Koniec lichwiarskich odsetek
Posłowie w dniu 22 czerwca 2004 r. przekazali do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przewiduje on wprowadzenie ograniczenia w zakresie odsetek jakie mogą być naliczane w wypadku kredytów i pożyczek.
Obecne przepisy zezwalają stronom na ustalenie odsetek o dowolnej wysokości. W wypadku, gdy strony nie ustalą jednak ich wysokości pobierane są odsetki ustawowe. Ich wysokość wynika z rozporządzenia wydawanego przez Radę Ministrów.
Posłowie uznali, że takie rozwiązanie jest niewłaściwe i należy wprowadzić ograniczenia w wysokości odsetek. Wskazują oni także na istnienie podobnych uregulowań w wielu krajach między innymi we Francji oraz USA. Za wprowadzeniem tego typu rozwiązań postulował również Rzecznik Praw Obywatelskich. Ograniczenie wysokości odsetek nie jest czymś nowym w prawie polskim. Podobne regulacje obowiązywały w okresie międzywojennym.
Projekt przewiduje, że odsetki będą mogły przekroczyć wartość odsetek ustawowych ale maksymalnie o 1/3 (odsetki maksymalne). Gdy ograniczenie zostanie naruszone należeć się będą tylko odsetki maksymalne.
Przykład: Jeśli wysokość odsetek ustawowych wynosi 12%, to maksymalne dopuszczalne odsetki wynoszą 16% (12 x 1/3 = 4, 12 + 4 = 16). Gdy w umowie zapisano 19% odsetek, to wówczas nalezeć się będą jedynie odsetki w wysokości 16%
Przekroczenie wysokości odsetek maksymalnych będzie karane. Kara może wynieść nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Ograniczenia nie będzie można ominąć poprzez zastosowanie odpowiednich zapisów w umowie.
Źródło:
- Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy 3059)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?