Ustawa z dnia 10 stycznia 2008 r. o zmianie ustawy o izbach aptekarskich wchodzi w życie 3 marca 2008 r.
Nowe definicje
Zmiany po pierwsze wprowadzają definicję państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatela państwa członkowskiego UE oraz cudzoziemca.
Pojęcie państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma oznaczać inne niż Rzeczpospolita Polska państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, lub Konfederację Szwajcarską.
Definicja obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma obejmować obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, o którym mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach, oraz obywateli polskich, którzy uzyskali kwalifikacje w państwie członkowskim Unii Europejskiej;
Cudzoziemcem ma być zaś obywatel państwa innego niż państwo członkowskie Unii Europejskiej.
Wyjaśniono przy tym, iż ilekroć w ustawie jest mowa o „tytule magistra farmacji" należy przez to rozumieć również „tytuł magistra uzyskany na kierunku farmacja".
Na czym polega wykonywanie zawodu farmaceuty?
Nowelizacja wskazuje, na czym polega wykonywanie zawodu farmaceuty, określa kwalifikacje uprawniające do wykonywania tego zawodu. I tak, wedle nowych uregulowań wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego i obejmuje udzielanie usług farmaceutycznych polegających w szczególności na:
-
sporządzaniu i wytwarzaniu produktów leczniczych;
-
ocenie jakości leków recepturowych, leków aptecznych i leków gotowych;
-
wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych będących przedmiotem obrotu w aptekach, działach farmacji szpitalnej i hurtowniach farmaceutycznych;
-
sporządzaniu leków recepturowych i leków aptecznych w aptekach;
-
sprawowaniu nadzoru nad wytwarzaniem, obrotem, przechowywaniem, wykorzystaniem i utylizacją produktów leczniczych i wyrobów medycznych, w tym rezerwami państwowymi;
-
udzielaniu informacji i porad dotyczących działania i stosowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych będących przedmiotem obrotu w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych;
-
sprawowaniu opieki farmaceutycznej polegającej na dokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta;
-
kierowaniu apteką, punktem aptecznym, działem farmacji szpitalnej lub hurtownią farmaceutyczną;
-
współuczestniczeniu w sprawowaniu nadzoru nad gospodarką produktami leczniczymi, w szczególności w zakładach opieki zdrowotnej;
-
współudziale w badaniach klinicznych prowadzonych w szpitalu;
-
współudziale w badaniach nad lekiem i monitorowaniu niepożądanych działań produktów leczniczych i przekazywaniu tych informacji właściwym organom;
-
przygotowywaniu roztworów do hemodializy i dializy otrzewnowej.
Wykonywanie zawodu farmaceuty obejmuje także prowadzenie: działalności dydaktycznej w uczelniach medycznych, badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie farmacji.
Tytuł zawodowy „farmaceuta" podlega ochronie prawnej.
Farmaceuta wykonujący zawód w aptece, punkcie aptecznym lub hurtowni farmaceutycznej jest aptekarzem.
Kto posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty?
Nowelizacja określa kwalifikacje uprawniające do wykonywania tego zawodu. Stanowi mianowicie, iż kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty posiada osoba, która:
-
ukończyła w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej, obejmujące co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece, i uzyskała tytuł magistra farmacji albo
-
ukończyła w Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem 1 maja 2004 r. czteroletnie lub pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej i uzyskała tytuł magistra farmacji, albo
-
posiada dyplom wydany przez państwo inne niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, potwierdzający ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów na kierunku farmacja w szkole wyższej, obejmujących co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece, uznany w Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z odrębnymi przepisami, za równoważny z dyplomem i tytułem magistra farmacji uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej, albo
-
posiada kwalifikacje uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej potwierdzające ukończenie kształcenia spełniającego wymagania określone w przepisach prawa Unii Europejskiej oraz potwierdzone dokumentami, o których będzie mowa dalej, uznane w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważne z dyplomem i tytułem magistra farmacji uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej.
Jakie dokumenty wydane w państwach członkowskich Unii Europejskiej potwierdzają posiadanie kwalifikacji do wykonywania w Polsce zawodu farmaceuty?
Minister Zdrowia ma ogłosić do 3 lipca 2008 r.
Potrzebujesz porady prawnej?
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Od kwietnia 2006 r. zasady koordynacji mają także zastosowanie do Polaków podejmujących (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem na pracę sezonową; wprowadzenie przesłanek odmowy rejestracji oświadczenia; odmowa (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet: (...)
Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu na ich miejsce zamieszkania w UE. ##baner## Jakie są najważniejsze cele aktu o usługach (...)
Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników w UE. Dozwolone ograniczenia swobody przepływu usług Zakazy zawarte w art. 56 TFUE nie są zakazami bezwzględnymi. Państwa mogą utrzymywać lub wprowadzać nowe przepisy ograniczające swobodę (...)
Europejskie sieci zatrudnienia
Polskie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bierze czynny udział w pracach sieci europejskich. Prezentujemy kilka z nich, które realizują zadania na rzecz rynku pracy. Eurodoradztwo Polska (Euroguidance Poland) Projekt Eurodoradztwo Polska finansowany ze środków Programu Erasmus+ wspiera zawodową i edukacyjną mobilność obywateli oraz rozwój (...)
Uznawanie zagranicznych kwalifikacji i leczenie u farmaceutów
Jakie przepisy implementuje projektowana ustawa? Projektowana nowelizacja ustawy o izbach aptekarskich zawiera przepisy implementujące dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Projekt ustawy zmieniającej ustawę o izbach aptekarskich dotyczy wykonywania w Polsce zawodu farmaceuty przez obywateli państw (...)
Uznawanie kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
Jaki nowy projekt dotyczy usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?Na stronach Ministerstwa Finansów udostępniono projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 września 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w celu uznania kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wraz z uzasadnieniem (linki niżej).Potrzeba wydania (...)
Propozycje zmian w prawie karnym
Proces Polaka przed sądem krajowym. Rząd chce, by w polskim kodeksie karnym pojawiły się nowe definicje handlu ludźmi i niewolnictwa. Przyjęta wczoraj (15 września) przez Radę Ministrów obszerna nowela kodyfikacji karnych nawiązuje do rozwiązań zawartych w Rzymskim Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego. Za jej sprawą w polskich ustawach pojawią się nowe definicje (...)
Nowe regulacje prawne na Nowy Rok
Nowe regulacje prawne wchodzące w nowym roku 2021 r. Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze kary pieniężne – to jedne z wielu korzyści dla przedsiębiorców w nowym Prawie zamówień publicznych, którego przepisy (...)
Nowe definicje w prawie budowlanym
Do katalogu definicji przewidzianych w art. 3 prawa budowlanego dodano pojęcie obiektu liniowego. Zgodnie z nowymi przepisami jest to obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona (...)
Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych określa m.in. warunki oferowania, sprzedaży i realizacji imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także za granicą, jeżeli umowy z podróżnymi są zawierane przez przedsiębiorców turystycznych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej (...)
Aptekarze mogą sprzedawać leki po niższych cenach
Farmaceutom wolno sprzedawać leki ryczałtowe po cenach niższych niż ustalone przez Ministerstwo Zdrowia. Samorząd aptekarski nie może im nakazywać pobierania maksymalnych stawek (...)Aptekarze podjęli w czerwcu 2005 r. uchwałę, zgodnie z którą wszyscy kierownicy aptek z regionu zostali zobowiązani do oferowania leków ryczałtowych wyłącznie po cenach maksymalnych, ustalonych (...)
Od dziś apteki będą zamykane. Dlaczego?
Codziennie pomiędzy 13.00-14.00 apteki będą nieczynne – to decyzja Naczelnej Rady Aptekarskiej. W czasie tej protestacyjnej przerwy apteki będą jednak wydawać leki w razie nagłej potrzeby, dotyczy to m.in. ciężkich chorób przewlekłych, gdy brak przyjęcia medykamentu może mieć poważne konsekwencje, np. w nadciśnieniu tętniczym – zaznacza NRA. Aptekarze chcą zmian (...)
Czy apteki mogą zarabiać na zniżkach przy zakupie leków?
Nie wiadomo, czy apteki mogą zarabiać na zniżkach, które dostały, kupując leki refundowane. Tak wynika z korespondencji między Śląską Izbą Aptekarską, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz resortami finansów i zdrowia. Aptekarze pytają, czy hurtownie mogą udzielać rabatów aptekom od całości zakupów (w tym leków refundowanych), uzależniając upusty od określonego (...)
Kiedy apteka odbierze od Ciebie zużyty sprzęt medyczny?
Od soboty aptekarze muszą odbierać od klientów zużyty sprzęt medyczny. Dotyczy to przede wszystkim ciśnieniomierzy, glukometrów i testów płodności (...)Od 1 lipca zbiórce podlegają różne przyrządy medyczne - część tego sprzętu można kupić w aptekach. (...) Apteka musi nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt w ilości nie większej niż sprzedawany nowy. Musi on być (...)
Aptekarze, nie widząc mocniejszej podstawy do żądania zwrotu przejętych przez państwo po wojnie aptek, domagają się przynajmniej zapłaty za korzystanie z nich bez dostatecznej podstawy prawnej. Jednak w środę Sąd Najwyższy uznał takie roszczenie za przedawnione. (...) Sąd Najwyższy nie podzielił tego stanowiska. - Najpóźniejsza data, od której aptekarze mogli występować z pozwami, (...)
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty
Wzrośnie rola i pozycja farmaceutów. Będą oni mogli brać znaczący udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, przedłożony przez ministra zdrowia. Farmaceuci będą mogli prowadzić konsultacje farmaceutyczne Rozwiązanie to ułatwi pacjentom dostęp do rzetelnej (...)
Wniosek Rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie korporacji zawodowych
12 stycznia 2009 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich miała miejsce konferencja prasowa, podczas której przedstawiony został wniosek Rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie korporacji zawodowych: - Wniosek RPO do TK w sprawie korporacji zawodowych - 12 stycznia 2009 r. - Abstrakt do wniosku RPO do TK w sprawie korporacji zawodowych - 12 stycznia 2009 (...)
Lekarstwa pod kontrolą. Są nowe przepisy
Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo Farmaceutyczne, która zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i dostosuje prawo krajowe do prawa Unii Europejskiej.Przepisy znowelizowanej ustawy pozwolą skuteczniej monitorować niepożądane działania produktów leczniczych i zwiększą wykrywalność takich przypadków. Za niepożądane działanie produktu leczniczego będzie uznane każde jego (...)
Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 40-59 lat
Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVD-19 osób w wieku 40-59 lat. Ci, którzy zgłosili chęć zaszczepienia, już zapisują się na termin. Pozostali będą zapisywać się na szczepienie według harmonogramu. Początek rejestracji dla grup wiekowych Data rejestracji Grupa wieku 12 kwietnia rocznik 1962 13 kwietnia rocznik 1963 14 kwietnia rocznik 1964 15 kwietnia rocznik 1965 16 kwietnia rocznik 1966 17 kwietnia rocznik 1967 19 kwietnia rocznik 1968 20 kwietnia rocznik 1969 21 kwietnia rocznik 1970 22 kwietnia rocznik 1971 23 kwietnia rocznik 1972 24 kwietnia rocznik 1973 Jeżeli (...)
E-skierowanie i inne elementy elektronizacji leczenia
Zaproponowane przez rząd zmiany wiążą się z trwającym pilotażem e-skierowania oraz wpisują się w działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące skrócenia czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie (...)
Bezpłatne leki dla seniorów dostępne już od roku! Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował na początku września pierwszy rok programu 75+. Była to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych zapowiadana w czasie kampanii. Spełniliśmy złożone obietnice i nadzieje milionów pacjentów. „Dzisiaj chcemy się pochwalić – powiedział minister – (...)
PIT 2013: Wydatki na leki mogą być ulgą podatkową
W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć także wydatki na leki - przypomina Tax Care. Przepisy nie narzucają górnego limitu odliczenia, ale żeby z niego skorzystać, należy wydawać miesięcznie na leki minimum 100 zł. Im większa różnica pomiędzy faktycznym wydatkiem a kwotą 100 zł, tym wyższa korzyść podatkowa. Wydatki na leki, szczególnie te przyjmowane cyklicznie, przy długotrwałych (...)
Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które kształtuje również politykę lekową państwa, jest refundacja. To właśnie dzięki (...)
Jak skorzystać z refundacji leków?
Czego może dotyczyć refundacja? Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które kształtuje również politykę lekową państwa, (...)
Nowe wykazy leków refundowanych i leczenie chorób rzadkich
W dniu 24 listopada 2008 roku Minister Zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła propozycje zmian na listach leków refundowanych. Dzięki nim pacjenci skorzystają, m.in. z ponad 200 nowych leków generycznych, zwiększy się dostępność do nowoczesnych leków, a pacjenci cierpiący na cukrzycę, leczeni insuliną zapłacą mniej za leki. Zgodnie z podjętym zobowiązaniem oraz rekomendacjami (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)
Leki na katar działają jak narkotyk
Dlatego trzeba ograniczyć ich sprzedaż. Apteka wyda nam tylko jedno opakowanie lekarstwa. Chodzi m.in. o popularne środki na katar dostępne bez recepty, takie jak Cirrus, Acatar AT oraz Sudafed. Specyfiki te zawierają pseudoefedrynę, która działa w sposób zbliżony do amfetaminy. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która (...)
Leki na katar będą reglamentowane
Chodzi o specyfiki zawierające pseudoefedrynę. Zawiera ją np. popularny Acatar i Sudafed. Aptekarz będzie mógł wydać tylko jedno opakowanie lekarstwa zawierającego wspomnianą substancję. Jeśli da pacjentowi więcej, to narazi się na karę pozbawienia wolności do jednego roku – pisze Rzeczpospolita. Zmiany ma wprowadzić przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu (...)
Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!
Kolejne kroki w walce z koronawirusem Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego rząd zmienia zasady robienia zakupów w sklepach (...)
Kim jest kierownik apteki? Kierownik apteki jest farmaceutą odpowiedzialnym za prowadzenie apteki. Można być kierownikiem tylko jednej apteki. Kto może być kierownikiem apteki? Kierownikiem apteki ogólnodostępnej, szpitalnej lub zakładowej może być farmaceuta, który: ukończył w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole (...)
Udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej
Co to jest zezwolenie? Zezwolenie to decyzja administracyjna dopuszczająca przedsiębiorcę do wykonywania działalności gospodarczej w sytuacji, gdy przepis prawa tego wymaga. Decyzję taką wydaje właściwy organ administracyjny. Zasadą jest, że do wykonywania działalności gospodarczej nie jest wymagane zezwolenie. Prowadzenie apteki ogólnodostępnej jest wyjątkiem od tej zasady. (...)
Równomierne rozmieszczenie aptek Nowelizacja Prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którą przyjął już Sejm, to projekt poselski. Dotyczy ona równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i równego dostępu do usług farmaceutycznych. Proponowana ustawa zawiera regulacje antykoncentracyjne, dozwalające na wydawanie (...)
Obowiązujące przepisy prawa farmaceutycznego zawierają szereg unormowań, które istotnie różnią się od dotychczasowych rozwiązań prawnych. Dotyczą one nie tylko przedsiębiorców prowadzących obrót produktami leczniczymi lecz także wytwórców oraz osoby prowadzące reklamę produktów leczniczych. Jednak dla potrzeb powyższego opracowania omówione (...)
Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie ustala zarząd powiatu po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) (...)
Zawód farmaceuty - wymagane kwalifikacje
Farmaceuta wytwarza i sprzedaje leki. Do jego zadań należy zarówno udział w wytwarzaniu leków na skalę przemysłową, jak i wykonywanie specyfików recepturowych w aptece. Najbardziej typowym miejscem pracy farmaceuty są: apteki, laboratoria, hurtownie i firmy farmaceutyczne. Osoba ubiegająca się o pracę w zawodzie farmaceuty musi mieć wykształcenie wyższe. W kierunku (...)
Zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania w Polsce czynności zawodowych farmaceuty
Gdzie uregulowano zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty?Nowelizacja ustawy o izbach aptekarskich, która weszła w życie 3 marca 2008 r. wprowadziła zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty. Jest to zespół regulacji stanowiący zupełną nowość na tle przepisów z zakresu uznawania (...)
Samorząd aptekarski - jego rola i funkcje
Do zadań samorządu aptekarskiego należy ogólnie określone reprezentowanie zawodu farmaceuty i obrona jego interesów. Nadto samorząd aptekarski powinien troszczyć się o zachowanie godności i niezależności tego zawodu i sprawować pieczę i nadzór nad jego wykonywaniem. Wśród zadań samorządu aptekarskiego jest także kodyfikowanie, krzewienie i strzeżenie zasad etyki i deontologii (...)
Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz
Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, które zapewniły sobie rozmaite korporacje – mówił szef tego resortu podczas prezentacji (...)