5.4.2018

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach, przedłożony przez ministra finansów.

Proponowane przepisy zakładają dalsze uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług (VAT). VAT stanowi bowiem najważniejsze źródło dochodów budżetu państwa, dlatego jego wielkość i stabilność wpływów jest bardzo ważna z punktu widzenia polityki społecznej i gospodarczej Polski. 

Będą kasy fiskalne online

Wprowadzony zostanie nowy rodzaj kas rejestrujących (kas online), które będą wyposażone w funkcję umożliwiającą przekazywanie – w sposób automatyczny i bezpośredni – danych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (szef KAS).

Proces wymiany kas rejestrujących starego typu na kasy online będzie rozłożony w czasie, przy czym niektóre branże, w których wykryto największe nadużycia, objęte zostaną obowiązkiem stosowania tylko kas online. Rozwiązanie to ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie VAT.

Jednym z instrumentów umożliwiających kontrolę rozliczenia tego podatku jest obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Postęp technologiczny pozwala na zastosowanie bardziej efektywnych sposobów ewidencjonowania sprzedaży przez podatników, który w efekcie będzie dla nich również mniej uciążliwy.

Nowe rozwiązania pozwolą na stosowanie do ewidencji sprzedaży kas rejestrujących posiadających funkcję przesyłu danych do Centralnego Repozytorium Kas. Pozwoli to na zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie danych z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania. Zgromadzone dane służyć będą do celów analitycznych i kontrolnych. System analizy przekazywanych danych stanowić będzie jedno z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą, co przyczyni się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców.

Kasy online będą przesyłały informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości sprzedaży i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także godziny dokonania transakcji.

Przesyłane informacje będą w pełni zanonimizowane, jeżeli chodzi o dane nabywcy. Dane z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta. Szef KAS będzie zatem gromadził dane o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kas online przez danego podatnika, natomiast nie będzie miał żadnych informacji na temat konsumentów, nabywających dane towary lub usługi.

Porady prawne

Dane o sprzedaży będą wpływały praktycznie w czasie rzeczywistym - będą zawierały znacznik czasowy, co umożliwi dokonywanie szczegółowych analiz zmierzających do ustalenia ryzyka, że dany podatnik nie ewidencjonuje swojej sprzedaży na kasie rejestrującej lub ewidencjonuje tylko część tej sprzedaży. Zakłada się, że projektowane rozwiązania przyczynią się nie tylko do wzmocnienia kontroli prawidłowości rozliczania VAT, ale także do uproszczenia samego procesu kontroli rozliczeń u przedsiębiorców.

Wymiana kas

Zgodnie z projektem, dopuszczono stosowanie do prowadzenia ewidencji sprzedaży kasy rejestrujące dotychczas używane przez podatników, czyli kasy z papierowym zapisem kopii oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii. Po wejściu w życie nowych przepisów podatnicy nadal będą mogli nabywać do prowadzenia ewidencji kasy rejestrujące „starego” rodzaju (kasy z papierowym zapisem kopii do 31 grudnia 2018 r., natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r.). Kasy „starego” rodzaju będą funkcjonowały obok kas online, aż do momentu wyeksploatowania się. W zależności od rodzaju działalności gospodarczej, do której jest używana dana kasa rejestrująca, może ona funkcjonować nawet kilka lat.

Kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii i z elektronicznym zapisem kopii będą więc stopniowo wycofywane z rynku, jako rozwiązania, które nie spełniają wymogów nowego systemu kas. Wycofywanie to będzie odbywało się w sposób ewolucyjny i zróżnicowany w zależności od rodzaju kasy.

Zakłada się, ze kasy z papierowym zapisem kopii nie będą mogły mieć wymienianej pamięci fiskalnej, zatem podatnik stosujący kasę rejestrującą z papierowym zapisem kopii, w sytuacji konieczności wymiany pamięci fiskalnej w tej kasie, będzie musiał nabyć nową kasę, z zapisem elektronicznym lub kasę online. W związku z powyższym kontrola rozliczeń podatkowych będzie znacznie ułatwiona zarówno dla służb skarbowych, jak i mniej uciążliwa dla samego podatnika.

Zaproponowano też refundację kosztów zakupu kas online w wysokości 90% ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Rozwiązanie to ma promować kasy online do prowadzenia ewidencji sprzedaży (do podatników, którzy nabyli kasy przed wejściem w życie ustawy będą miały zastosowanie dotychczasowe przepisy). Minister finansów będzie mógł w rozporządzeniu podnieść tę kwotę refundacji.

Ponadto, w związku z częstym niedopełnianiem przez podatników wykonywania obowiązkowego przeglądu technicznego kas, w projekcie zaproponowano wprowadzenie kary 300 zł za niepoddanie kasy rejestrującej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu. Wypełnienie tego obowiązku będzie weryfikowane na podstawie wpisu wyniku przeglądu technicznego w książce kasy i zarejestrowania tego zdarzenia w rejestrze zdarzeń w Centralnym Repozytorium Kas, a w przypadku kas z papierowym zapisem kopii oraz kas z elektronicznym zapisem kopii – tylko na podstawie wyniku przeglądu technicznegow książce kasy.

Zaproponowano, aby nowe rozwiązania weszły w życie 1 października 2018 r.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

Kasy on-line - dobrowolne Od 1 maja 2019 r. podatnicy zobowiązani do używania kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mają możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących: kas on-line. Urządzenia te umożliwiają przekazywanie danych o sprzedaży rejestrowanej na kasach (...)

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)

Jak przygotować firmę do obsługi klientów w procedurze TAX FREE od 2022 roku?

Jak przygotować firmę do obsługi klientów w procedurze TAX FREE od 2022 roku?

Kto powinien przygotować firmę do obsługi klientów w procedurze TAX FREE od 2022 roku? Dotyczy to ciebie, jeżeli jesteś sprzedawcą oraz: prowadzisz działalność na terytorium Polski, jesteś zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzisz ewidencję sprzedaży (...)

Kasy online wkrótce konieczne

Kasy online wkrótce konieczne

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na stosowanie kas rejestrujących (tzw. kasy online - przesyłające dane do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej (...)

Kasy rejestrujące w automatach

Kasy rejestrujące w automatach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przepisy dotyczące kas rejestrujących przewidują specjalne rozwiązania dla sprzedaży towarów lub usług przy zastosowaniu automatów. ##baner## Informacje podstawowe Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą (...)

Nowe TAX FREE

Nowe TAX FREE

Sprzedajesz w systemie TAX FREE? Rusza rejestracja na PUESC Od 1 lipca 2021 roku na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) mogą się rejestrować firmy, które będą sprzedawać w systemie TAX FREE, po zmianie obsługi dokumentów na formę elektroniczną. Ponadto, (...)

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać w 2021 roku i jakie warunki spełnić, żeby skorzystać z preferencji. ##baner## Kto (...)

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Jak przedsiębiorcy i konsumenci mogą płacić za transakcje? Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, zależy od wielkości kwoty (...)

Zmiany w uldze na dzieci, koniec ulgi internetowej

Zmiany w uldze na dzieci, koniec ulgi internetowej

Ministerstwo Finansów zamierza zająć się dotychczasowymi ulgami. Dzięki zmianom budżet zyska około 737 milionów złotych w skali roku. Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów zajmie się projektem ustawy, wprowadzającym zmiany w dotychczasowych ulgach. Najważniejsze (...)

Rząd uderzy w RPP? Jest już plan

Rząd uderzy w RPP? Jest już plan

Ministerstwo Finansów chce przywrócić do projektu noweli ustawy o NBP zasadę, zgodnie z którą funkcję członka RPP można pełnić tylko jedną kadencję - wynika z pisma, które przekazał resort finansów. MF ma więcej zastrzeżeń do projektu przygotowanego przez RCL. Chodzi o projekt nowelizacji (...)

Ministerstwo Finansów zaprezentowało wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Ministerstwo Finansów zaprezentowało wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie podczas V Konferencji Państwo 2.0, która odbyła się 25 lutego br. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli instytucji, osoby kierujące kluczowymi (...)

Ochrona danych osobowych. GIODO o Karcie Warszawiaka

Ochrona danych osobowych. GIODO o Karcie Warszawiaka

GIODO zadeklarował, że nie zatrzyma wydawania Kart Warszawiaka, choć kontrola potwierdziła naruszenie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Wymiana danych między warszawskim ratuszem, ZTM i Ministerstwem Finansów dokonywana na potrzeby wydawania Kart Warszawiaka, jest bezprawna. (...)

Opadtkowanie dywidend i podatek CIT. Nowe przepisy

Opadtkowanie dywidend i podatek CIT. Nowe przepisy

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Resort chce opodatkować wypłatę udziału. Główną zmianą ma być zakwalifikowanie spółki komandytowo-akcyjnej do procedury podatku od osób prawnych, czyli CIT. Pomniejsze zmiany w ustawie (...)

Ministerstwo Finansów: Nie trzeba wymieniać kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów: Nie trzeba wymieniać kas fiskalnych

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do stosowania nowych przepisów w zakresie kas fiskalnych, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które (...)

Koniec marzeń o tanim samochodzie

Koniec marzeń o tanim samochodzie

Jakie pojazdy objęte zostaną podatkiem ekologicznymNie potwierdziła się plotka o podatku ekologicznym płaconym co roku od każdego zarejestrowane go w Polsce pojazdu. Podatek ekologiczny ma być płacony raz w momencie wprowadzenia pojazdu na polski rynek (bez względu czy będzie to pojazd nowy, (...)

Prawo podatkowe w Polsce jest nieprzejrzyste

Prawo podatkowe w Polsce jest nieprzejrzyste

Prawo podatkowe w Polsce w większości przypadków jest przestrzegane, jednak przepisy są wciąż nieprzejrzyste i trudne do zinterpretowania. Podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez organy podatkowe. Czas trwania postępowań odwoławczych prowadzonych przez izby (...)

Umowa w sprawie automatycznej wymiany informacji finansowych

Umowa w sprawie automatycznej wymiany informacji finansowych

Wymianę informacji podatkowych oraz wprowadzenie skutecznych narzędzi przeciwdziałających transgranicznym oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania na poziomie europejskim zakłada porozumienie Competent Authority Agreement (CAA), podpisane przez ministra finansów Mateusza Szczurka 29 października (...)

Samozatrudnienie i działalność gospodarcza

Samozatrudnienie i działalność gospodarcza

Sprawa tzw. „samozatrudnienia” zawsze budziła wiele kontrowersji, a dyskusja nad tą kwestią rozgorzała ponownie po zmianach, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym z dniem 1.01.2007 r. Jak zdefiniowane jest prowadzenie działalności gospodarczej w ustawie o podatku (...)

ZPP broni limitu transakcji gotówkowych dla firm

ZPP broni limitu transakcji gotówkowych dla firm

"Banki lobbują obniżenie progu rozliczeń w gotówce z 15 do 3 tysięcy euro, a Ministerstwo Finansów to popiera. Za fasadą różnych argumentów kryje się nieokiełznana chciwość sektora bankowego, który chce zarabiać miliardy za pomocą ustaw" – napisali przedsiębiorcy i pracodawcy (...)

Podatki w górę? Po tej decyzji to formalność

Podatki w górę? Po tej decyzji to formalność

Właściciel nieruchomości, ziemi czy psa będą płacić coraz więcej. Zmiany odczują najbardziej ci pierwsi. Ministerstwo jak co roku, zgodnie ze wskaźnikiem opracowanym przez GUS, zwiększa górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły (...)

Zmiany w uldze na dzieci, koniec ulgi internetowej

Zmiany w uldze na dzieci, koniec ulgi internetowej

Ministerstwo Finansów zamierza zająć się dotychczasowymi ulgami. Dzięki zmianom budżet zyska około 737 milionów złotych w skali roku. Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów zajmie się projektem ustawy, wprowadzającym zmiany w dotychczasowych ulgach. Najważniejsze (...)

Rząd uderzy w RPP? Jest już plan

Rząd uderzy w RPP? Jest już plan

Ministerstwo Finansów chce przywrócić do projektu noweli ustawy o NBP zasadę, zgodnie z którą funkcję członka RPP można pełnić tylko jedną kadencję - wynika z pisma, które przekazał resort finansów. MF ma więcej zastrzeżeń do projektu przygotowanego przez RCL. Chodzi o projekt nowelizacji (...)

Ministerstwo Finansów zaprezentowało wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Ministerstwo Finansów zaprezentowało wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie podczas V Konferencji Państwo 2.0, która odbyła się 25 lutego br. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli instytucji, osoby kierujące kluczowymi (...)

Ochrona danych osobowych. GIODO o Karcie Warszawiaka

Ochrona danych osobowych. GIODO o Karcie Warszawiaka

GIODO zadeklarował, że nie zatrzyma wydawania Kart Warszawiaka, choć kontrola potwierdziła naruszenie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Wymiana danych między warszawskim ratuszem, ZTM i Ministerstwem Finansów dokonywana na potrzeby wydawania Kart Warszawiaka, jest bezprawna. (...)

Opadtkowanie dywidend i podatek CIT. Nowe przepisy

Opadtkowanie dywidend i podatek CIT. Nowe przepisy

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Resort chce opodatkować wypłatę udziału. Główną zmianą ma być zakwalifikowanie spółki komandytowo-akcyjnej do procedury podatku od osób prawnych, czyli CIT. Pomniejsze zmiany w ustawie (...)

Ministerstwo Finansów: Nie trzeba wymieniać kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów: Nie trzeba wymieniać kas fiskalnych

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do stosowania nowych przepisów w zakresie kas fiskalnych, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które (...)

Koniec marzeń o tanim samochodzie

Koniec marzeń o tanim samochodzie

Jakie pojazdy objęte zostaną podatkiem ekologicznymNie potwierdziła się plotka o podatku ekologicznym płaconym co roku od każdego zarejestrowane go w Polsce pojazdu. Podatek ekologiczny ma być płacony raz w momencie wprowadzenia pojazdu na polski rynek (bez względu czy będzie to pojazd nowy, (...)

Prawo podatkowe w Polsce jest nieprzejrzyste

Prawo podatkowe w Polsce jest nieprzejrzyste

Prawo podatkowe w Polsce w większości przypadków jest przestrzegane, jednak przepisy są wciąż nieprzejrzyste i trudne do zinterpretowania. Podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez organy podatkowe. Czas trwania postępowań odwoławczych prowadzonych przez izby (...)

Umowa w sprawie automatycznej wymiany informacji finansowych

Umowa w sprawie automatycznej wymiany informacji finansowych

Wymianę informacji podatkowych oraz wprowadzenie skutecznych narzędzi przeciwdziałających transgranicznym oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania na poziomie europejskim zakłada porozumienie Competent Authority Agreement (CAA), podpisane przez ministra finansów Mateusza Szczurka 29 października (...)

Samozatrudnienie i działalność gospodarcza

Samozatrudnienie i działalność gospodarcza

Sprawa tzw. „samozatrudnienia” zawsze budziła wiele kontrowersji, a dyskusja nad tą kwestią rozgorzała ponownie po zmianach, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym z dniem 1.01.2007 r. Jak zdefiniowane jest prowadzenie działalności gospodarczej w ustawie o podatku (...)

ZPP broni limitu transakcji gotówkowych dla firm

ZPP broni limitu transakcji gotówkowych dla firm

"Banki lobbują obniżenie progu rozliczeń w gotówce z 15 do 3 tysięcy euro, a Ministerstwo Finansów to popiera. Za fasadą różnych argumentów kryje się nieokiełznana chciwość sektora bankowego, który chce zarabiać miliardy za pomocą ustaw" – napisali przedsiębiorcy i pracodawcy (...)

Podatki w górę? Po tej decyzji to formalność

Podatki w górę? Po tej decyzji to formalność

Właściciel nieruchomości, ziemi czy psa będą płacić coraz więcej. Zmiany odczują najbardziej ci pierwsi. Ministerstwo jak co roku, zgodnie ze wskaźnikiem opracowanym przez GUS, zwiększa górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły (...)

Ministerstwo Finansów pracuje nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach

Ministerstwo Finansów pracuje nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach

Ministerstwo Finansów przygotowuje wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od (...)

Będzie łatwiej o mieszkanie do wynajęcia

Będzie łatwiej o mieszkanie do wynajęcia

Z inicjatywy Ministerstwa Finansów Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi prace nad utworzeniem funduszu inwestycyjnego, dzięki któremu w największych miastach pojawi się więcej mieszkań przeznaczonych na wynajem w przystępnych cenach. Rozwiązanie to ma ułatwić sytuację pracowników i osób (...)

Przedsiębiorcy rozliczą się z podatku VAT przez internet

Przedsiębiorcy rozliczą się z podatku VAT przez internet

Nie będzie konieczna wizyta w urzędzie, by złożyć zeznanie podatkowe VAT-7. Ministerstwo Finansów rozszerza katalog deklaracji, które mogą być przesyłane drogą elektroniczną. Już 1 października wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)

1% - zwrot podatku bez przeszkód

1% - zwrot podatku bez przeszkód

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi błędu w programie komputerowym POLTAX, który miałby skutkować tym, że podatnicy decydujący się przeznaczyć organizacji pożytku publicznego jeden procent podatku, poczekają dłużej na należny im zwrot podatku dochodowego Ministerstwo Finansów (...)

Jak ubiegać się o wydanie interpretacji podatkowej?

Jak ubiegać się o wydanie interpretacji podatkowej?

Można pytać o wykładnię planowanych działań gospodarczych Ważna wiadomość dla podatników, którzy planują działalność gospodarczą, a mają wątpliwości co do stosowania przepisów podatkowych. Od 1 lipca br. podatnicy mogą w interpretacji zapytać organ podatkowy zarówno o (...)

Ministerstwo rusza ze specjalną stroną dla składających PIT

Ministerstwo rusza ze specjalną stroną dla składających PIT

Kiedy mogę rozliczyć się z fiskusem? Jaki formularz PIT wypełnić? Ministerstwo Finansów uruchomiło specjalną stronę internetową www.szybkipit.pl, która pomaga w rozliczeniu podatku.Rozliczenie PIT-ów przez internet jest szybkie i bezpieczne. A co najważniejsze – można to zrobić bez (...)

Kodeks postępowania cywilnego - rząd szykuje zmiany

Kodeks postępowania cywilnego - rząd szykuje zmiany

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a jego celem jest stworzenie w ramach Kodeksu postępowania cywilnego podstaw realizacji pierwszego etapu dalszej informatyzacji (...)

Wynajmujesz, podnajmujesz lub dzierżawisz? Dziś mija ważny termin

Wynajmujesz, podnajmujesz lub dzierżawisz? Dziś mija ważny termin

Podatnicy płacący m.in. zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym do 31 stycznia. Mogą to zrobić także w wersji elektronicznej. Z (...)

Trybunał Konstytucyjny odroczył sprawę janosikowego

Trybunał Konstytucyjny odroczył sprawę janosikowego

Dopiero w styczniu będzie wiadomo, czy płacenie tak zwanego janosikowego przez bogate samorządy jest zgodne z konstytucją. Po sześciogodzinnej rozprawie Trybunał odroczył dziś wydanie orzeczenia. Skargę do Trybunału Konstytucyjnego złożyły dwa miasta: Warszawa i Kraków. W ramach darowizny (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Premie pieniężne od kontrahenta a VAT

Premie pieniężne od kontrahenta a VAT

Czy nagroda pieniężna za intensyfikację sprzedaży, otrzymana od kontrahenta zagranicznego (tzw. bonus), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Proszę o podanie podstawy prawnej, ponieważ interpretacje Ministerstwa i Urzędów Skarbowych są sprzeczne. W związku ze zgłaszanymi przez (...)

Podatek od sprzedanego mieszkania

Podatek od sprzedanego mieszkania

Kilka lat temu sprzedałem mieszkanie, ale nie zapłaciłem 10% podatku od wartości sprzedaży. Często zmieniałem miejsce zamieszkania, powiadamiając o tym odpowiedni Urząd Skarbowy na terenie Krakowa, ale przypomnienia o należnym podatku do mnie nie docierały. Sprawa się przedawniła w zeszłym (...)

Samochód wspólnika w spółce cywilnej

Samochód wspólnika w spółce cywilnej

Spółka cywilna (wspólnikami są dwie siostry) wykorzystuje samochód ciężarowy do prowadzenia działalności gospodarczej. Samochód ciężarowy jest własnością jednego ze wspólników (udział 95%). Samochód ten widnieje w ewidencji środków trwałych tegoż wspólnika, który prowadzi jeszcze (...)

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Spółka (polski podmiot) organizuje wyjazdy szkoleniowe dla swoich klientow (polskie podmioty) poza terytorium Wspólnoty. W kosztach wyjazdu szkoleniowego partycypuje kilka podmiotów - zgodnie z podpisaną przez nie umową. Szkolenie organizuje biuro podróży, które za swoje usługi wystawia fakturę (...)

Zakup używanego samochodu a zastaw skarbowy

Zakup używanego samochodu a zastaw skarbowy

Znajomy ma okazję kupić tanio samochód. Czytałem coś o zastawie skarbowym i nie wiem, czy tutaj pojazd nie jest obciążony takim zastawem. Czy kupujący ma obowiązek to sprawdzić? Jeśli tak, to gdzie, jak długo to trwa i ile kosztuje? Zwłaszcza w przypadku okazji cenowej warto zweryfikować (...)

Odliczenie darowizny na radę rodziców

Odliczenie darowizny na radę rodziców

Jestem w tzw. trojce Rady Rodziców w szkole (szkola publiczna) mojej córki - mamy założone konto w banku (jako Rada Rodziców na podstawie protokołu z zebrania rodziców). Staramy się pozyskiwać pieniążki od sponsorów na zakup pomocy oraz wyjazdy edukacyjne. Czy ewentualnie sponsorzy mogą (...)

Zakupy firmy transportowej za granicą

Zakupy firmy transportowej za granicą

Firma świadcząca usługi wewnątrzunijnego transportu zakupuje za granicą na faktury lub paragony: paliwo, oleje, części do samochodu, mapy itp. Faktury i paragony zawierają podatek od wartości dodanej. Czy ww. zakupy księgujemy do kosztów uzyskana przychodów w wartości brutto, czy netto? (...)

Paragon jako dokument kosztu podatkowego

Paragon jako dokument kosztu podatkowego

Nasz prezes ciągle zamiast faktur za różne zakupy (prasa, materiały biurowe itp.) przynosi tylko paragony fiskalne. Jest na nich dokładna nazwa sprzedawcy, adres, NIP oraz przedmiot zakupu. Rozumiemy, że VAT-u nie odliczymy. Czy takie paragony można uznać za dowód kosztu stanowiącego koszty (...)

Dokumentowanie zagranicznych wydatków

Dokumentowanie zagranicznych wydatków

Firma płatnik VAT-u, ewidencja uproszczona, tzn. książka przychodów i rozchodów. Właściciel firmy przedłożył dokumenty potwierdzające wydatki związane z zagraniczną podróżą służbową. Za paliwo otrzymano paragony (nie odliczamy podatku naliczonego przy zakupie paliwa - delegację odbyto (...)

Spadek (darowizna) pieniężna w walucie

Spadek (darowizna) pieniężna w walucie

Spadek (lub darowizna) wpływa na konto w walucie obcej. Ustawa o podatku od spadków i darowizn: art. 7 p. 1 Podstawę opodatkowania stanowi wartość ustalona wg cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Art. 8 p. 3 - wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen z uwzględnieniem (...)

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Jestem właścicielem dwóch mieszkań. Zastanawiam się nad ich wynajmem. Istnieją dwa sposoby rozliczenia się z podatku od wynajmu: ryczałtowy (dwa progi podatkowe) oraz na zasadach ogólnych, doliczając dochody do zeznania rocznego. Przy tym drugim sposobie istnieje możliwość rozliczenia kosztów. (...)

Badanie lekarskie pracownika

Badanie lekarskie pracownika

Firma kieruje na badanie profilaktyczne pracownika. Koszt takich badań wynosi ok. 300 zł. Czy taki koszt stanowi koszt podatkowy dla firmy? Czy takie świadczenie stanowi przychód pracownika i podlega podatkowi dochodowemu pracownika oraz czy podlega on składkom ZUS? Z treści art. 15 ust. 1 ustawy (...)

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Osoba fizyczna od 1 października 2006 roku wynajmuje mieszkanie, będące jej własnością, za opłatą 800 zł. Jest to pierwsza umowa dotycząca tej nieruchomości. Proszę o podanie procedury dokonania zgłoszenia do urzędu skarbowego odnośnie opodatkowania oraz o podanie sposobu opodatkowania (...)

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Firma kupiła na fakturę VAT alkohol na upominek dla kontrahenta. W innym przypadku zakupiony alkohol został zużyty przy spotkaniu z kontrahentem w siedzibie firmy. Czy takie zakupy można potraktować jako wydatek na reprezentację i rozliczyć VAT naliczony w fakturze zakupu poprzez wystawienie (...)

Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

Chcę wynajmować mieszkanie jako osoba fizyczna dla firmy. Co mogę zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, rozliczając się na zasadach ogólnych? Odsetki od kredytu, wyposażenie, remont budynku, jeśli nie ma funduszu remontowego, amortyzację - jeśli tak, to jak ją naliczyć, od jakiej kwoty, (...)

Premie pieniężne od kontrahenta a VAT

Premie pieniężne od kontrahenta a VAT

Czy nagroda pieniężna za intensyfikację sprzedaży, otrzymana od kontrahenta zagranicznego (tzw. bonus), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Proszę o podanie podstawy prawnej, ponieważ interpretacje Ministerstwa i Urzędów Skarbowych są sprzeczne. W związku ze zgłaszanymi przez (...)

Podatek od sprzedanego mieszkania

Podatek od sprzedanego mieszkania

Kilka lat temu sprzedałem mieszkanie, ale nie zapłaciłem 10% podatku od wartości sprzedaży. Często zmieniałem miejsce zamieszkania, powiadamiając o tym odpowiedni Urząd Skarbowy na terenie Krakowa, ale przypomnienia o należnym podatku do mnie nie docierały. Sprawa się przedawniła w zeszłym (...)

Samochód wspólnika w spółce cywilnej

Samochód wspólnika w spółce cywilnej

Spółka cywilna (wspólnikami są dwie siostry) wykorzystuje samochód ciężarowy do prowadzenia działalności gospodarczej. Samochód ciężarowy jest własnością jednego ze wspólników (udział 95%). Samochód ten widnieje w ewidencji środków trwałych tegoż wspólnika, który prowadzi jeszcze (...)

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Spółka (polski podmiot) organizuje wyjazdy szkoleniowe dla swoich klientow (polskie podmioty) poza terytorium Wspólnoty. W kosztach wyjazdu szkoleniowego partycypuje kilka podmiotów - zgodnie z podpisaną przez nie umową. Szkolenie organizuje biuro podróży, które za swoje usługi wystawia fakturę (...)

Zakup używanego samochodu a zastaw skarbowy

Zakup używanego samochodu a zastaw skarbowy

Znajomy ma okazję kupić tanio samochód. Czytałem coś o zastawie skarbowym i nie wiem, czy tutaj pojazd nie jest obciążony takim zastawem. Czy kupujący ma obowiązek to sprawdzić? Jeśli tak, to gdzie, jak długo to trwa i ile kosztuje? Zwłaszcza w przypadku okazji cenowej warto zweryfikować (...)

Odliczenie darowizny na radę rodziców

Odliczenie darowizny na radę rodziców

Jestem w tzw. trojce Rady Rodziców w szkole (szkola publiczna) mojej córki - mamy założone konto w banku (jako Rada Rodziców na podstawie protokołu z zebrania rodziców). Staramy się pozyskiwać pieniążki od sponsorów na zakup pomocy oraz wyjazdy edukacyjne. Czy ewentualnie sponsorzy mogą (...)

Zakupy firmy transportowej za granicą

Zakupy firmy transportowej za granicą

Firma świadcząca usługi wewnątrzunijnego transportu zakupuje za granicą na faktury lub paragony: paliwo, oleje, części do samochodu, mapy itp. Faktury i paragony zawierają podatek od wartości dodanej. Czy ww. zakupy księgujemy do kosztów uzyskana przychodów w wartości brutto, czy netto? (...)

Paragon jako dokument kosztu podatkowego

Paragon jako dokument kosztu podatkowego

Nasz prezes ciągle zamiast faktur za różne zakupy (prasa, materiały biurowe itp.) przynosi tylko paragony fiskalne. Jest na nich dokładna nazwa sprzedawcy, adres, NIP oraz przedmiot zakupu. Rozumiemy, że VAT-u nie odliczymy. Czy takie paragony można uznać za dowód kosztu stanowiącego koszty (...)

Dokumentowanie zagranicznych wydatków

Dokumentowanie zagranicznych wydatków

Firma płatnik VAT-u, ewidencja uproszczona, tzn. książka przychodów i rozchodów. Właściciel firmy przedłożył dokumenty potwierdzające wydatki związane z zagraniczną podróżą służbową. Za paliwo otrzymano paragony (nie odliczamy podatku naliczonego przy zakupie paliwa - delegację odbyto (...)

Spadek (darowizna) pieniężna w walucie

Spadek (darowizna) pieniężna w walucie

Spadek (lub darowizna) wpływa na konto w walucie obcej. Ustawa o podatku od spadków i darowizn: art. 7 p. 1 Podstawę opodatkowania stanowi wartość ustalona wg cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Art. 8 p. 3 - wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen z uwzględnieniem (...)

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Jestem właścicielem dwóch mieszkań. Zastanawiam się nad ich wynajmem. Istnieją dwa sposoby rozliczenia się z podatku od wynajmu: ryczałtowy (dwa progi podatkowe) oraz na zasadach ogólnych, doliczając dochody do zeznania rocznego. Przy tym drugim sposobie istnieje możliwość rozliczenia kosztów. (...)

Badanie lekarskie pracownika

Badanie lekarskie pracownika

Firma kieruje na badanie profilaktyczne pracownika. Koszt takich badań wynosi ok. 300 zł. Czy taki koszt stanowi koszt podatkowy dla firmy? Czy takie świadczenie stanowi przychód pracownika i podlega podatkowi dochodowemu pracownika oraz czy podlega on składkom ZUS? Z treści art. 15 ust. 1 ustawy (...)

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Osoba fizyczna od 1 października 2006 roku wynajmuje mieszkanie, będące jej własnością, za opłatą 800 zł. Jest to pierwsza umowa dotycząca tej nieruchomości. Proszę o podanie procedury dokonania zgłoszenia do urzędu skarbowego odnośnie opodatkowania oraz o podanie sposobu opodatkowania (...)

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Firma kupiła na fakturę VAT alkohol na upominek dla kontrahenta. W innym przypadku zakupiony alkohol został zużyty przy spotkaniu z kontrahentem w siedzibie firmy. Czy takie zakupy można potraktować jako wydatek na reprezentację i rozliczyć VAT naliczony w fakturze zakupu poprzez wystawienie (...)

Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

Chcę wynajmować mieszkanie jako osoba fizyczna dla firmy. Co mogę zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, rozliczając się na zasadach ogólnych? Odsetki od kredytu, wyposażenie, remont budynku, jeśli nie ma funduszu remontowego, amortyzację - jeśli tak, to jak ją naliczyć, od jakiej kwoty, (...)

Rozliczenie delegacji zagranicznej właściciela

Rozliczenie delegacji zagranicznej właściciela

Właściciel firmy ma zamiar w najbliższym czasie poszerzyć działalność gosp. (świadczy usługi budowlane) na kraje Wspólnoty Europejskiej. W styczniu i lutym jeździł do Danii w celu rozpoznania rynku. Po powrocie do kraju przedłożył rachunki za nocleg, paragony za zakup paliwa (jechał firmowym (...)