Kto podejmuje decyzję o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych?

NSA stanął przed zagadnieniem prawnym związanym z pytaniem który z organów: administracji architektoniczo-budowlanej czy nadzoru budowlanego, jest właściwy do wydania decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych w sytuacji, gdy na skutek istotnych odstępstw inwestora od zatwierdzonego projektu budowlanego organ nadzoru wstrzymał roboty budowlane w oparciu o art. 50 ust. 1 pkt 3 ustawy "Prawo budowlane" z dnia 7 lipca 1994 r. (t.j. Dz. U. 2000 r., Nr 106, poz. 1126) zaś organ architektoniczo-budowlany uchylił w oparciu o art. 36a ust. 2 tejże ustawy decyzję o pozwoleniu na budowę?

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że decyzję o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, na podstawie art. 51 ust. 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. 2000 r., Nr 106, poz. 1126 ze zm.), podejmuje organ nadzoru budowlanego także wówczas gdy organ administracji architektoniczno-budowlanej, na podstawie art. 36a ust. 2 tej ustawy, uchylił ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę.

Porady prawne

 Zdaniem składu orzekającego pojęcie "właściwy organ" użyte w art. 36a ust. 2 Prawa budowlanego odczytywane zgodnie z ustawowym wskazaniem podziału kompetencji wskazuje, że o uchyleniu decyzji o pozwoleniu na budowę, w przypadku istotnych odstępstw, orzeka organ administracji architektoniczno-budowlanej, a więc do tego organu należy również wydanie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych. Za takim rozwiązaniem przemawia poza tym zamieszczenie art. 37 ust. 2 Prawa budowlanego w rozdziale poświęconym pozwoleniom na roboty budowlane, przy czym służby architektoniczno-budowlane posiadają specjalistyczne przygotowanie do oceny projektu zamiennego, określającego warunki, na jakich wznowione roboty mogą być kontynuowane. Z drugiej jednak strony, w ocenie składu orzekającego, można zasadnie twierdzić, że art. 37 ust. 2 Prawa budowlanego odsyła do tych uregulowań, które wprost normują instytucję pozwolenia na budowę i pozwolenia na wznowienie robót budowlanych. Ta ostatnia natomiast instytucja, unormowana w art. 51 Prawa budowlanego, przemawia za właściwością organów nadzoru budowlanego.

Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 listopada 2001 r., sygn. akt OPS 9/01


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika