Jak ustalić moment przejścia zakładu na nowego pracodawcę?
20.4.2006
Bardzo ważne jest ustalenie, kiedy dokładnie część restrukturyzowanego zakładu przeszła na nowego pracodawcę. Od tego zależy, czy i która firma może kogoś zwolnić.
(...)- O przejściu zakładu na nowego pracodawcę decyduje nie tytuł prawny, lecz faktyczne dysponowanie przekazanym majątkiem - potwierdziła Teresa Fleming-Kulesza, sędzia Sądu Najwyższego.
Rzeczpospolita 20.04.2006 r.
IV>
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
ZAPYTAJ ONLINE
Komentarze
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!
Pytania i odpowiedzi
Pytanie: "W przypadku przejęcia zakładu lub jego części przez nowego właściciela, gdy pracownik odmówi przejścia do nowego pracodawcy, a dotychczasowy pracodawca nie zaproponuje mu innego stanowiska pracy, czy należy mu się odprawa z powodu likwidacji stanowiska pracy?"
Pytanie: "Art. 23 [1] kodeksu pracy jest przepisem chroniącym warunki wynagradzania pracownika przejętego zakładu przez 1 rok od przejęcia. Czy chroni skutecznie przed wypowiedzeniem umowy o pracę? Czy nowy pracodawca może w ciągu roku od przejęcia zwolnić pracownika za wypowiedzeniem?"
Pytanie: "W przypadku gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe artykuł 23 [1]paragraf 2 Kodeksu pracy nakłada obowiązek informowania przez dotychczasowego i nowego pracodawcę na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, jego przyczynach prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania. (...)"
Pytanie: "Z dniem 1 listopada jeden z wydziałów przekształcił się w spółkę z o.o. Przejście pracowników do nowej spółki nastąpiło na zasadzie art. 23[1] KP. Czy dotychczasowy pracodawca jest zobowiązany wydać tym pracownikom świadectwo pracy? Jeżeli nie to czy nowy pracodawca wydając w przyszłości tym pracownikom świadectwo pracy jest obowiązany uwzględnić okres pracy w starej firmie?"
Pytanie: "Duża firma z obszaru produkcyjnego, gdzie pracownicy posiadają bogaty pakiet socjalny wynegocjowany przez związki zawodowe planuje wyodrębnienie kilku spółek - córek tak, aby pracownicy byli zatrudnieni przez te spółki, a nie firmę - matkę na dużo gorszych warunkach. Jakie możliwości obrony mają pracownicy firmy matki zagrożeni przesunięciem do spółki córki na nowych warunkach (podstawa do zaskarżenia, ewentualna odprawa lub odszkodowanie)?"
Pytanie: "Czy w sytuacji, gdy w trybie art. 23 kodeksu pracy przekazywani są pracownicy, a wśród nich są emeryci - tj. osoby, które mają już naliczone emerytury (zawieszone) i przejmujący zakład pracy nie chce ich przejąć, należy im wypłacić odprawę, tak jak w przypadku zwolnień grupowych?"
Pytanie: "Czy jeżeli zostało podpisane porozumienie pomiędzy dwoma firmami o przejęciu wszystkich pracowników z jednej firmy przez drugą, można mówić o przejęciu części zakładu pracy o którym mowa w art. 23[1] Kodeksu pracy?
"
Pytanie: "Podpisałam z moim aktualnym zakładem pracy umowę o zakazie konkurencji (obowiązuje 6 miesięcy po ustaniu stosunku pracy). Właśnie dowiedzieliśmy się, że część pracowników naszego zakładu zostanie przejęta (art. 23 [1] KP) przez nowego pracodawcę, więc nie będzie nowej umowy o pracę. Czy umowa o zakazie konkurencji wygasa z dniem przejęcia przez nowego pracodawcę, czy obowiązuje nadal i w przypadku rozwiązania umowy przez nowego pracodawcę można na jej podstawie domagać (...)"
Pytanie: "Co to jest solidarna odpowiedzialność starego i nowego pracodawcy, jeżeli pracownik został przeniesiony na podstawie art. 23 par. 1 kodeksu pracy? Kto wskazuje i kto ponosi koszty roszczeń - stary czy nowy pracodawca? Sądy odraczają sprawy, stary i nowy pracodawca grają z pracownikiem w kotką i myszkę."
Pytanie: "Co należy rozumieć przez pojęcie "pracodawca", kiedy w spółce następuje zmiana pracodawcy mając na uwadze art. 241[8]KP?"
Pytanie: "Istniejąca od kilku lat spółka cywilna została przejęta w całości przez niedawno utworzoną spółkę akcyjną. Pracownicy na 7 tygodni przed przejęciem majątku spółki cywilnej otrzymali zawiadomienie, iż na wskutek przejęcia, stają się pracownikami spółki akcyjnej, na takich samych zasadach pracy i płacy jak do tej pory. Z posiadanej wiedzy wynika, iż nowy pracodawca zamierza w najbliższym czasie zmienić zakresy obowiązków pracownikom zajmującym kierownicze stanowiska. Jakiego (...)"
Pytanie: "Mamy kilka działów w ramach spółki A. Pracowników jednego z działów chcemy przekazać do nowo utworzonej przez spółkę A spółki. Pracowników tego działu chcemy przekazać wraz z ich stanowiskami pracy (komputery, oprogramowanie), ale bez projektów ponieważ wszystkie realizowane projekty na chwilę obecną są zamknięte. W jakim trybie kodeksu pracy pracownicy mogą zostać przeniesieni do nowej spółki i czy można tu mówić o zorganizowanej części przedsiębiorstwa?"
Pytanie: "Czy w przypadku przejęcia części zakładu pracy przez inny zakład - na podstawie art. 23[1] Kodeksu pracy- dla przejętych pracowników nadal aktualne pozostają badania lekarskie lub zaświadczenia o odbytych szkoleniach BHP?
Czy zalecane jest sporządzenie nowej umowy o pracę z nowym pracodawcą, czy też wystarczy aneks do umowy o zmianie pracodawcy lub jedynie informacja o przejściu części zakładu pracy?"
Pytanie: "W dniu 12 stycznia 2005 r. podpisałem umowę o pracę na czas określony (3 miesiące) z pewną firmą. Następnie po tym okresie podpisałem drugą umową na czas określony do końca roku 2005. W dniu 30 grudnia 2005 r. firma ta została przejęta przez inną firmę z grupy holdingowej, a ja podpisałem umowę na czas nieokreślony z nową firmą na dotychczasowych warunkach. Z dniem 30 czerwca rozwiązałem umowę o pracę. Jaki dokładnie mam staż pracy? Czy liczy mi się ten staż od dnia (...)"
Pytanie: "W jakiej chwili przechodzi własność produktu na kupującego przy umowie na dostawę i wytwarzanie?"
Zapytaj prawnika online!
Zadaj pytanie
e -prawnik. pl
Porady prawne online od 2002 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?