Kiedy przedawnia siÄ™ roszczenie o udzielenie urlopu, a kiedy roszczenie o ekwiwalent?

Kodeks pracy stanowi, że urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Odnośnie ekwiwalentu - według obecnego brzmienia Kodeksu pracy (po nowelizacji, która weszła w życie 1 stycznia 2004 r.) to przysługuje on obecnie w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi. Kiedy przedawniają się te roszczenia?

Kodeks stanowi, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Inaczej określa się wymagalność roszczenia o udzielenie urlopu, a inaczej roszczenia o wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Według Sądu Najwyższego:

Roszczenie o urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy jest wymagane z dniem 1 kwietnia następnego roku kalendarzowego.

Porady prawne

Ekwiwalent za urlop przysługuje tylko w określonych wypadkach. SN stwierdził, że:

Z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym też dniu rozpoczyna bieg okres przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe.

Wyrok z dnia 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00; PiZS 2002/6/37)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika