Jak winny być oznakowane towary paczkowane?

Co to jest towar paczkowany?

Według definicji ustawowej, towarem paczkowanym jest produkt przeznaczony do sprzedaży, umieszczony w opakowaniu jednostkowym dowolnego rodzaju, którego ilość nominalna, jednakowa dla całej partii, odmierzona bez udziału nabywcy, nieprzekraczająca 50 kg lub 50 l nie może zostać zmieniona bez naruszenia opakowania. 

Jakie są wymagania co do oznakowania takich towarów?

Zgodnie z art. 7 ustawy o towarach paczkowanych, oznakowanie umieszczone na towarach paczkowanych powinno być łatwe do odczytania i dobrze widoczne, a także wykonane w sposób niedający się usunąć bez uszkodzenia opakowania. Poza wymaganiami dotyczącymi oznakowania produktów określonymi w innych przepisach, towary paczkowane wprowadzane do obrotu powinny posiadać następujące oznakowania:  

Porady prawne
  • nazwę produktu,  

  • ilość nominalną produktu,  

  • oznaczenie paczkującego.   

Ponadto 11 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących oznakowań towarów paczkowanych.

Nakłada ono na paczkujących wprowadzających do obrotu wyroby paczkowane oraz importerów takich wyrobów obowiązek dopilnowania, aby ich opakowania spełniały omówione poniżej warunki.

Nazwę produktu, nazwę paczkującego i jego adres oraz ilość nominalną produktu podaje się na opakowaniu jednostkowym, etykiecie lub przywieszce trwale złączonej z towarem paczkowanym. 

Pojemność opakowania

Na opakowaniu jednostkowym, etykiecie lub przywieszce trwale złączonej z towarem paczkowanym, oprócz ilości nominalnej produktu, może być podana pojemność opakowania. W przypadku zamieszczenia na opakowaniu jednostkowym informacji o jego pojemności wskazanie wielkości poprzedza się określeniem pojemność opakowania

Jak oznakować ilość nominalną towaru paczkowanego?

Ilość nominalną produktu w opakowaniu wyraża się, w zależności od konsystencji danego produktu, w jednostkach: 

1) objętości - w przypadku konsystencji płynnej; 

2) masy - w przypadku konsystencji stałej, półpłynnej, mazistej, stanowiącej mieszaninę stałej i płynnej albo stanowiącej część stałą z mieszaniny stałej i płynnej; 

3) stosowanych powszechnie w praktyce handlowej dla danych towarów paczkowanych, w szczególności ilość nominalna produktu o konsystencji płynnej może być wyrażana w jednostkach masy, a produktu o konsystencji stałej lub półpłynnej w jednostkach objętości, jeżeli użyte jednostki będą stanowić dokładną i wystarczającą informację dla nabywcy towaru paczkowanego.  

W oznakowaniu towarów paczkowanych należy stosować następujące nazwy i oznaczenia jednostek miar:  

Nazwa jednostki miary 

Oznaczenie jednostki miary 

Masa: 

miligram 

mg 

 

gram 

 

kilogram 

kg 

Objętość: 

mililitr 

ml lub mL 

 

centylitr 

cl lub cL 

 

litr 

l lub L 

 

centymetr sześcienny 

cm3 

 

decymetr sześcienny 

dm3 

Minimalną wysokość cyfr i liter w oznakowaniu ilości nominalnej towaru paczkowanego trzeba przy tym ustalić w oparciu o dane z poniższej tabeli: 

Ilość nominalna towaru paczkowanego 

g lub ml 

Minimalna wysokość cyfr i liter 

mm 

do 50 

powyżej 50 do 200 

powyżej 200 do 1 000 

powyżej 1 000 

Oznakowanie ilości nominalnej towaru paczkowanego może być poprzedzone dodatkowym napisem, odpowiednio: „objętość netto”, „masa netto” lub „zawartość netto”. Wartość liczbowa ilości nominalnej towaru paczkowanego może zawierać ułamek dziesiętny z nie więcej niż 3 cyframi po przecinku.  

A jak należy oznakować wyroby aerozolowe?

Wyrób aerozolowy”, o jakim tu mowa, to jednorazowy pojemnik metalowy, pojemnik szklany lub pojemnik z tworzywa sztucznego zawierający gaz sprężony, skroplony albo rozpuszczony pod ciśnieniem wraz z cieczą, pastą, proszkiem albo bez nich, wyposażony w urządzenie umożliwiające uwalnianie zawartości w formie cząstek stałych lub ciekłych zawieszonych w gazie, w postaci piany, pasty, proszku lub cieczy.

Na takich wyrobach aerozolowych ilość nominalną produktu wyraża się w jednostkach objętości i dotyczy ona objętości fazy ciekłej produktu. Przez objętość fazy ciekłej produktu należy przy tym rozumieć objętość faz niegazowych w napełnionym i zamkniętym wyrobie aerozolowym. 

Obowiązują następujące zakresy objętości wyrobów aerozolowych

1. Dla produktów sprzedawanych w pojemnikach metalowych

Objętość fazy ciekłej w ml 

Pojemności pojemników w ml dla 

produktów pod ciśnieniem skroplonego gazu 

1) produktów pod ciśnieniem wyłącznie sprężonego gazu 

2) produktów pod ciśnieniem wyłącznie podtlenku azotu lub dwutlenku węgla lub ich mieszanki, jeżeli współczynnik Bunsena dla środka wynosi 1,2 lub mniej 

25 

40 

47 

50 

75 

89 

75 

110 

140 

100 

140 

175 

125 

175 

210 

150 

210 

270 

200 

270 

335 

250 

335 

405 

300 

405 

520 

400 

520 

650 

500 

650 

800 

600 

800 

1 000 

750 

1 000 

2. Dla produktów sprzedawanych w przezroczystych lub nieprzezroczystych pojemnikach szklanych lub z tworzyw sztucznych

  • Objętość fazy ciekłej w ml: 25 - 50 - 75 -100 -125 -150. 

  • Pojemności pojemników stosuje się odpowiednio do wielkości objętości fazy ciekłej określonych w kolumnie 2 i 3 powyższej tabeli. 

Powyższe zakresy objętości nie dotyczą jednak produktów leczniczych oraz perfum i wód toaletowych, płynów do włosów, preparatów przed i po goleniu zawierających nie mniej niż 3 % objętościowych naturalnych lub syntetycznych olejków zapachowych i nie mniej niż 70 % objętościowych alkoholu etylowego.  

Jeśli wyrób aerozolowy jest wprowadzany do obrotu w pojemnikach, których pojemności zostały określone w powyższy sposób, oznaczanie na opakowaniu masy netto produktu nie jest wymagane. 

W przypadku wyrobów aerozolowych na pojemnikach umieszcza się także informację o pojemności pojemnika odpowiadającej objętości fazy ciekłej, zgodnie z wielkościami określonymi w powyższej tabeli.  

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących oznakowań towarów paczkowanych (Dz. U. 2005 r., Nr 211, poz. 1760);

  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o towarach paczkowanych (Dz. U. 2001 r., Nr 128, poz. 1409, ze zmianami);

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać wyroby aerozolowe (Dz. U. 2003 r., Nr 99, poz. 913)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krzyś Ś 2019-02-27 09:44:25

    OK, ale ja mam pytanie, jeśli na etykiecie, opaku dla np. butelki 1000 ml mam oznakowania nominalne w kilku miejscach tj. na froncie i na rewersie gdzie są inne informacje o produkcie, to czy wszystkie zapisy 1000 ml muszą spełniać wymogi wielkościowe? Czy aby zapis był zgodny z prawem wystarczy jedno miejsce gdzie taki zapis musi spełniać wyznaczone wartości tzn. w tym przypadku zapis 1000 ml musi być wysokości 4 mm małej literki?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika