Jak wypłacane będą zasiłki chorobowy i macierzyński?

Sejm pracuje właśnie nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Jego pierwsze czytanie odbyło się na 80. posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 2004 r.

Założenia

W projekcie przewidziano wydłużenie okresu zasiłkowego z dotychczasowych 180 dni do 182 (w przypadku gruźlicy 270 dni). Ponadto proponuje się podniesienie podstawy wymiaru zasiłków chorobowych oraz wynagrodzenia za czas choroby do 100% dla osób, które są dawcami komórek, tkanek i narządów oraz dla kobiet w okresie ciąży. Projekt likwiduje także możliwość przedłużania okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące oraz ustanawia zasadę - taką samą dla wszystkich ubezpieczonych - zgodnie z którą ustalenie podstawy wymiaru zasiłku dokonywane jest na podstawie wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych (jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem w/w okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia).Istotną proponowaną zmianą jest także próba zmniejszenia kosztów związanych z wypłatą zasiłku chorobowego. Zasiłek ten ma być wypłacany w ograniczonej wysokości po 90 dniach nieprzerwanej choroby. Zamiast 1005 podstawy wymiaru ma zostać wprowadzona 80% podstawy wymiaru.

Co nowego co starego w świadczeniu rehabilitacyjnym?

Projekt wskazuje, komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, i tak nie przysługuje ono osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów. Co do wysokości świadczenia, to co do zasady według projektu, wynosi ono 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100% tej podstawy.

Zaświadczenia lekarskie

Projekt postanawia, iż przyczynę niemożności wykonywania pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do pracy wskutek poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku oraz to, iż numer identyfikacyjny jest tożsamy z numerem wykonywania zawodu lekarza, lekarza stomatologa, felczera i starszego felczera.

Zmiany w kodeksie pracy

W obecnym brzmieniu artykuł 53 § 1 pkt 1 lit. b to możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdy niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Projekt natomiast proponuje, aby przepis ten brzmiał w taki sposób, iż pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Jeżeli chodzi natomiast o wynagrodzenie chorobowe, to projekt postanawia, iż za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Natomiast w przypadku choroby przypadającej w czasie ciąży - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia, podobnie jak za czas poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Wszystkie powyższe zmiany miałyby wejść w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia opisywanej ustawy.

Źródło:

  • Projekt i uzasadnienie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2766).

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika