Kiedy zmiany w podatkach będą korzystne?

Doradcy będą bez obaw podpisywać deklaracje za klientów, a solidni podatnicy dostaną informacje o kontrolach. To tylko dwie ważne zmiany wynikające z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej. Komisja Finansów Publicznych będzie dziś rozpatrywać projekt zmian w ordynacji podatkowej. Dotyczą one m.in. zasad wydawania interpretacji podatkowych, wprowadzenia rozprawy administracyjnej oraz przywilejów dla tzw. sprawdzonych podatników. 

Projekt zakłada istotną zmianę zasad wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego. Będą one wydawane w sposób scentralizowany przez ministra finansów (w praktyce przez wyspecjalizowane ośrodki zamiejscowe). Możliwość wystąpienia o interpretację otrzymają też podmioty, które dopiero mogą uzyskać status podatnika, płatnika lub inkasenta, jeżeli planują podjęcie działań w Polsce. Są też zmiany niekorzystne. "Pełna ochrona", czyli zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku, będzie przysługiwała wnioskodawcy wyłącznie w odniesieniu do zdarzeń przyszłych przedstawionych we wniosku. Jeśli wniosek będzie dotyczył zdarzeń, które już nastąpiły, a organ stwierdzi, że interpretacja jest niezgodna z prawem, podatnik co prawda nie zapłaci kar i odsetek, ale podatek już tak. Kolejną trudność spowoduje samo formułowanie wniosku. Obecnie trzeba przedstawić stan faktyczny i swoje stanowisko w sprawie. Po zmianie podatnik będzie musiał wskazać także przepisy, które mają być interpretowane.

Porady prawne

Rzeczpospolita 24.10.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika