Kolejne zmiany w abonamencie RTV
Senatorowie z Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt zmian w ustawie o opłatach abonamentowych, który ułatwi życie starszym abonentom.
Aktualnie ustawa przewiduje zwolnienie z opłat dla osoby, która ukończyła 75 lat życia. O ile zwolnienie rzeczywiście obowiązuje, o tyle wiąże się jednak z pewnym utrudnieniem. Starsza osoba musi bowiem udać się na pocztę i tam złożyć oświadczenie o ukończeniu wieku, uprawniającego do tego aby nie płacić abonamentu.
Senatorowie proponują, aby takie zwolnienie nastąpiło z urzędu – jeśli osoba ukończy wskazany wiek, nie będzie musiała dokonywać żadnych formalności – poczta załatwi to za nią.
Przypomnijmy, że zwolnienie z opłaty abonamentowej dotyczy:
- osoby, co do których orzeczono o:
- zaliczeniu do I grupy inwalidów lub
- całkowitej niezdolności do pracy, lub
- znacznym stopniu niepełnosprawności, lub
- trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
- osoby, które ukończyły 75 lat;
- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego;
- osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu ;
- osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 %;
- osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
- osoby:
- które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej,
- spełniające kryteria dochodowe, określone w o świadczeniach rodzinnych,
- bezrobotne, o których w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku,
- posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego, określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego, określonego w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych.
Osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych zobowiązane są zgłosić placówce pocztowej zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia, w terminie 14 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła. Dotyczy to także osób starszych – a to chcą zmienić senatorowie PO.
Zmiany wiążą się także z koniecznością udostępniania Poczcie Polskiej numerów PESEL abonentów.
(pg)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?