8.7.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Jak udowodnić swoje prawo do spadku? - opinia prawna

Stan faktyczny

Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. W mieszkaniu tym mieszkał i był zameldowany tylko mój ojciec. Zmarł ojciec i po nim w spadku dziedziczę ja i mój brat. Złożyliśmy w sądzie wniosek o przyznanie praw do spadku i wkrótce odbędzie się rozprawa. Z naszych informacji wynika, iż tylko ja z bratem dziedziczymy spadek po ojcu. Od dnia śmierci ojca mój wujek twierdzi, iż dopóki nie będziemy mieli dokumentów z sądu, że jesteśmy współwłaścicielami, nie mamy żadnego prawa do tego mieszkania. Wujek wynajmuje to mieszkanie bez naszej zgody, zatrzymując zyski tylko dla siebie. Przejmuje korespondencję przychodzącą na nazwisko ojca. Wymienił zamki w drzwiach i nie chce (bez postanowienia o przyznaniu praw do spadku) wydać nam nowych kluczy do mieszkania. Zabronił nam przychodzenia do tego mieszkania z osobami trzecimi.

Porady prawne

Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania z powołaniem przepisów prawa:

  1. Jakie prawa mamy do tego mieszkania od chwili śmierci ojca?

  2. Czy wujek ma rację twierdząc, iż prawa nabędziemy z chwilą uprawomocnienia wyroku sądu?

  3. Czy wujek miał prawo przejmować korespondencję do ojca?

  4. Czy wujek mógł wymienić zamki w drzwiach?

  5. Czy wujek może bez naszej zgody wynajmować mieszkanie i przyprowadzać tam gości (w mieszkaniu nadal są rzeczy osobiste ojca)?

  6. Czy ja i brat jako spadkobiercy możemy zamknąć jeden z pokoi w tym mieszkaniu w celu zabezpieczenia rzeczy po ojcu przed osobami trzecimi ze strony wujka?

  7. Czy mogę wraz z bratem wynająć jeden z pokoi?

  8. Co muszę zrobić, aby odpowiadać tylko i wyłącznie za swoją część zadłużenia?

  9. Czy zmienia się moja sytuacja w przypadku, gdy spłacę przypadającą mi część zadłużenia?

 

Ad. 1

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów prawa spadkowego. Z brzmienia przepisu wynika więc wyraźnie, że spadek przechodzi na spadkobierców już z chwilą śmierci ich spadkodawcy, a zatem od tego momentu stali się Państwo współwłaścicielami nieruchomości.

Ad.2

W świetle wyżej cytowanego art. 922 k.c. nie jest uprawnione stwierdzenie, że spadkobiercy nabywają spadek dopiero z chwilą stwierdzenia nabycia tego spadku przez sąd, gdyż już w momencie śmierci spadkodawcy wstępują oni w prawa i obowiązki zmarłego. Jednakże wydanie przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku w trybie przewidzianym w art. 669-679 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) wywołuje doniosłe skutki prawne na gruncie prawa spadowego z uwagi na treść art. 1025-1028 k.c. Z art. 1025 § 2 k.c. wynika bowiem domniemanie, iż osoba, która uzyskała stwierdzenia nabycia spadku jest spadkobiercą (podważenie tego domniemania może nastąpić tylko w drodze postępowania przed sądem spadku), a art. 1027 k.c. stanowi, iż względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swe prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku. Zatem skoro Pański wujek nie rości sobie praw do spadku, ale jednocześnie kwestionuje następstwo prawne Pana i pana brata po zmarłym ojcu, swoje prawa mogą Państwo udowodnić jedynie stwierdzeniem nabycia spadku. Jeśli jednak wujek sam uważa się za spadkobiercę Pańskiego ojca i uważa, że cała nieruchomość należy teraz do niego, udowodnienie, że to Państwu, jako dzieciom spadkodawcy przypada spadek, mogłoby następować wszelkimi środkami dowodowymi (jednakże z uwagi na fakt, że rozprawa w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku ma odbyć się w najbliższym czasie, raczej nie będzie takiej konieczności). Jeśli zatem wujek nie pozwolił Państwu na objęcie spadku powołując się na brak uprawnień po Państwa stronie, jego stanowisko będzie musiało ulec zmianie jeśli sąd stwierdzi na Państwa rzecz nabycie spadku. Gdyby jednak po stwierdzeniu nabycia spadku na rzecz Pana i Pańskiego brata Państwa wujek nadal nie chciał wydać spadku powołując się na to, iż to on jest spadkobiercą, zastosowanie mógłby znaleźć art. 1039 k.c., na podstawie którego spadkobierca może żądać, ażeby osoba, która włada spadkiem jako spadkobierca, lecz spadkobiercą nie jest, wydała mu spadek.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

  Potrzeba zmian Rozwiązania przyjęte w nowelizacji ustawy prawo o notariacie, kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego mają osiągnąć dwa zasadnicze cele. Z jednej strony zamierzeniem ustawodawcy było odciążenie, i tak już nadmiernie obciążonych sądów, od spraw, (...)

Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym?

Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym?

Kiedy następuje dziedziczenie ustawowe? Dziedziczenie ustawowe ma miejsce w sytuacji gdy, spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu oraz gdy osoby powołane do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami (bo np. zmarły przed otwarciem spadku). W razie powołania spadkobierców w (...)

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

  Na czym będzie polegało notarialne poświadczenie dziedziczenia? W dniu 2 października 2008 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw, w tym Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa ta wprowadza do polskiego systemu prawa (...)

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

W jakim celu przeprowadza się stwierdzenie nabycia spadku przez sąd? Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma bardzo duże znaczenie. Śmierć spadkodawcy oznacza, że nastąpiło przejście praw i obowiązków na jakieś inne osoby, czyli tzw. otwarcie spadku. Może się jednak okazać, (...)

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku?  Zgodnie z treścią art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. Nie należą jednak do spadku praw i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego, jak również prawa, które z chwilą śmierci spadkodawcy (...)

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)

Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

  Przystępując do przedstawienia problematyki umownego zbycia spadku na wstępie należy poczynić kilka uwag wprowadzających. Otóż na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź na pytanie, co jest przedmiotem umowy. Nie może bowiem ulegać wątpliwości, iż umowa dotyczy spadku (...)

Jak obliczyć wysokość zachowku?

Jak obliczyć wysokość zachowku?

Prawo spadkowe wyposaża określone osoby (zstępnych, małżonka i w zasadzie rodziców spadkodawcy) w instrument, umożliwiający uzyskanie należnej im części spadku w sytuacji, gdy testator rozrządził swoim mieniem z pominięciem tychże osób. Instrumentem tym jest roszczenie z tytułu (...)

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)

Prawo spadkowe - co reguluje prawo spadkowe?

Prawo spadkowe - co reguluje prawo spadkowe?

Co określamy mianem "prawo spadkowe"? Prawo spadkowe jest częścią prawa cywilnego. Jego normy są wyodrębnione w osobnej księdze k.c. na podstawie kryterium: normowania skutków prawnych śmierci człowieka (osoby fizycznej) jako podmiotu praw i obowiązków majątkowych w dziedzinie (...)

Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?

Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?

Spadkobranie po zmarłym może przybrać dwie formy – spadkobrania określonego przepisami ustawy oraz spadkobrania według ostatniej woli spadkodawcy, czyli testamentu. Nie ulega wątpliwości, że rodzice spadkodawcy dziedziczą zawsze wtedy, gdy zostaną powołani do spadku w drodze testamentu; (...)

Przyjęcie i odrzucenie spadku w ujęciu obowiązujących przepisów oraz pod rządami znowelizowanej regulacji spadkowej.

Przyjęcie i odrzucenie spadku w ujęciu obowiązujących przepisów oraz pod rządami znowelizowanej regulacji spadkowej.

Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) - ta rzymska paremia w najpełniejszy sposób wyraża zasadę obowiązującą w dotychczasowym prawie spadkowym, w szczególności w regulacji dotyczącej przyjęcia lub odrzucenia spadku. Przepisy, które nadal obowiązują (...)

Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące dziedziczenia. Zawieranie jakichkolwiek umów zarówno przed, jak i po śmierci spadkodawcy (...)

Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Zgodnie z prawem polskim dana osoba - spadkobierca, nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy). Nabycie spadku przez spadkobiercę nie jest jednak nabyciem definitywnym, ponieważ spadkobierca ma prawo w ciągu 6 miesięcy - od daty, kiedy dowiedział się o tytule swego (...)

Konsekwencje śmierci kredytobiorcy

Konsekwencje śmierci kredytobiorcy

Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Wymagalność roszczenia to stan, w którym wierzyciel (w niniejszym artykule – bank) uzyskuje możliwość skutecznego żądania zaspokojenia swojej wierzytelności, a dłużnik zostaje obarczony obowiązkiem (...)

Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

Jakie skutki powoduje oświadczenie o odrzuceniu spadku? Jeżeli zostanie złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, to od tego momentu traci on prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku. Jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Taka sytuacja pociąga za sobą (...)

Sądowy dział spadku

Sądowy dział spadku

  Prawa i obowiązki, które wchodzą w skład spadku przechodzą w drodze dziedziczenia na jedną osobę lub kilku współspadkobierców. Jeżeli do spadku jest uprawniona więcej niż jedna osoba, to pomiędzy współspadkobiercami powstaje wspólność praw i obowiązków (...)

Umowny dział spadku

Umowny dział spadku

Jeżeli spadek przypadł więcej niż jednemu spadkobiercy, to od momentu śmierci spadkodawcy jego majątek staje się współwłasnością wszystkich spadkobierców w odpowiednich częściach, które są określone w testamencie lub wynikają z ustawy. Aby każdy z nich mógł (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Krąg uprawnionych do zachowku

Krąg uprawnionych do zachowku

W dniu 13.04.1994 r. została notarialnie zawarta umowa darowizny, w której stwierdza się między innymi: \"Jan i Anna małżonkowie Kowalscy oświadczają, że od dnia 01.01.1951 r. pozostają w związku małżeńskim, zaś powyższa nieuchomość (będąca przedmiotem darowizny) nabyta w czasie trwania (...)

Brak stwierdzenia nabycia spadku

Brak stwierdzenia nabycia spadku

Czy w momencie nieustalenia prawa do spadku, współspadkobierca może zawłaszczyć rzeczy wartościowe, które znajdują się w domu, który jest przedmiotem spadku? Czy w przypadku braku zgody na sprzedaż tego domu jednego ze spadkobierców, drugi spadkobierca może domagać się spłaty części (...)

Roszczenia między spadkobiercami

Roszczenia między spadkobiercami

Jeden ze spadkobierców wszczął zakończone niedawno postępowanie o nabycie spadku po zmarłym kilkanaście lat temu spadkodawcy, który nie pozostawił testamentu. Spadkobiercy-wnioskodawcy przypadł znaczny udział w spadku. Drugi ze spadkobierców przez te lata mieszkał w domu pozostawionym przez (...)

Zajęcie prawa z mocy którego można żądać działu

Zajęcie prawa z mocy którego można żądać działu

Mój dłużnik jest spadkobiercą po zmarłym ojcu. Dłużnik nie złożył jednak wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, tylko złożył w Sądzie oświadczenie, ze jest Spadkobiercą. Mój dłużnik ma dobrego adwokata, który podpowiada jak postąpić, aby udaremnić egzekucję. Czy złożone oświadczenie (...)

Obowiązkowe sporządzenie inwentarza

Obowiązkowe sporządzenie inwentarza

Jakie środki dowodowe na ograniczenie swojej odpowiedzialności mają spadkobiercy z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli sąd stwierdzający nabycie spadku nie zarządził sporządzenia spisu inwentarza przez komornika? Czy bez takiego zapisu w postępowaniu o nabyciu spadku spadkobiercy mają możliwość (...)

Spadek po ojcu

Spadek po ojcu

Małżeństwo posiadało jako majątek wspólny dom wraz z działką. W wyniku choroby małżonek zmarł pozostawiając żonę oraz czwórkę dzieci. Przed śmiercią przebywając w szpitalu w stanie półprzytomnym (prawie całkowity paraliż) podpisał dokument nazwany testamentem, w którym przekazał (...)

Dziedziczenie roszczeń majątkowych

Dziedziczenie roszczeń majątkowych

Mój dziadek był właścicielem ziemskim. Na mocy dekretu o reformie rolnej jego majątek skonfiskowano (dwór, park, zabudowania gospodarcze i ok.500 ha ziemi wraz z lasami). Dziadek zmarł pod koniec lat 60-tych nie pozostawiając testamentu. Cały majątek po dziadku na początku lat 90-tych został (...)

Przedawnienie prawa do spadku

Przedawnienie prawa do spadku

Czy przedawnia się prawo do spadku? W jakim czasie należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, aby prawo do spadku nie uległo przedawnieniu? Z pytania nie wynika, o jaki etap postępowania spadkowego chodzi. Wydaje się jednak, że nie podjął Pan jeszcze żadnych działań w związku z postępowaniem (...)

Powołanie dowodów pod rygorem skutków z art. 6 kc

Powołanie dowodów pod rygorem skutków z art. 6 kc

Sąd wyznaczył termin na powoływanie dowodów po rygorem skutków prawnych z art. 6 kc. Co oznacza rygor skutków prawnych z art. 6 kc i jak związek ma z wyznaczonym terminem na powoływanie dowodów i jakie konsekwencje prawne wywierają. Czy mamy do czynienia z formą zastrzeżoną pod rygorem nieważności? (...)

Zrzeczenie się spadku na korzyść innej osoby

Zrzeczenie się spadku na korzyść innej osoby

Jestem współwłaścicielem samochodu osobowego - moje nazwisko jest wbite w dowód rejestracyjny pojazdu. Właściciel samochodu którym był mój ojciec nie żyje. Zakończyło się postępowanie spadkowe, które stwierdza, iż spadek został podzielony na 3 części dla mnie , mojej siostry i dla (...)

Przebaczenie a wydziedziczenie

Przebaczenie a wydziedziczenie

Ojciec wydziedziczył mnie testamentem, trzy lata temu, ale niedawno na łożu śmierci pogodził się ze mną. Niestety, przed śmiercią nie zmienił testamentu. Nie było świadków naszego pogodzenia się, a pozostali spadkobiercy nie wierzą, że miało miejsce. Co oznacza termin \"przebaczenie\" (...)

Dziedziczenie po ojcu udziału w mieszkaniu

Dziedziczenie po ojcu udziału w mieszkaniu

Po śmierci ojca, zgodnie z prawem spadkowym jestem (razem z mamą) uprawniona do dziedziczenia części ich wspólnego mieszkania, wykupionego od spółdzielni mieszkaniowej. Jakie będą konsekwencje tego faktu, jeżeli nie mieszkałam z rodzicami od lat, nie jestem zameldowana w tym mieszkaniu, jestem (...)

Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku

Czy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, można zawrzeć zrzeczenie się należnej części spadku przez jednego ze spadkobierców, na rzecz drugiego spadkobiercy? Chodzi o to, że spadkodawca pozostawił po sobie majątek w postaci własnościowego mieszkania spółdzielczego. Spadkobiercami są (...)

Jak ustanowić prawo do zarządzania spadkiem po śmierci mamy?

Jak ustanowić prawo do zarządzania spadkiem po śmierci mamy?

W raz z moją mamą jesteśmy właścicielkami domu. Z tego co wiem, moja mama zapisała w testamencie swoją połowę mojemu bratu. Nie mam nic przeciwko temu, ale chciałabym mieć pewność że nie wymyśli on czegoś co mogła by zagrozić tej nieruchomości. Chciałabym aby było mi przyznane prawo (...)

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku

Mąż na stale zameldowany był nad morzem. Tymczasowo zameldowany był na południu Polski, tam też umarł i został pochowany, zostawiając tutaj nieruchomość. W związku z tym pytanie, gdzie powinnam składać dokumenty o nabycie spadku, w którym Sądzie? Czy muszę dołączyć do wniosku metryki (...)

Darowizna a zachowek

Darowizna a zachowek

Małżeństwo miało dwoje dzieci (X i Y). W styczniu 2006 zmarła matka (mąż matki zmarł wcześniej). Po śmierci męża matka przekształciła prawo do lokalu z lokatorskiego spółdzielczego na własnościowe. Za życia ojca i matki przekazali oni darowizną nieruchomość gruntową na rzecz X. (...)