Świadkowie, którzy zignorują swoje obowiązki i nie stawią się przed sądem zapłacą 1000 złotych grzywny - donosi Rzeczpospolita. Dwukrotna bagatelizacja wezwania może skończyć się natomiast przymusowym sprowadzeniem na rozprawę. Jeśli świadek usprawiedliwi swoją nieobecność w sądzie - na co ma tydzień od doręczenia postanowienia o ukaraniu - to grzywna zostanie odsunięta. Kara pieniężna grozi również za nieuzasadnioną odmowę złożenia zeznań albo przysięgi oraz za samowolne wyjście z sądu. Wysokość kary - jaka może zostać nałożona na świadka - znacznie wzrasta w sprawach karnych. Za wspomniane przewinienia sąd może ustanowić tutaj karę w wysokości nawet 10 tysięcy złotych - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.
Kiedy świadek zapłaci grzywnę?
Powiązane artykuły
Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Sprawdź jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego w 2025 roku. Praktyczny przewodnik krok po kroku, wzór wniosku oraz terminy odwołania.
Kogo możesz powołać na świadka w swojej sprawie?
W postępowaniu przed sądem możesz i musisz zarazem często przytaczać dowody na swoje twierdzenia. I nie ma tu znaczenia, czy jest to postępowanie procesowe (spierasz się o zapłatę z jakiegoś (...)
Urlop okolicznościowy 2025 - kiedy i ile dni przysługuje?
Kompletny przewodnik po urlopie okolicznościowym w 2025 roku. Sprawdź, ile dni przysługuje na ślub, urodzenie dziecka, zgon bliskich, jak złożyć wniosek i jakie są zasady wynagrodzenia.
Jakie prawa i obowiązki ma świadek w postępowaniu karnym?
Jeżeli zostałeś wezwany w charakterze świadka, masz - co do zasady - obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Jakie uprawnienia przysługują świadkowi? Kiedy ma prawo odmowy składania zeznań (...)
Kto może odmówić składania zeznań w postępowaniu karnym?
W polskim procesie karnym dowód ze świadków jest najczęstszym sposobem dochodzenia do prawdy. Gdy dostajemy wezwanie z sądu, by stawić się w roli świadka, mamy obowiązek udać się (...)
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Nieodśnieżony samochód - co grozi zgodnie z prawem polskim?
Zima to czas, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. W związku z tym ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z istotnych elementów (...)
Jak poprawnie i skutecznie wypełnić weksel ? czyli elementy składowe weksla?
Prawo wekslowe rozróżnia dwa podstawowe rodzaje weksli. Są to mianowicie weksel własny i trasowany. Uregulowany w sposób pełny został weksel trasowany, który jest bardziej popularny w krajach Europy (...)
Opłata za posiadanie psa
Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.
Wymuś na dłużniku wykonanie orzeczonej czynności, czyli egzekucja świadczeń niepieniężnych
Tytuł egzekucyjny wystawiony przeciwko dłużnikowi może niekiedy zawierać zobowiązanie, którego przedmiotem jest dokonanie jakiejś czynności faktycznej, np. wybudowanie budynku, dopuszczenie do (...)