Krytyka władzy bezkarna. Bloger uniewinniony

Osoby pełniące funkcje publiczne muszą mieć twardą skórę i być przygotowane na każdą krytykę.

Uznał tak Sąd Okręgowy w Poznaniu, który uniewinnił blogera ukaranego wcześniej zakazem publikowania za zniesławienie burmistrz Mosiny.

Pani burmistrz poczuła się obrażona m.in. wpisem dotyczącym otwarcia sklepu Netto w Mosinie. Bloger tak komentował to wydarzenie: Czy (burmistrz – przyp. red.) przecinała wstęgę niczym dygnitarze PZPR-u, którzy przecinali wstęgi nawet do miejskich kibli? Czy nie uważacie, że to było prymitywne?.  Ponadto mężczyzna nazwał kobietę esbeckim pomiotem i tapirowanym kundlem.  

Porady prawne

Sąd pierwszej instancji uznał blogera za winnego i wymierzył bardzo surowe sankcje. Został on skazany na karę 300 godzin ograniczenia wolności, obowiązek przeprosin burmistrz na piśmie, obowiązek zapłaty nawiązki w kwocie 500 zł na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża oraz zwrot kosztów procesu.

W związku z tym, że oskarżony pracował także jako dziennikarz gazety lokalnej (gdzie publikował artykuły bez związku z prowadzonym blogiem) sąd orzekł wobec niego zakaz wykonywania zawodu dziennikarza przez okres 1 roku.

Skazany odwołał się od wyroku do drugiej instancji i tym razem wygrał – został uznany za niewinnego wcześniej zarzucanych czynów.

- Uniewinnienie dotyczy 13 z 15 zarzutów. W pozostałym zakresie, w stosunku do 2 zarzutów SO umorzył postępowanie z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną czynu – informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- Przede wszystkim sąd zwrócił uwagę na to, że osoby publiczne muszą liczyć się z dalej posuniętymi granicami dozwolonej krytyki ze strony dziennikarzy obywatelskich – czytamy na stronie HFPC słowa  Dominiki Bychawskiej-Siniarskiej, koordynatorki Obserwatorium wolności mediów w Polsce – Dziennikarze mają prawo do wyrażania nawet ostrych opinii, jeśli dotyczą działalności publicznej urzędnika i są formułowane, nie w zamiarze zniesławienia, ale w interesie społecznym – twierdzi Bychawska-Siniarska.

Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu jest prawomocny (sygn. IV Ka 266/11)

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika