Koniec "pułapki kredytowej" - nowe regulacje dotyczące kredytów konsumenckich

W dniu 24 czerwca 2004 r. trafił do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim. Posłowie przygotowali wspomniany projekt w celu uchronienia konsumentów przed niebezpieczeństwem tzw. "pułapki kredytowej".

Obecnie coraz dotkliwszy staje się problem nadmiernego zadłużenia gospodarstw domowych. Skutkuje to brakiem możliwości regulowania przez nie swoich zobowiązań, jak również brakiem środków potrzebnych do życia. Konsumenci zaciągają kredyty bez dostatecznego rozeznania własnej zdolności kredytowej.

Wykorzystują to często niektórzy przedsiębiorcy. Z góry wiedzą, że dana osoba nie jest w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki. Dodają w umowach kary dla osób nie płacących rat kredytu w terminie. Są one często znacznie wyższe niż podstawowe odsetki. Te właśnie kary stanowią w rzeczywistości źródło ich dochodu. Konsument popada w pułapkę kredytową. Ich wartość szybko zaczyna przewyższać sumę zaciągniętego kredytu.

Ochrona konsumenta

Porady prawne

W celu ochrony konsumenta proponowane jest kilka następujących rozwiązań. Przedsiębiorca w umowie kredytowej zobowiązany jest do wskazania całkowitej wartości zaciąganego kredytu, terminu jego spłaty, kosztów ponoszonych przez konsumenta przy spłacie w terminie oraz przy spłatach opóźnionych.

Projekt przewiduje także ograniczenie maksymalnej wysokości rzeczywistych kosztów ponoszonych przez konsumenta. Przewiduje się, że realna roczna stopa procentowa kredytu może wynieść 150 % odsetek ustawowych.

Proponuje się także ograniczenie maksymalnej wysokości kosztu ponoszonego przez konsumenta w wypadku spóźnionych spłat. Kary mają wynosić nie więcej niż trzykrotność ustawowych odsetek.

Przedsiębiorca zawierający kredyty na warunkach sprzecznych ze wspomnianymi wyżej podlegać będzie karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Podobne kary, z tym, że pozbawianie wolności będzie wynosiło maksymalnie tylko rok, przewidziano dla przedsiębiorców prowadzących windykację w sposób nieetyczny. Mówimy tutaj o stosowaniu przemocy i bezprawnej groźby.

Źródło:

  • Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim (druk sejmowy 3063)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika