Informacje o kupowanym aucie sprawdzimy w internecie

Prawdziwość danych z dowodu rejestracyjnego kupowanego na giełdzie lub w komisie auta możemy sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Od dzisiaj obowiązują przepisy nowelizacji ustawy z dnia 12 lutego 2010 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2010 nr 40 poz. 230). Dokument wprowadza m.in. zmiany w prawie o ruchu drogowym.

Zgodnie z nimi każdy może uzyskać, nieodpłatnie, potwierdzenie lub zaprzeczenie zgodności danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym lub pozwoleniu czasowym z danymi zgromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, za pośrednictwem ePUAP.

Porady prawne

Sprawdzimy m.in. numer rejestracyjny, numer identyfikacyjny VIN lub numer nadwozia (podwozia) oraz datę pierwszej rejestracji kupowanego samochodu. Ponadto możemy zażądać potwierdzenia  danych o właścicielu pojazdu, takich jak: imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny PESEL (gdy właścicielem jest osoba prywatna) lub numer identyfikacyjny REGON (gdy samochód należy do firmy).

Należy podkreślić, że na ekranie monitora nie wyświetlą nam się informacje na temat posiadacza konkretnego pojazdu, lecz jedynie potwierdzenie lub zaprzeczenie, czy podane przez zainteresowanego dane z dokumentu rejestracyjnego są tożsame z tymi widniejącymi w ewidencji.

- Zmiany zmierzają do poprawy warunków obrotu pojazdami na rynku wtórnym, przyczyniając się tym samym do wzrostu bezpieczeństwa transakcji. Uzyskana odpowiedź może być istotnym źródłem informacji o potencjalnych przestępstwach związanych np. z fałszowaniem dokumentów – zapewniają autorzy ustawy.

Możliwość sprawdzenia danych za pośrednictwem ePUAP otrzymują na razie jednak tylko te osoby, które dysponują podpisem elektronicznym. W przyszłości procedury mają zostać uproszczone.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Leokadia 2013-04-26 21:26:47

    Witam prosze o informacje kto i kiedy Państwu udostępnił zdjęcie tego samochodu???.Oczekuje pilnie odpowiedzi!!!

  • KAMA 2012-12-29 15:01:49

    ZGADZAM SIĘ Z KRYTYKĄ POPRZEDNIKÓW, POTENCJALNY NABYWCA, NIE BĘDZIE MIAŁ ISTOTNYCH INFORMACJI, ZNACZĄCO WAŻNYCH PRZY ZAKUPIE.

  • Ewa-Eleonora 2012-08-01 15:39:56

    Zgadzam sie z z tym krytycznym komentarzem. Nalezy ułatwic dostep do CEPiK ze względu na bezpieczenstwo transakcji a nie udawać,ze sie pomaga potencjalnemu nabywcy pojazdu.

  • Andrzej 2012-07-26 13:39:35

    Dla kogo jest ta nowelizacja? Przeciętny użytkownik kupujący samochód nie ma podpisu elektronicznego, a ten co go ma to zwykle nie ma potrzeby sprawdzania danych samochodu bo kupuje w salonie. A swoją drogą po co te utrudnienia skory system nie podaje żadnych wrażliwych danych, a jedynie potwierdza lub zaprzecza danym wprowadzonym przez nas samych. Czy tak ma wyglądać "przyjazne państwo"?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika