Właściciel obiektu, w którym doszło do katastrofy budowlanej, zapłaci za ekspertyzy biegłych zamówione przez urzędników. Tak wynika z dwóch wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego Z 14 lipca 2008 r. (sygn. II OSK 768-9/07) w sprawie spółki Międzynarodowe Targi Katowickie i hali, która zawaliła się 28 stycznia 2006 r. W katastrofie tej zginęło 65 osób.
Kto zapłaci za ekspertyzy biegłych badających katastrofy budowlane?
Powiązane artykuły
A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
Poznaj aktualne przepisy na 2025 rok dotyczące odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dowiedz się, jak skutecznie odwołać się od negatywnej decyzji i zabezpieczyć swoje prawa.
Ulga termomodernizacyjna
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z (...)
Kara umowna 2025: Kompletny przewodnik prawny - kiedy stosować, jak naliczać i miarkować
? Wszystko o karze umownej w 2025 roku. Sprawdź kiedy można zastrzec karę umowną, jak ją naliczać, kiedy przysługuje miarkowanie i jakie są terminy przedawnienia. Kompletny przewodnik prawny.
Jak poprawnie i skutecznie wypełnić weksel ? czyli elementy składowe weksla?
Prawo wekslowe rozróżnia dwa podstawowe rodzaje weksli. Są to mianowicie weksel własny i trasowany. Uregulowany w sposób pełny został weksel trasowany, który jest bardziej popularny w krajach Europy (...)
Koronawirus: ważne dla przedsiębiorców
Niepokój w związku w kolejnymi odnotowywanymi przypadkami koronawirusa w Polsce towarzyszy wielu osobom – również przedsiębiorcom, którzy obawiają się ewentualnych trudności (...)
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje, co do zasady, od pierwszego dnia miesiącanastępującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego (...)
Jak opodatkowane jest zbycie nieruchomości w CIT?
Co do zasady, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży.
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości? Praktyczny przewodnik prawny
Kompletny poradnik o prawach współwłaścicieli nieruchomości. Dowiedz się jak korzystać ze wspólnej nieruchomości, jakie przysługują roszczenia i jak dokonać podziału quoad usum. Aktualne przepisy (...)
Jak uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?
Roboty budowlane, które wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, prowadzi się w oparciu o zatwierdzony projekt budowlany. Obiekt budowlany wraz z związanymi z nim urządzeniami budowlanymi, (...)
Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?
Dowiedz się kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków, jakie są warunki ustania wspólności majątkowej i jak wygląda proces podziału. Aktualne przepisy 2025.