Klastry przedsiębiorstw rodzinnych w projekcie

W Sejmie znalazł się projekt ustawy o klastrze przedsiębiorstw rodzinnych. Czym jest ów proponowany klaster? Celem projektu ustawy w zamierzeniu wnioskodawców jest stymulowanie rozwoju obszarów wiejskich poprzez rozwój przedsiębiorczości na tych obszarach. Jest to nowy sposób włączania ułamkowych zasobów kapitału i pracy do obrotu gospodarczego (a tego jest na wsi najwięcej). Według projektodawców idea klastrów przedsiębiorstw rodzinnych ułatwi promowanie na terenach wiejskich zasad gospodarki opartej na wiedzy oraz może ułatwić lokowanie na tych terenach przedsiębiorstw wykorzystujących wysokie technologie. Projekt ustawy jest adresowany przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców prowadzących niewielkie, rodzinne firmy zlokalizowane przede wszystkim na obszarach wiejskich, do osób planujących podjęcie działalności gospodarczej na własne ryzyko i do tych, którzy jeszcze nie zaplanowali podjęcia działalności ze względu na istniejące - dla nich - bariery nie do pokonania. Przychody uczestników przedsięwzięcia w ramach klastra mają być opodatkowane na podstawie odrębnych przepisów, a tych przedstawiony projekt nie zmienia.

Porady prawne

Jakimi pojęciami posługuje się projekt?

Projekt posługuje się dwoma pojęciami zasługującymi na szczególną uwagę. Pierwszym z nich jest przedsiębiorstwo rodzinne, przez które rozumie się osobę fizyczną lub strony umowy spółki cywilnej zawiązanej przez członków rodziny, będące przedsiębiorcami w rozumieniu  o   swobodzie   działalności gospodarczej. Drugim, tytułowym i najistotniejszym w tym wypadku klaster przedsiębiorstw rodzinnych, przez który rozumieć należy podmiot o zmiennej liczbie uczestników, w którego skład wchodzi co najmniej trzech uczestników w tym, co najmniej jedno przedsiębiorstwo rodzinne zwane przedsiębiorcą, pozostałymi uczestnikami mogą być osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą, współpracujące ze sobą na obszarze gminy lub na obszarze gmin sąsiadujących, przy realizacji przedsięwzięć. A skoro tak, to projektodawca określił także, co należy rozumieć pod pojęciem przedsięwzięcie. W rozumieniu projektu jest to zorganizowane działanie zmierzające do określonego celu, w skończonym przedziale czasu, zgodnie z umową zawartą między przedsiębiorcami lub przedsiębiorcami i rolnikami działającymi w ramach klastra przedsiębiorstw rodzinnych.

Jakie zasady obowiązywać będą uczestników klastra?

Po pierwsze nie można będzie uczestniczyć w więcej niż jednym klastrze w tym samym czasie. Podstawą działania klastra będzie umowa klastra. Klaster działać będzie w imieniu i na rzecz podmiotów tworzących klaster, jednak nie będzie zaciągać zobowiązań w imieniu podmiotów tworzących klaster, a zasady jego reprezentacji określać będzie wspomniana już umowa.

Projektodawca postanowił, iż klaster powstanie dopiero z chwilą podpisania umowy klastra przez wszystkie tworzące go podmioty. Jednocześnie z momentem podpisania umowy klaster uzyskuje zdolność prawną oraz może rozpocząć wykonywanie działalności, którą określa umowa klastra.

Jakie warunki powinna spełniać umowa klastra?

Najważniejszym warunkiem z punktu widzenia formy, w jakiej umowa klastra powinna być zawarta jest konieczność sporządzenia jej pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego. Projekt ustala także co taka umowa powinna zawierać:

  1. wykaz podmiotów założycieli tworzących klaster,

  2. czas trwania umowy,

  3. zakres terytorialny działania,

  4. określenie   przedmiotu   wykonywanej   działalności,   zgodnie   z   Polską Klasyfikacją Działalności (PKD),

  5. szczegółowe zasady reprezentowania klastra,

  6. ustalenia dotyczące zakresu wspólnych rozliczeń,

  7. podstawowe zadania klastra oraz sposób i formy ich realizacji,

  8. sposób przyjmowania nowych podmiotów i zasady rezygnacji z uczestnictwa w klastrze,

  9. zasady prowadzenia rozliczeń pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład klastra, w tym ewentualne powierzenie prowadzenia rozliczeń podmiotowi zewnętrznemu,

  10. zasady inicjowania, realizacji i rozliczania przedsięwzięć,

  11. zasady wspólnego użytkowania mienia podmiotów wchodzących w skład klastra i sposoby jego rozliczania,

  12. sposób podejmowania decyzji wykraczających poza działanie określone w umowie przedsięwzięcia,

  13. zasady dokonywania zmian umowy,

  14. zasady likwidacji klastra,

  15. zasady rozstrzygania sporów.

Jeżeli umowa klastra nie będzie stanowić inaczej, do rozstrzygania sporów stosować się będzie przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące zapisu na sąd polubowny.

Jak klaster realizował będzie planowane przedsięwzięcia?

Aby przejść do realizacji planowanego przedsięwzięcia konieczne będzie zawarcie w pierwszej kolejności umowy przedsięwzięcia, którą pod rygorem nieważności należy zawrzeć w formie pisemnej. Projekt wskazuje, jakie elementy powinna zawierać taka umowa:

  1. określenie imion i nazwisk uczestników przedsięwzięcia oraz adresów ich miejsc zamieszkania,

  2. kalkulację   wstępną  określającą  procentowy   udział   każdego   uczestnika przedsięwzięcia w cenie sprzedaży produktów lub usług wytworzonych przez klaster lub inny sposób określenia pożytków i zobowiązań (udział w zyskach),

  3. sposób prowadzenia spraw przedsięwzięcia, w tym w szczególności określenie imion i nazwisk   osób występujących w imieniu uczestników przedsięwzięcia, określenie zakresu czynności zwykłego zarządu oraz maksymalnej wysokości zobowiązań zaciąganych przez pełnomocnika, niewymagających pełnomocnictwa szczególnego, określenie zakresu czynności wymagających udzielenia pełnomocnictwa szczególnego podpisanego przez wszystkich uczestników przedsięwzięcia,

  4. czas trwania przedsięwzięcia.

Uczestników przedsięwzięcia w stosunkach zewnętrznych reprezentują pełnomocnicy ustanowieni w umowie przedsięwzięcia. Jeżeli umowa przedsięwzięcia nie stanowi inaczej, pełnomocnik może podejmować czynności zwykłego zarządu oraz zaciągać zobowiązania w imieniu uczestników przedsięwzięcia do wysokości równowartości w złotych 10000 euro, liczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień dokonania czynności.

Informację o uczestnikach przedsięwzięcia umieszcza się we wszystkich umowach i dokumentach dotyczących tego przedsięwzięcia Brak takiej informacji w umowie powoduje jej nieważność z mocy prawa. Stroną umowy dotyczącej danego przedsięwzięcia są uczestnicy przedsięwzięcia określeni w umowie przedsięwzięcia.

Uczestnik przedsięwzięcia ponosi odpowiedzialność majątkową za zobowiązania z tytułu uczestnictwa w przedsięwzięciu w takiej samej części, w jakiej uczestniczy w zyskach, chyba że umowa przedsięwzięcia stanowi inaczej. Inwestycje finansowe mogą być podejmowane wyłącznie w ramach odrębnego przedsięwzięcia. Za inwestycje finansowe nie uważa się lokat krótkoterminowych środków zgromadzonych na rachunku bankowym klastra.

Jak uczestnicy klastra będą się rozliczać?

Przychodem podmiotu tworzącego klaster z tytułu przedsięwzięcia jest przychód obliczony zgodnie z udziałem danego uczestnika w zysku. Podmioty tworzące klaster uzyskują prawo do indywidualnego rozliczania podatku od towarów i usług, ale i do prowadzenia wspólnych ksiąg rachunkowych w rozumieniu przepisów o rachunkowości, pod warunkiem posiadania urządzeń umożliwiających szybkie wydzielenie ewidencji podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług, dotyczącej wskazanego podmiotu.

Klaster obowiązkowo ma tworzyć centrum rozliczeniowe, które ma prowadzić dokumentację, na którą składają się:

  1. księgi rachunkowe i inwentaryzacyjne, wymagane przepisami o rachunkowości,

  2. dane dotyczące kont bankowych klastra i podmiotów wchodzących w jego skład,

  3. niezbędne dane służące do rozliczenia przedsięwzięć oraz wspólnie używanego majątku trwałego,

  4. kalkulacje i analizy dotyczące kosztów i opłacalności poszczególnych przedsięwzięć,

  5. umowy przedsięwzięć i inne informacje dotyczące współdziałania podmiotów w ramach klastra i kontaktów z podmiotami zewnętrznymi.

Centrum rozliczeniowe dostarcza poszczególnym podmiotom wchodzącym w skład
klastra sprawozdań niezbędnych do:

  1. naliczania   narzutów   kosztów   pośrednich   do   kalkulacji   wstępnych  i wynikowych,

  2. sporządzania deklaracji podatkowych podatku dochodowego,

  3. sporządzania deklaracji podatkowych podatku od towarów i usług,

  4. innych sprawozdań i zaświadczeń, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Prowadzenie centrum rozliczeniowego może być powierzone podmiotowi wchodzącemu w skład klastra albo podmiotowi zewnętrznemu, upoważnionemu do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czynności prowadzenia centrum rozliczeniowego nie są działalnością objętą przepisami o doradztwie podatkowym.

Ustawa ta miałaby wejść w życie w terminie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.

Źródło:

- Poselski projekt ustawy o klastrach przedsiębiorstw rodzinnych (druk 3658).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika