Kiedy szkoda umyślna?
Pracownik jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzona pracodawcy. Zasady odpowiedzialności materialnej są surowsze, jeżeli pracownik popełni szkodę umyślnie. Odpowiada wówczas za szkodę w pełnej wysokości i brak jest ograniczenia wysokości odszkodowania. Przy szkodzie wyrządzonej nieumyślnie odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. W związku z tym istotne jest ustalenie, czy szkoda była wyrządzona przez pracownika umyślnie, czy też nie była nacechowana umyślnością. Sąd Najwyższy wskazuje kazuistyczne przykłady, co można uważać za szkodę umyślną, a czego nie powinno się tak traktować.
I tak w jednym wyroku Sąd Najwyższy uznał, że:
Wprowadzenie podwyżek wynagrodzeń za pracę przez pracowników zajmujących kierownicze stanowiska, z reguły nie może być kwalifikowane jako umyślne wyrządzenie szkody pracodawcy w rozumieniu art. 122 KP.

Jednakże, należy mieć również na uwadze, że w innym orzeczeniu SN uznał, że:
Za szkodę wyrządzoną pracodawcy wskutek samowolnego pobrania przez pracownika zaliczki na zabezpieczenie przyszłych roszczeń o zapłatę wynagrodzenia, pracownik odpowiada na podstawie art. 122 KP.
Różnica pomiędzy stanami faktycznymi w przedstawionych orzeczeniach wyraża się przede wszystkim w statusie pracownika, który udziela podwyżek, zabezpiecza roszczenia - w pierwszym przypadku jest to bowiem pracownik zajmujący stanowisko kierownicze. Różnica ta podkreśla w sposób wyraźny konieczność szczególnej analizy wszelkich okoliczności każdego przypadku.
Wyrok SN z dnia 11 stycznia 2001 r. (I PKN 188/00; OSNAP 2002/18/430)
Wyrok SN z dnia 19 marca 1998 r. (I PKN 557/97; OSNAP 1999/5/159)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?