Kto udziela zaległego urlopu?
Na pracodawcę nałożono obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym ten pracownik uzyskał do niego prawo. Urlop jest niezbywalnym prawem pracownika, jednak to pracodawca ma obowiązek go udzielić. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu, który mu przysługuje zgodnie z planem urlopów to należy mu go udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Przepis wskazuje, że należy pracownikowi udzielić - oznacza to, że to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi takiego urlopu.
Czy pracownik może sam udzielić sobie urlopu?
Sąd Najwyższy stwierdził, że:
Zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy. Naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy.

Oznacza to, że pracownik nie może sam udzielać sobie urlopu. Co zatem może pracownik? Pozostaje mu ewentualnie zgłosić roszczenie o udzielenie mu tego urlopu w sądzie albo zawiadomić PIP o wykroczeniu przeciwko prawom pracownika (nieudzielenie pracownikowi urlopu jest wykroczeniem karanym grzywną).
Wyrok SN z dnia 5 grudnia 2000 r. (I PKN 121/00; OSNAP 2002/15/353)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?