Świadczenia emerytalne uzyskiwane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli z ZUS i KRUS, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochody z emerytury muszą być wykazane w rocznym rozliczeniu PIT.
Rozliczenie PIT emeryta przez płatnika
Organy rentowe jako płatnicy wysyłają do świadczeniobiorców oraz do urzędów skarbowych, w terminie do 28 lutego 2017 roku PIT- 40A/11A, czyli roczne obliczenie podatku przez organ rentowy (PIT-40A) lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego (PIT-11A) za rok 2016.
Emeryt, który otrzymywał w roku podatkowym świadczenie emerytalne, może być automatycznie rozliczony przez organ rentowy, jeśli emerytura była jedynym jego dochodem w tym roku i była wypłacana od stycznia do grudnia. Informacja o wysokości uzyskanego przez podatnika dochodu z emerytury, o odliczonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne oraz odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych, przesłana do urzędu skarbowego, jest traktowana jako rozliczenie pit emeryta, jeśli nie złoży on do końca kwietnia własnych deklaracji PIT.
Jeśli dochody emeryta są rozliczane za pośrednictwem ZUS lub KRUS, nie są w nich wykazywane żadne ulgi podatkowe, nie jest możliwe wspólne rozliczenie podatku ze współmałżonkiem ani przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).
Kiedy emeryt musi samodzielnie rozliczyć PIT?
Nie zawsze jest możliwe rozliczenie roczne przez organ rentowy. Emeryt jest zobligowany sam złożyć zeznanie roczne PIT- 37 lub PIT- 36 we właściwym urzędzie skarbowym w terminie do końca kwietnia ( w 2017 roku do 2 maja) z wykorzystaniem informacji zawartych w PIT-11A, jeżeli w trakcie roku:
- emeryturę pobierał z różnych organów rentowych ( np. przez część roku z ZUS, a przez część z KRUS, zmienił miejsce zamieszkania i wypłatę świadczenia podjął inny oddział ZUS lub KRUS),
- przyznana emerytura nie była wypłacana przez cały rok,
- realizowana była w danym roku ulga podatkowa udzielona przez urząd skarbowy,
- organ rentowy obniżał wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem,
- emeryt uzyskiwał w roku podatkowym przychody z innych źródeł opodatkowane według skali, np.
- dorabiał na etacie, albo na umowie cywilnoprawnej,
- uzyskiwał przychody z najmu prywatnego,
- prowadził własną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.
Samodzielne rozliczenie PIT jest również konieczne, jeżeli emeryt:
- korzysta z łącznego opodatkowania z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych),
- chce skorzystać z odliczeń z tytułu ulg podatkowych (np. z tytułu poniesienia wydatków na cele rehabilitacyjne, z tytułu dokonania darowizny)
- wnioskuje o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Jeżeli emeryt osiągnął w trakcie roku podatkowego inne rodzaje dochodów, których nie rozlicza w PIT-36 ani w PIT-37, powinien złożyć sam jeszcze inne deklaracje. Emeryta obowiązuje złożenie dodatkowo zeznań:
- PIT-28 - w przypadku przychodów z najmu prywatnego opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym,
- PIT-38 - jeżeli uzyskał dochody ze sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji, udziałów w spółkach) i praw pochodnych,
- PIT-39 - w celu rozliczenia dochodów ze sprzedaży nieruchomości,
- PIT-36L - z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo,
- PIT-16A - w przypadku działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej.
Sposoby rozliczenia PIT 2017
Emeryci samodzielnie składający zeznanie roczne mogą skorzystać z łatwego rozliczenia PIT przez internet z programem PITax.pl Łatwe podatki. Program jest bardzo prosty w obsłudze, zadaje proste pytania, bez używania języka prawniczego i odsyłania do ustaw podatkowych. Pozwala na rozliczenie wszystkich rodzajów PIT wraz z załącznikami. Nie musimy martwić się o poprawność obliczeń, gdyż program wykonuje wszystkie działania z zastosowaniem obowiązujących reguł, progów i stawek podatkowych, limitów odliczeń, zaokrągleń końcówek liczb.
PITax.pl Łatwe podatki pomaga znaleźć wszystkie ulgi podatkowe i dokonać odliczeń w maksymalnych przysługujących nam kwotach. Program jest na bieżąco dostosowywany do znowelizowanych przepisów prawa podatkowego.
Z programem PITax.pl Łatwe podatki możemy złożyć wniosek o przekazanie 1% dla OPP. Nie wpisujemy nazwy organizacji, a tylko numer KRS, który znajdziemy na udostępnionym wykazie OPP, które mogą otrzymać część podatku wykazanego w zeznaniu rocznym.
Wypełnianie i wysyłanie deklaracji pit online możliwe jest o każdej porze dzięki zintegrowaniu programu z systemem e-deklaracje, który jest dostępny we wszystkie dni tygodnia przez całą dobę. Z urzędu skarbowego online otrzymamy formalne poświadczenie odbioru dokumentów UPO.
Możemy w każdej chwili przerwać wypełnianie formularzy, zapisać i powrócić do nich później, np. po uzupełnieniu dokumentacji potrzebnej do rozliczenia.
Wypełnione formularze można też wydrukować i wysłać do urzędu skarbowego tradycyjnie pocztą lub dostarczyć bezpośrednio.

Potrzebujesz porady prawnej?
Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych
17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r. Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów (...)
Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?
Gdy komornik egzekwuje należność od emeryta lub rencisty za pośrednictwem ZUS (z jego emerytury lub renty), ZUS uwzględnia kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. W jaki sposób ustala się tę kwotę? Wskazówki Forum Współpracy W związku z pojawiającymi się przypadkami (...)
Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?
Co oznacza powszechne ubezpieczenie zdrowotne? Prawo do ochrony zdrowia oraz do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych to podstawowe prawa zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. System ubezpieczenia zdrowotnego (...)
Jak rozliczyć czas pracy pracowników?
Rozliczanie czasu pracy pracownika Jeśli w okresie rozliczeniowym pracownik pracował dodatkowo, poza normalnym czasem pracy, to konieczne jest rozliczenie czasu pracy pracownika w celu ustalenia rekompensaty dodatkowo przepracowanych godzin. Przypomnieć należy, że ustalanie i rozliczanie pracownikom (...)
Stan faktyczny W tym roku przechodzę na emeryturę. Nie chciałabym zupełnie rezygnować z mojej pracy. Nie wiem jednak, czy i jakie składki będę musiała zapłacić. Czy będąc na emeryturze muszę odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu stosunku pracy? Ponadto (...)
Legitymacja emeryta i rencisty w 2023 r.
Od stycznia elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty W styczniu 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej (...)
Składki emeryta prowadzącego działalność lub będącego pracownikiem – opinia prawna
Stan faktyczny W przyszłym tygodniu, z początkiem kwietnia, przechodzę na emeryturę. W najbliższą sobotę ustaje mój stosunek pracy – w grudniu zeszłego roku podjąłem pracę, więc miałem dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Od kilku lat prowadzę także własną (...)
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)
Zasady obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe
18 lipca 2006 r. w sprawie wniosku złożonego przez Korkein hallinto–oikeus (Finlandia) postanowieniem z dnia 4 lutego 2005 r., które wpłynęło do Trybunału w dniu 8 lutego 2005 r., o wydanie, na podstawie art. 234 WE, orzeczenia w trybie prejudycjalnym w postępowaniu wszczętym przez Maiję (...)
Przeliczenie emerytur nie dla wszystkich
Nie wszyscy skorzystają z nowych tablic GUS... Emeryci składają wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Część z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i ZUS odmówi przeliczenia emerytury. Przeliczenie emerytury (...)
Składki na ZUS w przypadku zleceniobiorców, menedżerów i wykonujących dzieło
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych opłaca się 4 rodzaje składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz składkę zdrowotną, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku pracowników, których stosunki pracy (...)
Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?
Renta rodzinna - czyli co? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Oceniając (...)
Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce. Praca (...)
Zmiany w zakresie emerytur rolniczych?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Najważniejsze rozwiązania Rząd chce, aby rolnicy będący na emeryturze nie musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, (...)
Jak długo pobieramy emerytury?
Polacy żyją coraz dłużej, co oznacza, że coraz dłużej pobierają emerytury. Nowy raport ZUS Z najnowszego raportu ZUS „Analiza wyników badania okresów pobierania emerytur” wynika, że przeciętny emeryt pobiera świadczenie przez ponad 18 lat. ##baner## Co jeszcze możemy (...)
Sejm przyjął w piątek pakiet rozwiązań podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Polski Ład z nowym pakietem korzystnych rozwiązań Polski Ład został przyjęty na posiedzeniu Sejmu 1 października 2021 r. Jest w nim jeszcze więcej korzystnych dla podatników zmian. Nowe (...)
ZUS: Kędzierzyn-Koźle: Nie mogliśmy zlekceważyć gróźb
Regionalne i ogólnopolskie media donosiły w ostatnich dniach o rozprawie, jaka odbyła się w Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu. Pewien emeryt odpowiada tam za grożenie wysadzeniem miejscowego budynku ZUS. Groźby te bynajmniej nie były dziecinadą - krewki starszy pan straszył, (...)
Jaka jest prawda o emeryturach pomostowych?
Jesteśmy najbiedniejszym krajem w UE, poza Bułgarią i Rumunią. Nie mamy wielkiego kapitału ani ropy naftowej. Dobrobyt możemy zbudować tylko pracą. Tymczasem w Polsce pracuje zaledwie 28% osób w wieku 55-64 lat. W Szwecji jest to 70%, w Finlandii 54%, w Niemczech 50%, a w Czechach (...)
Emeryt nie dostanie dodatku pielęgnacyjnego?
Dodatek wynosi obecnie 190 złotych miesięcznie. Platforma Obywatelska planuje chce to zlikwidować. W zamian niepełnosprawnym seniorom zostaną zaproponowane specjalne bony, którymi będą mogli zapłacić za opiekę – pisze Rzeczpospolita, powołując się na Gazetę Polską Codziennie. Według (...)
Emeryt, który odda gminie swoje mieszkanie, dostanie od niej dożywotnią rentę - to najnowszy pomysł ministra budownictwa Andrzeja Aumillera. - W resorcie trwają już prace nad założeniami do projektu ustawy w tej sprawie - poinformował nas wczoraj Aumiller. Oczywiście w grę wchodzą wyłącznie (...)
Stan faktyczny W tym roku przechodzę na emeryturę. Nie chciałabym zupełnie rezygnować z mojej pracy. Nie wiem jednak, czy i jakie składki będę musiała zapłacić. Czy będąc na emeryturze muszę odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu stosunku pracy? Ponadto (...)
Legitymacja emeryta i rencisty w 2023 r.
Od stycznia elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty W styczniu 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej (...)
Składki emeryta prowadzącego działalność lub będącego pracownikiem – opinia prawna
Stan faktyczny W przyszłym tygodniu, z początkiem kwietnia, przechodzę na emeryturę. W najbliższą sobotę ustaje mój stosunek pracy – w grudniu zeszłego roku podjąłem pracę, więc miałem dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Od kilku lat prowadzę także własną (...)
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)
Zasady obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe
18 lipca 2006 r. w sprawie wniosku złożonego przez Korkein hallinto–oikeus (Finlandia) postanowieniem z dnia 4 lutego 2005 r., które wpłynęło do Trybunału w dniu 8 lutego 2005 r., o wydanie, na podstawie art. 234 WE, orzeczenia w trybie prejudycjalnym w postępowaniu wszczętym przez Maiję (...)
Przeliczenie emerytur nie dla wszystkich
Nie wszyscy skorzystają z nowych tablic GUS... Emeryci składają wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Część z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i ZUS odmówi przeliczenia emerytury. Przeliczenie emerytury (...)
Składki na ZUS w przypadku zleceniobiorców, menedżerów i wykonujących dzieło
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych opłaca się 4 rodzaje składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz składkę zdrowotną, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku pracowników, których stosunki pracy (...)
Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?
Renta rodzinna - czyli co? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Oceniając (...)
Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce. Praca (...)
Zmiany w zakresie emerytur rolniczych?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Najważniejsze rozwiązania Rząd chce, aby rolnicy będący na emeryturze nie musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, (...)
Jak długo pobieramy emerytury?
Polacy żyją coraz dłużej, co oznacza, że coraz dłużej pobierają emerytury. Nowy raport ZUS Z najnowszego raportu ZUS „Analiza wyników badania okresów pobierania emerytur” wynika, że przeciętny emeryt pobiera świadczenie przez ponad 18 lat. ##baner## Co jeszcze możemy (...)
Sejm przyjął w piątek pakiet rozwiązań podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Polski Ład z nowym pakietem korzystnych rozwiązań Polski Ład został przyjęty na posiedzeniu Sejmu 1 października 2021 r. Jest w nim jeszcze więcej korzystnych dla podatników zmian. Nowe (...)
ZUS: Kędzierzyn-Koźle: Nie mogliśmy zlekceważyć gróźb
Regionalne i ogólnopolskie media donosiły w ostatnich dniach o rozprawie, jaka odbyła się w Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu. Pewien emeryt odpowiada tam za grożenie wysadzeniem miejscowego budynku ZUS. Groźby te bynajmniej nie były dziecinadą - krewki starszy pan straszył, (...)
Jaka jest prawda o emeryturach pomostowych?
Jesteśmy najbiedniejszym krajem w UE, poza Bułgarią i Rumunią. Nie mamy wielkiego kapitału ani ropy naftowej. Dobrobyt możemy zbudować tylko pracą. Tymczasem w Polsce pracuje zaledwie 28% osób w wieku 55-64 lat. W Szwecji jest to 70%, w Finlandii 54%, w Niemczech 50%, a w Czechach (...)
Emeryt nie dostanie dodatku pielęgnacyjnego?
Dodatek wynosi obecnie 190 złotych miesięcznie. Platforma Obywatelska planuje chce to zlikwidować. W zamian niepełnosprawnym seniorom zostaną zaproponowane specjalne bony, którymi będą mogli zapłacić za opiekę – pisze Rzeczpospolita, powołując się na Gazetę Polską Codziennie. Według (...)
Emeryt, który odda gminie swoje mieszkanie, dostanie od niej dożywotnią rentę - to najnowszy pomysł ministra budownictwa Andrzeja Aumillera. - W resorcie trwają już prace nad założeniami do projektu ustawy w tej sprawie - poinformował nas wczoraj Aumiller. Oczywiście w grę wchodzą wyłącznie (...)
Ubezpieczenie społeczne rolników na nowych zasadach
Jak podał resort rolnictwa, ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, której przepisy weszły w życie 15 czerwca br., wnosi wiele korzystnych dla rolników zmian. Pracujący rolnik-emeryt z prawem do pełnej emerytury Rolnik-emeryt może kontynuować pracę w posiadanym gospodarstwie (...)
Rozliczenie PIT emerytów i rencistów
Trwa akcja składania zeznań PIT za 2020 r. Z urzędem skarbowym można się rozliczyć do 30 kwietnia 2021 r., np. w serwisie e-Urząd Skarbowy. Przypominamy emerytom i rencistom, jak mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak najszybciej otrzymać zwrot (...)
Dla kogo świadczenie „Emerytura+”?
W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzyma tzw. „Emeryturę+”. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1,1 tys. złotych brutto. Wraz z coroczną waloryzacją rent i emerytur nowe (...)
Kiedy nastąpi zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującego emeryta lub rencisty?
Jeżeli dorabiasz do emerytury czy renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zawiesi albo zmniejszy Twoje świadczenie. Dotyczy to jedynie zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę. Jakie świadczenia ZUS może zmniejszyć (...)