Jak przebiega postępowanie w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości?

W Trybunale proces decyzyjny składa się z dwóch powiązanych ze sobą etapów: niewiążącej opinii rzecznika generalnego ("Rzecznik generalny to głos wspólnotowego prawa", "Rz" z 31 sierpnia) oraz następujących po niej naradzie i wyroku. W Trybunale nie ma (co do zasady) jednej narady w tym sensie, że sędziowie zbierają się w pokoju narad, głosują i ogłaszają wyrok.

(...)Narada jest niejawna. Uczestniczą w niej wyłącznie sędziowie obecni w fazie ustnej postępowania (rozprawy) z wykluczeniem rzecznika generalnego oraz tłumaczy. Toczy się w roboczym języku Trybunału, czyli francuskim.

Każdy sędzia biorący udział w naradzie jest zobowiązany do przedstawienia swojej opinii i jej uzasadnienia. Każdy z nich może też zażądać, aby którekolwiek z pytań przed przedłożeniem pod głosowanie zostało sformułowane w wybranym przez niego języku, a następnie na piśmie podane do wiadomości Trybunałowi.

Porady prawne

Rzeczpospolita 12.12.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika