Jak w Polsce funkcjonuje E-administracja?
Komisja Europejska sprawdza jak kraje Unii Europejskiej wprowadzają e-administrację. W Polsce widać postęp chociaż nadal nie jest dobrze. Aktualnie wśród krajów UE zajmujemy 19. miejsce wobec 23. miejsca z wcześniejszego rankingu. Pod uwagę zostało wziętych 20 najważniejszych usług oferowanych przez e-administrację.
W Polsce mamy problemy z dotrzymywaniem terminów wprowadzania nowych usług e-administracji. Taka sytuacja frustruje. – Najbardziej ludzi zniechęcają ciągłe przesunięcia startów usług. Ciężko jest się zorientować, co już działa, a co nie – przyznaje Marek Hołyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Gazecie Prawnej.
Wśród polaków największą popularnością cieszą się portale e-Inspektorat ZUS, e-Deklaracje.gov.pl oraz e-Sad.gov.pl. Widać to najlepiej po ich popularności. W e-Sądzie tylko w pierwszym roku jego działalności złożono ponad 700 tysięcy pozwów, na elektroniczne rozliczenie się z podatków w tym roku (w trzecim roku działalności systemu) zdecydowało się już milion osób, a witrynę e-Inspektoratu od marca, gdy została uruchomiona, odwiedzono już blisko 27 mln razy – podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Od 1 lipca 2011 r. ruszyła platforma Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od tego czasu działalność gospodarczą zarejestrowało już ponad 11 tys. firm.
System CEIDG dopiero startuje, więc jeszcze chwilę zajmie, zanim w pełni będzie można ocenić jego wyniki. Są one jednak bardzo obiecujące, a profile zaufane świetnie się rozkręcają. Te kilkanaście tysięcy osób, które już zdecydowały się zarejestrować, to naprawdę dobry wynik. Wierzę że będzie jeszcze lepszy, bo wiedza o funkcjonowaniu ePUAP tak naprawdę jeszcze się rozpowszechnia wśród ludzi. Jak już ktoś spróbuje i zobaczy, że ta rejestracja profilu zaufanego jest dosyć prosta, to zachęca kolejne osoby. Ja tak własną żonę do założenia PZ przekonałem – powiedział Włodzimierz Marciński dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w MSWiA Dziennikowi Gazecie Prawnej
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?