Kierowanie oskarżonego (podejrzanego) na obserwację psychiatryczną w zakładzie leczniczym...
Czego dotyczą proponowane zmiany Kodeksu postępowania karnego?
W Senacie jest teraz senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego. Dotyczy on dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i zmiany art. 203 Kodeksu postępowania karnego poprzez wzmocnienie gwarancji procesowych oskarżonego (podejrzanego), który ma zostać poddany obserwacji psychiatrycznej w zakładzie leczniczym.
Jakie wskazówki podał Trybunał Konstytucyjny?
Proponowana nowelizacja ma służyć wykonaniu orzeczenia TK (wyrok z dnia 10 lipca 2007 r., sygn. akt SK 50/06). Konstytucja bezwzględnie wymaga bowiem, by regulacje pozwalające na ograniczanie praw obywatelskich były jasne i precyzyjne. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, kryteriów tych nie spełniały dwa przepisy Kodeksu postępowania karnego - art. 203 § 1 i § 3, ponieważ pozostawiały za dużo miejsca na tzw. swobodne uznanie przy podejmowaniu decyzji o kierowaniu oskarżonego na badania psychiatryczne w zakładzie zamkniętym (która jest wydawana w razie wątpliwości co do stanu jego poczytalności w trakcie popełniania czynu zabronionego). TK orzekł, iż wada pierwszego z tych unormowań polega na niewystarczającej kontroli sądu nad przedmiotowym rozstrzygnięciem biegłego, zaś drugiego na niewyznaczaniu precyzyjnego, maksymalnego terminu umieszczenia obwinionego w odpowiednim szpitalu.
Jakie zmiany mają wzmocnić gwarancje procesowe oskarżonego (podejrzanego)?
Przygotowana nowelizacja precyzuje, iż badanie oskarżonego w zakładzie zamkniętym może nastąpić wyłącznie w razie zgłoszenia przez biegłego takiej konieczności i tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego przestępstwa (orzeka o tym sąd na wniosek prokuratora).
W trakcie prac sejmowych posłowie postanowili, że obserwacja nie powinna trwać dłużej niż 4 tygodnie, z możliwością jej maksymalnego przedłużenia do 8 tygodni (Senat proponował krótsze terminy, odpowiednio - 10 dni i 6 tygodni). Uznano bowiem, iż dla wiarygodności badania potrzebna jest dłuższa obserwacja.
Posłowie nie zaakceptowali propozycji dotyczącej możliwości wypłaty odszkodowań osobom niesłusznie skierowanym na obserwację psychiatryczną.
Proponowane zmiany zakładają ponadto zakaz przeprowadzania obserwacji w zakładzie leczniczym w przypadku spraw prowadzonych z oskarżenia prywatnego. Uznano, że skoro w tych przypadkach może nastąpić wyłączenie odpowiedzialności karnej z powodu niepoczytalności sprawcy, nieuzasadnione jest odstępowanie od badań, dzięki którym można to ustalić.
Od kiedy nowe przepisy mają obowiązywać?
Proponowane zmiany Kodeksu postępowania karnego mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw RP.
Podstawa:
Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (sejmowy druk nr 901)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?