Jak zmienić przepisy, by zapobiec zamieszkom?

Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich – tak mówi artykuł 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Wspomniana regulacja ma też dalszy ciąg: Ograniczenie tej wolności może określać ustawa. Według prawników drugie zdanie przepisu daje możliwość skutecznego przeciwdziałania wydarzeniom, do jakich doszło na ulicach Warszawy w miniony piątek – pisze Gazeta Prawna.

Chodzi o wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach o zgromadzeniach. – Nie powinni tego robić prawnicy, nawet ci najbardziej wybitni. Zmiany powinien poprzedzić najpierw okrągły stół organizacji pozarządowych z organami ścigania, a być może uczestniczyć w nich powinny także władze Warszawy, gdzie przecież odbywa się najwięcej demonstracji – mówi w rozmowie z dziennikiem dr Mateusz Klinowski z Katedry Teorii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według niego prawnicy powinni jedynie przygotować finalny kształt przepisów, a nie wymyślać ich treść.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gini 2013-11-15 11:27:24

    Kilkudziesięciu chuliganów pobiło się z policją, a rządzący robią z tego pretekst do ograniczenia praw i wolności wszystkich obywateli. Zakaz zakrywania twarzy nawet przy -30 st. C, zakaz posiadania scyzoryków, zakaz sprzedaży i posiadania szklanych opakowań, zakaz przebywania w pobliżu wolno leżących kamieni... a najlepiej to wszystkich zachipować :). W Libii pokojowo nastawieni demonstranci niszczyli czołgi, zestrzeliwali myśliwce i bojowe śmigłowce.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika