Komornik tylko ze swojej apelacji
Nowe regulacje ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ustaliła ostatecznie, że komornik wybrany przez wierzyciela może odmówić wszczęcia egzekucji jeżeli miałaby ona być prowadzona poza obszarem apelacji obejmującej rewir tegoż komornika - informuje Rzeczpospolita.
Zmiany są rezultatem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia z dnia 14 maja 2009 roku, sygn. K. 21/2008, który uznał za niekonstytucyjne niektóre przepisy wyżej powołanego aktu prawnego. W orzeczeniu Trybunał uznał m.in., że w zakresie, w jakim wyklucza możliwość odmowy przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komornika, poza granicami właściwości sądu apelacyjnego, jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Konkretnie zarzucił tej regulacji naruszenia zasady poprawnej legislacji przez nieproporcjonalne ujęcie obowiązku komornika w zakresie przyjęcia wyboru dokonanego przez wierzyciela.
Wedle obowiązujących dotychczas przepisów, wierzyciel mógł wybrać komornika z dowolnego miejsca w Polsce. Obok ułatwienia dostępu do zawodu (łatwiejsze egzaminy) był to jeden z elementów "urynkowienia branży komorniczej” – konkluduje Rzeczpospolita.
Sami komornicy mieli zróżnicowane podejście do wprowadzonych zmian. Dla jednych sprawy spoza swojej apelacji były rzadkością a więc zamieszanie legislacyjne w ogóle ich nie dotyczy. Natomiast istotnie niektóre kancelarie komornicze opierały swoje obroty w znacznej mierze na sprawach z innych części kraju – donosi Rzeczpospolita.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?