Kiedy skarga do ETS a kiedy do SPI?

Poszerzenie Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie pociągnęło za sobą zmianę w dotychczasowym podziale jurysdykcji między Europejski Trybunał Sprawiedliwości a Sąd Pierwszej Instancji.

(...)Wobec tego to właściwość SPI staje się regułą, a Trybunału wyjątkiem.

(...)Przepisy traktatowe uszczegółowione w statucie Trybunału mówią, że od 1 maja 2004 r. jego jurysdykcja obejmuje jedynie skargi bezpośrednie (o unieważnienie i bezczynność) kierowane przez państwa członkowskie przeciwko aktom prawnym wydanym przez Parlament i Radę lub na bezczynność obu tych instytucji. W pozostałych sprawach sądem właściwym dla państw członkowskich stał się SPI, z możliwością odwołania się od jego wyroku do Trybunału.

Porady prawne

(...)Wszystkie te zmiany sprawiają, że jurysdykcja Trybunału - teraz wyjątkowa - ma koncentrowaćsię na sprawach, które dotyczą kwestii zasadniczych dla prawa wspólnotowego i jego aksjologii: granic kompetencji wspólnotowych, przestrzegania przez instytucje zasady równowagi instytucjonalnej itp.

Rzeczpospolita 15.02.2006 r.

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika