Kurator dla nieznanego z miejsca pobytu

Wskazanie adresu zamieszkania pozwanego jest niezbędnym elementem pozwu. Jednakże przecież nie zawsze mamy możliwość wskazania tego adresu, z uwagi na okoliczność, iż go nie znamy i nie mamy możliwości ustalić go. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

 

Wniosek o kuratora

       Przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują rozwiązanie, w sytuacji, gdy miejsce zamieszkania Pozwanego nie jest znane. Zgodnie z art. 143 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Dalej w art. 144 kodeksu postępowania cywilnego zostało wskazane, że przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego. Zatem musimy złożyć do Sądu wniosek, w którym uprawdopodobnimy okoliczność, iż miejsce pobytu strony nie jest znane.

 

Jak uprawdopodobnić, że miejsce pobytu strony nie jest znane?

       Uprawdopodobnienie okoliczności nie jest tożsame z pojęciem udowodnienia. W praktyce, aby uprawdopodobnić okoliczność, iż miejsce pobytu strony nie jest znane, można we wniosku o ustanowienie kuratora powołać zeznania świadków, np. domowników, członków rodziny, sąsiadów. Poza tym można także wystąpić o udostępnienie danych do biur adresowych lub organów ewidencji ludności. Odpowiedzi od tych podmiotów należy później załączyć do naszego wniosku.


Michał Pichór

Radca prawny

Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika