Jak rząd chce zmniejszyć koszty pracy?

Dotarliśmy do dwóch wstępnych projektów ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), które mają ułatwić wchodzenie na rynek pracy młodym, niepracującym dotąd ludziom. Oba projekty dotyczą zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i zakładają obniżenie pozapłacowych kosztów pracy w ciągu pierwszych dwóch lat pracy. Pracodawcy, ekonomiści i PO są za.

(...)Drugi wariant zmian także zakłada obniżenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób podejmujących pierwszą pracę. Za zgodą pracowników i pracodawców w ciągu pierwszego roku podstawą będzie 30 proc. składki obowiązującej pracowników niekorzystających z ulgi, w ciągu drugiego roku — 60 proc. składki. Podstawy zrównają się w trzecim roku pracy. W związku z tym w pierwszym roku zatrudnienia zarobek netto wzrośnie w stosunku do innych zatrudnionych otrzymujących takie samo wynagrodzenie, dla których nie będzie to pierwsza praca.

Porady prawne

(...)Jeśli przepisy wejdą w życie, to choć nowo zatrudnieni będą mogli liczyć na większe wynagrodzenie „do ręki”, będą musieli liczyć się ze zmniejszeniem wysokości świadczeń w przypadku choroby i macierzyństwa, świadczeń rentowych i przyszłych emerytur, a także zakresu gwarancji otrzymania świadczenia minimalnego (warunkowanego opłacaniem składek od podstawy nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie, czyli 899,1 zł).

Puls Biznesu 28.03.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika