Jedna szkoła dla sędziów, prokuratorów i aplikantów
(...)Utworzenie jednej centralnej szkoły dla sędziów i prokuratorów wymogła na nas Komisja Europejska. Nie podobał jej się polski system szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości. Komisja wielokrotnie zwracała nam uwagę, że poziom nauczania i przygotowania do zawodu kandydatów na sędziów i prokuratorów zależy od okręgu, który ich kształci.
(...)Centrum rusza 1 września, ale w Warszawie. Stolica ma być siedzibą dla szkoły na najbliższe trzy lata. Potem centrala ma się przenieść do Krakowa, a Warszawa, Gdańsk i Poznań pozostaną jej filiami.
(...)Centrum ma się zająć nie tylko szkoleniem ustawicznym i doskonaleniem zawodowym, ale i (projekt jest już gotowy) naborem oraz prowadzeniem aplikacji sądowo-prokuratorskiej. Podobnie zresztą jest we Francji, Hiszpanii czy Portugalii. Pierwszy taki nabór ma się odbyć już w przyszłym roku.
(...)Ustawa o powołaniu akademii zobowiązuje sędziów i prokuratorów do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w tym uczestnictwa w szkoleniach i innych formach doskonalenia zawodowego.
(...)Aplikanci spotykać się mają na średnio dwutygodniowych szkoleniach z konkretnych bloków tematycznych. Po każdym bloku czeka ich praktyka (w sądzie czy prokuraturze) w okręgu, z którego przyjechali. Na koniec sprawdzian - bez teorii, same kazusy.
Rzeczpospolita 22.06.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?