Szczególnej ochronie podlegają informacje prawdziwe oraz prawo każdej osoby do zapobiegania rozpowszechnianiu nieprawdy na jej temat. Dlatego – stwierdził wczoraj Trybunał – sprawca zniesławienia, który wypełnił standard staranności i rzetelności przy zbieraniu informacji oraz ustalaniu ich prawdziwości, nie poniesie kary nawet wtedy, gdy jego zarzuty okażą się nieprawdziwe (SK 43/05).
Kiedy dziennikarz narusza wolność słowa
Powiązane artykuły
Zatrzymanie przez Policję - Prawa, Rodzaje, Czas Trwania
Kompletny przewodnik po zatrzymaniu w Polsce 2025. Sprawdź kiedy, na jak długo i przez kogo możesz zostać zatrzymany. Poznaj swoje prawa i rodzaje zatrzymania.
Uporczywe nękanie - stalking: co grozi stalkerowi w 2025 roku?
Kompletny przewodnik po przepisach dotyczących stalkingu w Polsce. Dowiedz się, co grozi za uporczywe nękanie według art. 190a Kodeksu karnego, jak się bronić przed stalkerem i jakie są aktualne (...)
Odwołanie od decyzji administracyjnej 2025 - Jak napisać i w jakim terminie?
Kompletny przewodnik: jak napisać odwołanie od decyzji administracyjnej, terminy, procedura krok po kroku. Wzory i praktyczne porady na 2025 rok
Jakie prawa i obowiązki ma świadek w postępowaniu karnym?
Jeżeli zostałeś wezwany w charakterze świadka, masz - co do zasady - obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Jakie uprawnienia przysługują świadkowi? Kiedy ma prawo odmowy składania zeznań (...)
Sądowy dział spadku - kiedy i jak go przeprowadzić?
Wszystko o sądowym dziale spadku w 2025 roku. Kiedy warto się ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne, ile kosztuje i jak przebiega postępowanie. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Wolność działalności gospodarczej
W Prawie przedsiębiorców przewidziano m.in. zasadę wolności działalności gospodarczej i równości przedsiębiorców oraz zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest (...)
Hipoteka w Polsce - Wszystko o zabezpieczeniu kredytu
Kompletny przewodnik po hipotece w Polsce w 2025 roku. Dowiedz się jak ustanowić hipotekę, jakie są jej rodzaje, koszty i procedury. Praktyczne porady prawne.
Kiedy mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji?
Jeśli mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji, który co najmniej zagraża naszym interesom jako przedsiębiorców czy klientów, to z reguły możemy dochodzić odpowiedzialności odszkodowawczej, (...)
Prywatny monitoring w prawie polskim
Kompletny przewodnik po prywatnym monitoringu w Polsce 2025. RODO, kary UODO, odpowiedzialność prawna, praktyczne porady prawne.
Prawo łaski Prezydenta RP
Głównym celem postępowania ułaskawieniowego jest korekta prawomocnego wyroku w części dotyczącej kary. Ułaskawienie bowiem polega na całkowitym lub częściowym darowaniu albo złagodzeniu (...)