Helsińska Fundacja negatywnie o zmianach w prokuraturach

Eksperci z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważają, że niektóre zapisy nowelizacji w ustawie o prokuraturach uderzają w niezależność śledczych.

Kontrowersje wzbudza zapis, pozwalający rządowi na ustalanie kierunków corocznej polityki karnej państwa. Pod tym pojęciem kryją się bieżące problemy ścigania przestępstw oraz przepisy prawa karnego, których stosowanie wymaga oceny. Zmiany te dają rządowi możliwość używania nadzwyczajnych środków karnych w zależności od sytuacji oraz pozwalają na wyznaczanie celów, jakie w danym roku realizować mają prokuratury.

- Oceniamy negatywnie takie rozwiązanie. - wyjaśnia na stronie HFPC Barbara Grabowska Barbara Grabowska, prawniczka fundacji. - Projektowany przepis nie definiuje, jaką formę prawną posiadać będą „zasadnicze kierunki polityki karnej”. Nie mają mocy wiążącej, a są jedynie dokumentem politycznym lub programowym rządu. Sytuacja, w której działalność prokuratury miałaby być projektowana przy pomocy dokumentu politycznego stoi w rażącej sprzeczności z generalną zasadą niezależności prokuratury - dodaje.

Porady prawne

Nowelizacja ustawy o prokuraturze, nad którą trwają obecnie prace, zakłada również likwidację odrębnych wojskowych jednostek prokuratury. Ich obowiązki przejmie nowo powstały urząd prokuratora wojskowego. Będą to oficerzy działający przy sądach wojskowych. Nie będą oni wybierani przez Prokuratora Generalnego a przez Ministra Obrony Narodowej na wniosek Naczelnego Prokuratora Wojskowego.

Zmiany zajdą również w postępowaniach dyscyplinarnych wobec prokuratorów. Po nowelizacji większe możliwości inicjowania postępowań otrzyma Minister Sprawiedliwości. Zdaniem ekspertów z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zmiana ta nie rozwiązuje problemów związanych z działaniami dyscyplinarnymi.

- Niestety projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze nie odpowiada na większość przedstawianych dotychczas postulatów, takich jak np. zniesienie niejawności postępowania dyscyplinarnego prokuratorów. - pisze na stronie fundacji Barbara Grabowska.

Jedną z zmian przewidzianych w nowelizacji, którą pozytywnie ocenia HFPC, jest regulacja kwestii tego, czy prokurator może pełnić inne funkcje publiczne. Projekt przewiduje, że pełnienie innej funkcji publicznej będzie wiązało się z obligatoryjnym zrzeczeniem się przez prokuratora stanowiska. Dodany do ustawy ustęp 2a umożliwia jednak prokuratorom powrót na wcześniej obejmowane stanowisko. Dzięki zmianom ta część ustawy nie jest sprzeczna z Konstytucją i postanowieniami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

(BS)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika