Zdaniem NRA stawki w rozporządzeniu są zniżone ze szkodą dla klientów. – Sądy, kierując się stawkami „minimalnymi” z Rozporządzenia, nie zasądzają wygrywającemu proces poniesionych przez niego rynkowych kosztów pomocy prawnej, co w sposób oczywisty ogranicza dostęp do usług prawnych – powiedział Przewodniczący Komisji Komunikacji Społecznej NRA, adwokat Rafał Dębowski na łamach portalu Adwokatura.pl.
Pytania zostały skonstruowane w ten sposób, aby adwokaci wskazali jaką minimalną stawkę za daną usługę by zaproponowali, gdyby klient zwrócił się do nich o pomoc prawną w konkretnej sprawie
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
Marek Grodzki 2014-01-02 18:11:05
Ja tego Pana Dębowskiego znam ze swojej sprawy, w której ów adwokat chowa głowę w piasek jak struś, Obłuda, obłuda, i jeszcze raz Obłuda w spadku po tej sfałszowanej przez Państwo Polskie mapie ewidencji gruntów na grunt po moim pradziadku.
zgnębiony 2014-01-02 14:09:04
Jeśli sądy kierują się stawkami minimalnymi, to ja jestem cesarz chiński. Sąd Okręgowy w świdnicy na jednej sprawie dotyczącej odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. (przegranej oczywiście, mimo sfałszowanych dokumentów - wg sądu było to tylko fałszerstwo intelektualne!!) przysądził koszty - dosyć duże - obu wspólnikom, mimo że była jedna sprawa, na której nawet nie stawiła się strona przeciwna. Koszty adwokackie (z górnej półki) sąd przywalił obu pozwanym, chiciaż przedmiot sporu był jeden.
Ciekawe kiedy rozpocznie się monitoring rozpraw. W Świdnicy powinien być wprowadzony w pierwszej kolejności!!! Takiej samowolki jak tu, to ze świecą szukać
kris 2014-01-02 13:29:01
Sądy, kierują się stawkami ?minimalnymi? i to jest prawidłowe Panie Rafale Dębowski. Jeśli stawka jest za mała to na zasadzie swobody umów można z klientem ustalać wyższe stawki. Nie jest to sprzeczne z ustawa i rozporządzeniem i w praktyce tak się dzieje. Czym innym jest natomiast obciążanie przeciwnika, który przegrywa sprawę i musi koszty ponieść. Nielogiczne byłoby i kryminogenne przyznawanie przez Sądy uznaniowo większych wynagrodzeń. Nie każde wystąpienie do drogiej kancelarii uzasadnia stosowane przez nią ceny bowiem tylko w skomplikowanych sprawach jest to uzasadnione. A wówczas można się od Sądu upominać zwielokrotnienia stawki minimalnej. Proste i czytelne i nie wolno przy tym kombinować bo i tak niektóe wynagrodzenia nawet minimalne nie przystają do powiecoengo na sprawe czasu i wiedzy. W krajach anglosaskich bez wzgledu na wartość sporu wynagrodzenie jest przyznawane przez Sad w oparciu roboczogodzinę pracy adwokata. I zapewniam, że w wiekszości przypadków Polscy adwokaci mocno by się napłakali nad przeznanym wynagrodzeniem. Także Panie szanowny nie idź po bandzie
Janusz Bartkiewic 2014-01-02 10:09:34
Małó w tym prawdy. Ja zaskarzyłem uchwałe wspolnoty mieszkaniowej (zgodnie z ustawą o własności loklai), a sąd zasądził mi koszty adwokackie przyjmujac stawkę dot. zaskarżenia uchwały wspolników spółki cywilnej, a nie zaskarżenia uchwały członków spóldzielni mieszkaniwej. A ta jest akurat o 50% niższa. Samowola sądów nie zna żadnych granic.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?