Jaki wpływ ma zmiana wyjaśnień oskarżonego na tzw. obligatoryjne złagodzenie kary?
Art. 60 § 3 kodeksu karnego stanowi, że Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.
Sąd Najwyższy stwierdził, że przepis art. 60 § 3 kodeksu karnego nie ma zastosowania, jeżeli w toku postępowania oskarżony zmieni treść wyjaśnień w zakresie istotnych okoliczności popełnienia przestępstwa lub współdziałania w jego popełnieniu z innymi osobami.
Z orzeczenia jednoznacznie wynika, że sprawca by skorzystać z możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary lub jej zawieszenia musi być konsekwentny od początku do końca. Zatem podczas trwania postępowania składane wyjaśnienia nie mogą być zmieniane.

Przykład: Jeżeli np. oskarżony twierdził, że w czasie napadu X nie brał w nim tylko stał na czatach a potem twierdzi, że jednak brał zwłaszcza, gdy już o tym wie organ ścigania takie zachowanie nie może korzystać z ochrony przewidzianej w art. 60 paragraf 3 kodeksu karnego.
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2004 r., sygn. akt III KK 112/04
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?