Czy ustawa doprowadzi do rozwiązania problemu roszczeń rewindykacyjnych osób, które pozostawiły swoje majątki w Polsce, wyjeżdżając do Niemiec – zastanawiają się prawnicy zrzeszeni w „Ruchu prawników na rzecz obrony przed niemieckimi roszczeniami rewindykacyjnymi”. Chodzi o obowiązującą od 19 listopada ubiegłego roku ustawę z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 191, poz. 1365; dalej: ustawa 2007). Miała ona na celu m.in. usunięcie zaniedbań i uporządkowanie stanu prawnego własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego przez zakładanie ksiąg wieczystych, ewentualnie ujawnienie w nich faktycznego właściciela. Zaniedbania te dotyczą przede wszystkim nieruchomości pozostawionych w okresie PRL przez osoby wyjeżdżające w latach 70. i 80. ubiegłego wieku na stałe do Niemiec i pozbawianych w związku z tym obywatelstwa polskiego.
Jak rozwiązać problem roszczeń rewindykacyjnych przesiedleńców?
Powiązane artykuły
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
Kompletny przewodnik po przedawnieniu roszczeń w 2025 roku. Terminy przedawnienia, skutki, ochrona konsumentów, mediacja i zawezwanie do próby ugodowej.
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
Zmiana terminów przedawnienia roszczeń
Chcąc dochodzić naszych roszczeń zawsze musimy pamiętać o terminach przedawnienia. Jest to istotne, albowiem upływ terminu przedawnienia, może spowodować wyłączenie możliwości dochodzenia przed (...)
Przedawnienie roszczeń a śmierć dłużnika
Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Natomiast jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz (...)
A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
Poznaj aktualne przepisy na 2025 rok dotyczące odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dowiedz się, jak skutecznie odwołać się od negatywnej decyzji i zabezpieczyć swoje prawa.
Spadek 2025: Co Możesz Odziedziczyć?
Spadek w Polsce 2025 - wszystko o prawach i obowiązkach spadkobierców. Aktualne przepisy, fundacja rodzinna, niegodność dziedziczenia, zachowek. Praktyczne wskazówki prawne.
Reklamacja obuwia 2025 - Jak skutecznie reklamować buty?
Kompleksowy przewodnik po reklamacji obuwia w 2025 roku. Nowe przepisy, zasady niezgodności towaru z umową, terminy i uprawnienia konsumenta. Dowiedz się jak skutecznie reklamować wadliwe buty.
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Alimenty na dziecko w 2025 roku - Kompletny przewodnik prawny
Kompleksowy przewodnik alimentów 2025: od kiedy i jak długo płacić alimenty na dziecko, wysokość świadczeń, fundusz alimentacyjny do 1000 zł, procedura sądowa.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.
Pracownik nie zawsze ma świadomość, iż również jemu przysługuje prawo do rozwiązania umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Co ważne, pracownik nie może arbitralnie korzystać z tego (...)