie musi być potwierdzane wystawieniem faktury.

W znowelizowanej ustawie o VAT ustawodawca dodał przepis ustanawiający, że jeśli wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest wykonywana w sposób ciągły przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, obowiązek podatkowy powstanie z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy towarów.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Adam Bujalski, księgowy Tax Care


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika